Medicína

Den proti melanomu – 24. květen


Kategorie: Aktuality Rakovina 
24.květen 2023

Melanom je nejagresivnější typ nádoru kůže, jehož incidence (počet nových případů) stále stoupá. VZP proto od příštího roku 2024 bude preventivní prohlídky u dermatologa plně proplácet. Chce tak přispět k včasnému záchytu onemocnění.

 

Mezi pojištěnci VZP bylo roku 2022 16 175 pacientů, kteří se léčili s některým z typů zhoubného melanomu kůže. Pojišťovna za jejich péči zaplatila 566 milionů korun, téměř 90 % úhrad tvořila biologická léčba. „V mezinárodním srovnání si nevedeme špatně, více než polovina léčených melanomů je u nás zachycena včas, tzn. v prvním stádiu. Stále je zde ale 45 % těch, které jsou objeveny ve stádiích pozdějších. Proto je tak důležitá prevence, a proto je také dobře, že se VZP rozhodla preventivní prohlídky u dermatologa plně hradit,“ říká předseda správní rady VZP. Zprávu vydává pojišťovna při příležitosti Dne proti melanomu.

VZP na prohlídku kožních znamének přispívá klientům pět set korun, s odbornou společností se ale pojišťovna dohodla, že od příštího roku zařadí preventivní prohlídky u dermatologa za použití dermatoskopu mezi hrazené výkony. Pro klienty VZP to znamená, že nebudou v ordinacích za tyto prohlídky nic platit. Preventivní prohlídka provedená dermatoskopem u kožního lékaře bude plně hrazena pojišťovnou. Včasný záchyt nemoci je podstatný. Pokud je melanom odhalen v tzv. první stadiu, znamená to pro pacienta téměř 100% šanci na úplné vyléčení. Ve čtvrtém stadiu už je to necelých 30 %, prognóza výsledku léčby se potom prudce zhoršuje.

V uplynulém roce 2022 příspěvek na preventivní prohlídku využilo 25 901 klientů, tj. o 29 % více než v roce 2021 a dokonce o 36 % víc než v roce 2020, kdy došlo k výraznému propadu. V dotazníkové šetření mezi klienty, kteří tento benefit čerpali, téměř 60 % uvedlo, že byl pro ně příspěvek po COVID-19 motivací k tomu, aby vyšetření postoupili. 

Dle TZ

www.vzp.cz

Autor: MUDr. Olga Wildová