Medicína

Také práce na zahrádce může ohrozit zrak


Kategorie: Aktuality První pomoc 
25.květen 2023

Jaro je zde a všichni zahrádkáři už nadšeně vytahují hrábě, motyčky, chystají postřiky a hnojiva a těší se, jak zase v okolí svého domu či chalupy vykouzlí čarokrásnou oázu květin nebo království zeleniny a ovocných stromů. Jenže pozor – oční lékaři varují, že při práci kolem zahrádky často vznikají různé a nečekané úrazy očí, což vidí každoročně v ordinacích.

Příroda začíná rozkvétat a k životu se probouzí nejen rostliny, ale i živočichové. Včetně hmyzu, který vám při zahradničení snadno vlétne do oka. Stejně jako drobná muška ovšem může způsobit neplechu jakákoliv nečistota – například kousek listu ze stromu, hlína a podobně. „V žádném případě si oko nesmíte začít mnout nebo třít!“ varuje MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha. Tělísko odstraňujte z oka například čistou vatovou tyčinkou nebo okrajem kapesníku, který předtím navlhčíte v čisté vodě. Nikdy tvrdým nebo nesterilním předmětem. Na závěr oko vykapejte borovou vodou nebo očními kapkami.

Je vhodné si při práci na zahrádce chránit oči ochrannými brýlemi. Nezapomínat na pracovní rukavice. Velké procento poranění oka spočívá v tom, že se potřísněnýma rukama bezmyšlenkovitě oči promnou.

Pořádně umyté ruce jsou předpokladem i při pokusu o odstranění cizího tělíska z oka, ať už sobě nebo druhé osobě. Na důkladné umytí rukou nezapomínat ani v případě manipulace s různými postřiky proti škůdcům, zahrádkářskými hnojivy, čistícími prostředky (savo a další chemikálie). Stačí neopatrné promnutí oka potřísněnou rukou a je zde problém! Obezřetnost je též nutná při natírání zahradního nábytku, práci s louhem, vápnem či maltou. Pokud se dostane chemikálie do oka zasažené oko vyplachovat proudem studené vody alespoň 15 minut směrem od vnitřního koutku ven. Důkladnost výplachu nepodceňovat! Zejména louhy jdou vypláchnout velmi špatně a rozsah poškození oka se může projevit až za několik dní!  Po důkladném vypláchnutí vyhledat lékařské ošetření.

Velice nebezpečný je trn v oku. Pokud zůstane zaseknutý, nevyndávat, překrýt oko sterilním obvazem a vyhledat ihned pomoc lékaře. Postup je stejný, zasekne-li se tříska při sekání dříví, anebo odlétne-li do oka ocelová špona, zapíchnutý odštěpek při broušení či řezání kovu či drobné střípky skla.

Nešikovné stoupnutí na ležící hrábě tak, že se vymrští a dřevěná tyč zasáhne oko vyžaduje okamžitou pomoc očního lékaře. Oko je ohroženo pohmožděním, či závažnějším úrazem, kdy dojde ke krvácení do sklivce nebo pohmoždění sítnice. Oko totiž může vyvolat takzvaný autoimunitní granulomatózní zánět. Což znamená, že imunitní systém člověka napadá druhé, nepoškozené oko, a může dojít k vážným komplikacím, až ke slepotě.

Ačkoliv je jaro krásné roční období, pro alergiky může být práce na zahrádce utrpením. Je doprovázené rýmou, kýcháním a oteklýma očima. Oční alergie (alergická konjunktivitida) je důsledkem poruchy imunitního systému. Oči při ní reagují na alergeny, což může být pyl, plíseň, srst zvířat nebo roztoči. Alergeny v očích působí podráždění oční spojivky a zánět. Oči začnou svědět, pálit nebo otékat. Ochranné brýle nepomohou, ale je důležité mít alergii pod kontrolou. Nastupuje alergolog a na základě jeho doporučení je nutno zahájit účinnou léčbu. Pylovou předpověď lze sledovat na www.pylovasluzba.cz.

Jarní sluneční paprsky mohou být zrádné a v mnoha případech končí spálenou pokožkou. Nezapomínat nejen na používání opalovacího krému s ochranným UV faktorem, ale také na sluneční brýle, neviditelné záření může způsobit zánět rohovky či spojivek. Projevuje se bolestí v očích, slezením, světloplachostí až neschopností otevřít oči. V případě obtíží je nutná návštěva oftalmologa a následná léčba. Při ochraně před UV zářením je důležité, aby byl UV filtr v brýlích stoprocentní a aby byl zrak chráněn před UV A i UV B zářením. Měly by mít velká skla – sluneční záření se odráží od okolního prostředí, takže dobře padnoucí brýle chrání zrak před účinky ostrého slunečního svitu i před odrazy z různých stran. A také sluneční brýle ochraňují oko před mechanickým poškozením, nečistotami nebo nechtěným potřísněním od chemikálií...

V lékárničce zahradníka by mělo být: borová voda či oční kapky pro vypláchnutí oka, sterilní obvaz nebo alespoň čistý kapesník, čistá vatová tyčinka pro vyndání nečistot, fyziologický roztok pro výplach očí (anebo alespoň lahev s čistou vodou), dezinfekční ubrousek na ruce či sterilní rukavice, pro alergiky oční kapky k prevenci a léčbě příznaků alergických zánětů spojivek.

Dle TZ

www.guideline.cz  

Autor: MUDr. Olga Wildová