Medicína

Jak správně uchovávat běžné potraviny


Kategorie: Aktuality 
14.březen 2023

Většina lidí chce mít doplněné zásoby nejen pro sváteční dny. Základem jsou kvalitní suroviny jako máslo, vejce, maso, uzeniny nebo majonéza. Pokud mají vydržet čerstvé, je potřeba dodržet hygienická pravidla při přepravě a správně je uskladnit.

Kvalitní máslo obsahuje alespoň 80 procent tuku. Pozná se, že po vytažení z chladu trvá několik minut, než začne měknout. Máslo by se mělo skladovat v lednici, kde vydrží asi dva měsíce. Větší zásoby lze v obalu dát do mrazáku, kde mohou být až rok. Změknutí může být zdlouhavé, ale při pokojové teplotě se jeho trvanlivost zkracuje asi na dva dny.

Většina lidí vejce uchovává v lednici, stejně dobrým místem může být i spíž. Pro skladování vajec je potřeba teplota do osmnácti stupňů Celsia. Vejce zpravidla vydrží čerstvá čtyři týdny, jejich trvanlivost však může zkrátit časté střídání teplot (není vhodné je nechávat na dvířkách lednice, kde by jsou často vystavena teplejšímu vzduchu).  Důležité také je vejce neomývat, protože na skořápce je ochranná vrstva, která brání průniku škodlivých látek dovnitř.

Šunka, klobásy nebo párky patří mezi potraviny, které vydrží mimo lednici jen velmi krátkou dobu. Čerstvá krájená šunka jen asi dvě hodiny.

Majonéza, původně francouzská omáčka bývá součástí domácích pomazánek. Její základ tvoří rostlinný olej a žloutky. Neřadí se mezi dietní potraviny, pro zdraví může být i prospěšná, protože obsažený olej pomáhá tělu vstřebávat vitamíny rozpustné v tucích. Domácí majonéza ze syrových žloutků má trvanlivost pouhé dva nebo tři dny, a to i v lednici. Majonézy dodávané do obchodů obsahují vejce pasterizovaná, proto je jejich trvanlivost významně delší, samozřejmě pod podmínkou, že byly vhodně přepravovány a skladovány. Neotevřená sklenice v chladu vydrží šest měsíců. Po otevření je potřeba majonézu stále udržovat v chladu a při nabírání vždy používat čistou lžíci. Pak vydrží i déle než dva měsíce.

Čerstvý a kvalitní med je zdravější a výživnější než bílý cukr. Obsahuje vitamíny a důležité živiny, umí zklidnit bolavý krk i žaludeční obtíže. Řada lidí si však není jistá, jak se vlastně med má skladovat. V prvé řadě jej není nutné dávat do lednice, vydrží i při pokojové teplotě. Spíše mu může uškodit přímé světlo nebo vlhko a nečistoty. Medu bude nejlépe ve spíži s teplotou do 18 stupňů.

Při nákupu potravin si nikdo většinou neuvědomí dlouhou a složitou cestu potravin. Proces dopravy je složitý, nepřetržitě probíhá v podmínkách stálé, kontrolované a nízké teploty. Tyto zvláštní podmínky zaručují bezpečnost přepravovaných a skladovaných potravin. Proto je také důležité potraviny uchovat v dobrém stavu i pro domácí užití správným skladováním.

Raben Logistics Czech nabízí komplexní logistické služby pro malé, střední a velké podniky a všechna průmyslová odvětví. Poskytuje služby v oblasti vnitrostátní a mezinárodní přepravy. Dle TZ

www.raben-group.com.

 

Autor: MUDr. Olga Wildová