Medicína

Metličky a křečové žíly operace nevyřeší


Kategorie: Aktuality Žilní onemocnění 
24.leden 2023

Metličky a křečové žíly jsou jedním z viditelných projevů chronického žilního onemocnění. Nevypadají příliš vzhledně, proto se mnoho lidí rozhodne odstranit je zákrokem a už je nikdy řešit. Jenže ony se rády objevují znovu.  Z toho důvodu je dobré vědět, že metličky a křečové žíly jsou důkazem, že žilní systém delší dobu nepracuje tak, jak má. Jakýkoliv zákrok na odstranění nevzhledných žilek však neřeší příčinu.

 

Chronické žilní onemocnění začíná ve chvíli, kdy krev, která se vrací žilami zpět k srdci, teče pomaleji než ta, co přichází od srdce. Dochází k tomu například při dlouhém sezení nebo stání, chybí pravidelná pohybová aktivita, nošení upnutého oblečení nebo těsných bot. Krev se začne v žilách městnat a objeví se první příznaky. Bolavé a oteklé nohy, noční křeče, pnutí nebo pocit těžkých překrvených nohou. Jsou to první varovné příznaky, zatím bez patrných změn.

„Impulsem k vyhledání odborníka by měly být hned první projevy onemocnění. Lékař zhodnotí stav a navrhne řešení, které kombinuje užívání léků na zpevnění žilní stěny – venofarmaka, kompresní terapii a režimová opatření. Chronické žilní onemocnění je celoživotní. Zpomalit progresi, aby nevznikaly další metličky, křečové žíly nebo trvalé otoky, které mohou být velmi omezující nejen při chůzi, může jen dlouhodobá nepřetržitá léčba,“ popisuje angioložka z FN Motol Praha.

Vznik křečových žil je způsoben tlakem nahromaděné krve při ztíženém odtoku, Stěna žilní nápor nevydrží a trvale se roztáhne. Takto vznikají metličky, později křečové žíly. Slabost žilních stěn je dědičná, vznik žilního onemocnění je způsobený kombinací genetiky a životního stylu.

Jakmile se objeví metlička nebo křečová žíla, je nutná léčba, kterou určí odborník. Operace nebo jiný type zákroku. Mezi nejčastější patří skleroterapie, transkutánní ošetření laserem, flebektomie nebo mechanicko-chemická ablace. Výběr zákroku závisí na typu, závažnosti a rozsahu metliček nebo křečových žil.

Pokud se nepokračuje v léčbě, metličky a křečové žíly, které byly draze odstraněny, se mohou objevit někde jinde. Zhorší se i další projevy chronického žilního onemocnění. Z dočasných otoků se mohou stát otoky trvalé, bolest nohou začne být nesnesitelná a může se přidat i žilní zánět. Proto je vždy nejdůležitější navštívit lékaře hned při počátečních potížích.

Zákrokem se odstraní jen nevratné následky žilního onemocnění. Zákrok neřeší příčinu vzniku metliček a křečových žil, proto je velice důležité pokračovat i po něm v léčbě onemocnění a dodržovat režimová opatření. Jinak se mohou metličky i křečové žíly na dolních končetinách objevit znovu. Léčba žilního onemocnění je dlouhodobá. Každý pacient by neměl zapomínat na to, že onemocnění nelze zcela vyléčit. Je tedy potřeba všechna opatření a léčbu dodržovat trvale. Více rad na www.zilniporadna.cz

 Dle TZ

 www.focus-age.cz

Autor: MUDr. Olga Wildová