Medicína

Dům pro rodiny vážně nemocných dětí ve FN Motol


Kategorie: Aktuality 
26.listopad 2022

Moderní ubytovací zařízení bude nyní ve FN Motol k dispozici pro rodiny dlouhodobě hospitalizovaných dětí. V domě budou moci využívat společenskou místnost, dětskou hernu, společnou pracovnu, kuchyňské zázemí, prádelnu a sušárnu. Dům má kapacitu 21 pokojů s vlastním příslušenstvím a úložnými prostory a plné obsazenosti by měl dosáhnout cca od února 2023.

Fakultní nemocnice v Motole dlouhodobě podporuje a prosazuje přítomnost rodičů v co nejvyšší možné míře, a to s ohledem na složitost léčebné a ošetřovatelské péče, tak, aby mohla být poskytována v co nejvyšší možné kvalitě. Díky novému ubytovacímu zařízení mohou být nemocnému dítěti nablízku nejen rodiče, ale i třeba sourozenci nebo prarodiče. Pokud to malému pacientovi jeho zdravotní stav dovolí, může se svou rodinou nebo blízkými pobývat mimo nemocniční pokoj a přitom v areálu nemocnice.

Na většině oddělení FN Motol může být v současné době hospitalizován jeden ze zákonných zástupců nemocného dítěte, pokud splňuje zákonné podmínky (věk do 6 let, ve vyšším věku pak doporučení ošetřujícího lékaře schválené zdravotní pojišťovnou). V ostatních případech je možná nepřetržitá přítomnost rodiče s výjimkou operačních sálů a jejich zázemí, dále také v případě speciálních vyšetřovacích metod a vysoce specializovaných oddělení (např. ARO anebo Jednotka intenzivní a resuscitační péče).

O ubytování v novém domě mohou požádat rodiče dětí hospitalizovaných na všech dětských klinikách, tzn. Klinice dětské hematologie a onkologie, Dětském kardiocentru, Klinice dětské chirurgie, Klinice dětské neurologie, Klinice dětské a dospělé ortopedie a traumatologie, Klinice ušní, nosní a krční a Pediatrické klinice.

Hlavním kritériem pro ubytování rodinných příslušníků a blízkých osob dětských pacientů FN Motol bude délka hospitalizace a také vzdálenost bydliště od nemocnice. Ošetřující personál zprostředkuje rodičům možnosti ubytování a vystaví potvrzení o přibližné délce hospitalizace. Další komunikace rodiče pak už bude probíhat napřímo s ubytovacím zařízením. Samozřejmě i nadále bude pro rodiče a blízké osoby hospitalizovaných dětí fungovat nemocniční ubytovna s kapacitou 60 lůžek.

Nemocnice ani rodiny nebudou muset za pobyt platit, náklady na provoz a údržbu budou hrazeny ze strany dárců. V polovině prosince se předpokládá obsazenost cca 50 % celkové ubytovací kapacity, od února 2023 už by dům měl být zcela zprovozněn.

Dle TZ

www.fnmotol.cz

 

 

 

Autor: MUDr. Olga Wildová