Medicína

Telemedicína se neobejde bez digitalizace státní správy


Kategorie: Aktuality 
27.září 2022

Aby se mohla v Česku rozvíjet telemedicína, je potřeba její implementace do státní správy i legislativy. To se neobejde bez digitalizace státní správy. Telemedicínským firmám otevřela dveře potřeba sdělovat zdravotní informace na dálku během COVIDu-19, oproti zahraničí je však ČR stále na začátku, uvedl v září 2022  v Poslanecké sněmovně zakladatel Dr. Digital Ondřej Svoboda.

V západních zemích již existuje určitá úroveň digitalizace státního aparátu, což umožnilo mnohem rychlejší implementaci nástrojů a technologií telemedicíny. Digitalizovaná medicína na dálku funguje dobře v Estonsku, Finsku, Dánsku nebo Švédsku. Zahrnuje například elektronizaci zdravotnické dokumentace, vzdálenou komunikaci s lékařem, digitální zdravotní kartu nebo sběr pacientských dat.

Lékaři, nemocnice a ostatní zdravotní pracovníci jsou na nové technologie připraveni a jejich znalosti a odbornost jsou na velké úrovni. Už i stát uvědomuje výhody a nutnost digitalizace. Roste tak množství dat a s ním i nároky na informační systémy. Škoda, že z připravovaného zákona o eHealth vypadl návrh digitální zdravotní karty, která je pro telemedicínské aplikace důležitá. Evropský standard pro digitálnáí kartu přitom již existuje.

Využití moderních technologií v primární péči výrazně sníží administrativní zátěž a nahradí velkou část osobních návštěv u lékaře. Při měření životních funkcí navíc může člověk zachytit onemocnění v rané fázi. Měření ale musí probíhat přístroji, které splňují přísné normy a jsou pod správným standardizovaným protokolem.

Firma Dr.Digital ukazuje, jak mohou moderní zdravotnické technologie fungovat v různých legislativách. Již nyní přitom používá standardy, které budou vyžadovány na evropské úrovni až v roce 2025. Ty vychází z nařízení Evropského parlamentu a Rady EU. A také splňuje regulace Medical device regulation [MDR]. Jde o pravidla, která mají za cíl zajistit, aby použití zdravotnických prostředků bylo bezpečné.   Praktické zkušenosti s telemedicínou ze zahraničí i v rámci projektu Dr.Digital se v současnosti projednávají s členy poslaneckých klubů a s Českou lékařskou komorou. Konzultační pomoc v legislativním procesu je nabídnuta i ministerstvu zdravotnictví. Dle TZ

www.michna.media.cz

 

Autor: MUDr. Olga Wildová