Medicína

Cukrovka může nepříjemně ovlivnit kvalitu sexu!


Kategorie: Aktuality Cukrovka 
04.srpen 2022

Počet diabetiků stále narůstá a ruku v ruce s epidemií cukrovky přibývá i párů, které pociťují negativní vliv tohoto onemocnění na jejich intimní soužití.  Zatímco na začátku 20. století cukrovka 2. typu prakticky neexistovala, dnes je na celém světě přibližně 537 milionů diabetiků. Jen v České republice onemocněním trpí asi milion pacientů, přičemž v drtivé většině případů se jedná o diabetes mellitus 2. typu. Dlouhodobě zvýšený cukr v krvi má negativní vliv na cévy a nervy, což způsobuje celou řadu zdravotních potíží od diabetické retinopatie přes problémy s ledvinami a kardiovaskulárním systémem až po neuropatii. A právě cukrovka může nepříznivě ovlivňovat intimní život.

 

U mužů s cukrovkou se může objevit erektilní dysfunkce, potíže s ejakulací či snížená vzrušivost, ženy diabetičky trpí sníženým libidem a citlivostí, poruchami orgasmu i bolestivým pohlavním stykem. Ke správné funkci pohlavních orgánů a vzrušení je totiž důležité prokrvení intimních partií, které může být vlivem cukrovky narušeno. Když se přidá poškození nervů, výsledkem je pak nechuť k sexu a bolestivost při pohlavním styku kvůli vaginální suchosti. Diabetes navíc vede k celkové únavě. „Cukrovka se tak snadno může stát zabijákem intimního života,“ potvrzuje sexuoložka MUDr. Petra Vrzáčková, Ph.D., FECSM.

Alfou a omegou řešení jakýchkoliv zdravotních komplikací spojených s diabetem je držet cukr na uzdě a snažit se dosáhnout optimální hodnoty okolo 5,5mmol/l bez extrémních výkyvů. S tím se neodmyslitelně pojí zdravý životní styl, včetně dietních opatření, pravidelný pohyb, ale také relaxace a kvalitní odpočinek. A samozřejmě dodržování medikace doporučené diabetologem. Pokud i přesto problémy v sexuální oblasti přetrvávají, lze pečovat i při diabetu o kvalitu sliznice, vhodné pH v pochvě, podpořit vzrušivost.

Užitečným pomocníkem pro ženy s diabetem se může stát také přírodní oleogel. Přípravek kompenzuje nedostatečnou sekreci vaginální sliznice a navíc prokrvuje intimní partie. Nanáší se na intimní partie před pohlavním stykem, obsahující bylinky působí příjemně na oblast genitálu. Genitál se působením oleogelu prokrví a uvolní, což právě u žen, které mají problémy se suchostí nebo s bolestí, může podpořit přirozenou funkci.

Aby nebyla poševní sliznice zbytečně vysušována, je dobré užívat speciální kosmetiku pro intimní hygienu s nízkým pH. Oslabená a méně prokrvená sliznice je náchylnější k bakteriálním a kvasinkovým infekcím, může se objevit nepříjemné pálení a svědění. Pak je nutno vyhledat gynekologa. Je možná rovněž lokální hormonální substituční terapie estrogenem a testosteronem, která podpoří růst sliznice a tím její funkci a odolnost. Důležitá je rovněž psychická stránka.

Je podstatné mít na zřeteli, že ženská sexualita není jen špička klitorisu, ale existuje celá řada erotogenních míst, jejichž stimulace působí vzrušení. Není nutno pospíchat. Také otevřená komunikace navíc může předejít spoustě zbytečných nedorozumění, které mohou vést k partnerským problémům nebo dokonce rozpadu vztahu. Dobrou cestu může ukázat i sexuolog.  Dle TZ

www.guideline.cz

 

  

Autor: MUDr. Olga Wildová