Medicína

Krev v moči může být vážným příznakem


Kategorie: Aktuality Nemoc a zdraví 
19.květen 2022

Krev v moči, která je viditelná okem, může být projevem závažného nádorového onemocnění. Aby nebyl příznak fatální, je důležité přijít včas k lékaři. Na příklad krev v moči je jedním z příznaků nádoru močového měchýře, který postupuje velmi agresivně.  Přitom mnoho lidí tuto situaci ignoruje nebo čeká, zda nezmizí sama. Tématem mimo jiné se zabývali urologové na odborné konferenci zvané Komplexní novinky v uroonkologii v půli května 2022 v Praze.

„Až 85 % pacientů s nádory močového měchýře má jako první příznak krev v moči – tzv. hematurii. Ta nebolí, a proto ji řada lidí zprvu ignoruje a doufá, že zmizí sama. Příčiny výskytu krve v moči mohou být různé, karcinom močového měchýře se řadí na druhé místo, hned za akutní zánět měchýře,“ vysvětluje as. MUDr. Antonín Brisuda, FEBU, Ph.D. z Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol.

Krev v moči může být viditelná (makrohematurie) nebo okem neviditelná (mikrohematurie). U té, co je vidět pouhým okem, je nejčastější příčinou (z 25 %) akutní zánět močového měchýře, kterým trpí především ženy. Druhým nejčastějším důvodem je karcinom močového měchýře (až 17 %), na třetím místě je na vině zvětšená prostata (asi 12 %) a na čtvrtém (z asi 10 %) jsou příčinou močové kameny.  Dalšími, méně častými důvody jsou karcinom prostaty, ledvin, ale i mechanické poranění močových cest atp. Důležité však je, aby urologové viděli pacienta včas a mohli příčinu krvácení určit a poté správně léčit. Krev se v moči může objevit jen občas a pak spontánně zmizet. Onemocnění však neustále postupuje a rozvíjí se, takže by lidé neměli s návštěvou odborníka otálet.

Nádory močového měchýře jsou nejagresivnějšími urologickými nádory vůbec – rychle postupují, mají nejvyšší smrtnost. Ročně jimi v Česku onemocní více než 2 000 lidí, necelá tisícovka na ně zemře. Nejrizikovějším pacientem u tohoto onemocnění jsou muži nad 65 let, kteří kouří nebo jsou vystaveni karcinogenům například v práci. Ve dvojnásobném riziku jsou také ti, kde se nemoc vyskytuje v rodině.  Přitom prevence karcinomu močového měchýře prakticky neexistuje, ale pomáhá přestat u kuřáků kouřit. Kuřák je podle odborníků ve čtyřikrát vyšším riziku, že rakovinou močového měchýře onemocní než nekuřák.  Čím více cigaret člověk spotřeboval, tím je riziko vzniku nádoru vyšší. I když s kouřením přestane, neznamená to, že se této nemoci zcela vyhne. Počítá se vše, co už vykouřil v minulosti.

Tendence ignorovat krev v moči mají podle odborníků a studií spíše muži s nižším stupněm vzdělání, více svobodní. Ženy však také nejsou vyjmuty ze skupiny těch, kteří krev v moči podcení nebo špatně vyhodnotí. Občas si ji například mylně spojí s menstruací nebo právě se zánětem močového měchýře. Karcinom močového měchýře se u žen vyskytuje méně, ale většinou přicházejí zase v pokročilejších stadiích nemoci. Urologové mají k dispozici pro každé stadium tohoto typu rakoviny účinné léky. U pokročilých forem s metastázami, už však lékaři nebojují o úplné uzdravení, ale o prodloužení života v co nejlepší kvalitě. Proto apelují na včasný příchod.

Na konferenci se rovněž hovořilo o vysoké návratnosti nádorů močového měchýře. U povrchových nádorů močového měchýře se recidiva vyskytuje mezi 40 až 70 %. Pacienti, kteří touto nemocí prošli, by tak měli pravidelně chodit na kontrolu a cystoskopii, což je drahé, a ne úplně příjemné vyšetření. Proto jej také občas oddalují. Na konferenci rovněž proběhla diskuze o možnostech neinvazivních kontrol. Pacient by poslal svoji moč do laboratoře, kde by se změřily markery a potvrdila nebo vyloučila recidiva nemoci. I v recidivě nemoci hraje roli kouření. Podle prof. Babjuka se u těch, co nemoc prodělali, a pak přestali kouřit, riziko opakování nádoru po asi dvou letech začíná snižovat.
Dle TZ

www.mavepr.cz

 

 

Autor: MUDr. Olga Wildová