Medicína

Den boje proti mozkové mrtvici 15. květen


Kategorie: Nemoci a jejich příznaky Aktuality 
14.květen 2022

Mrtvice neboli cévní mozková příhoda (CMP) je hned po onkologických onemocněních druhou nejčastější příčinou úmrtí v ČR. Ročně postihne 25 tisíc lidí a v průměru 28 z nich na následky tohoto onemocnění denně zemře. Je nejčastější příčinou trvalé invalidity. V současné době častěji také postihuje mladší ročníky. Problémem je nemoc poznat a vyhrát souboj s časem.

Statistiky ukazují, že povědomí o mrtvici je obecně v populaci České republiky stále relativně nízké. Přitom úloha laické veřejnosti v boji proti této chorobě je zcela zásadní a stále podceňovaná. Proto se celá řada odborníků snaží veřejnost o onemocnění neustále vzdělávat, a volí k tomu čím dál kreativnější formy. Mrtvice totiž při včasné diagnóze a správné léčbě nemusí končit fatálně.

Např. známý raper v písni Koutek upozorňuje zcela netradičně na rizika a zároveň radí, co dělat. „Víte, že čtyři a půl hodiny od začátku ataky je dělící čára mezi tím žít, nebo letět nad mraky? Bejby, vyplázni jazyk. Nechceš? Tak aspoň zamávej mi. Cože? Neumíš mluvit? Tak pa a už nikdy nevolej mi!“ rapuje se v písni o situaci, kterou raper sám zažil a popsaným symptomům bohužel nevěnoval pozornost.

„Když jsme přemýšleli, jak o mrtvici informovat v rámci našeho projektu Saste Roma, který je zaměřený na prevenci závažných onemocnění ve vyloučených lokalitách, napadlo nás udělat rapovou píseň. Rap je ideální žánr pro předání vážnějšího poselství v pár minutách, a navíc je v cílové populaci oblíbený. Proto jsme oslovili brněnského rapera Jakuba Rafaela alias MC Geye, který má bohužel osobní zkušenost s mrtvicí v rodině, a on na spolupráci kývnul, “ říká vedoucí Skupiny veřejného zdraví z Mezinárodního centra klinického výzkumu při Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC).

„Když jsem psal text písničky, vycházel jsem z vlastní zkušenosti. Mrtvice v mé rodině postihla dva blízké příbuzné, přežili ji, ale bohužel s těžkými následky. Tahle zkušenost byla hlavní motivací, proč jsem klip natočil,“ říká muzikant. „Čas hraje naprosto zásadní roli, jestli člověk vůbec přežije a když ano, jakou kvalitu bude mít jeho život v budoucnosti. Přitom stačí málo, nevykašlat se na někoho, komu je blbě a udělat mu jednoduchý základní test. “

Rozpoznat a zasáhnout v případě mozkové mrtvice přitom zvládne i laik. Více než tři čtvrtiny případů mrtvice lze odhalit díky jednoduchému FAST testu. Ten zahrnuje tři základní příznaky: pokles ústního koutku, kdy se člověk přestane symetricky smát, druhým příznakem je náhlá neschopnost ovládat končetiny na jedné polovině těla a třetím je porucha řeči a porozumění,kdy pacient může říkat nesmysly, zadrhávat se nebo vám nedokáže porozumět. Vždy je nejdůležitější čas. Okamžitě volat záchrannou službu, pokud je viditelný aspoň jeden příznak!

Rychlý zásah lékaře může pacientovi zachránit život a vést k plnému vyléčení. FNUSA-ICRC každoročně pořádá řadu osvětových akcí, jejichž cílem je informovat a vzdělávat širokou veřejnost, včetně vyloučených lokalit, o příznacích mrtvice.

FNUSA-ICRC je také u zrodu projektu Saste Roma, díky kterému vznikl osvětový klip Koutek, který má již 96 tisíc zhlédnutí. MC Gey s klipem vystoupí také na již tradiční osvětové akci FAST běh, který se letos uskuteční 24. května 2022 v brněnském parku Kraví hora. (youtube.com/watch?v=mQ2B86tgoME)
Více na www.actfast.cz

Vznik videoklipu byl financován z Fondů EHP 2014-2021, projekt č. ZD-ZDOVA2-002.
 Dle TZ
www.aristonpr.cz

Autor: MUDr. Olga Wildová