Medicína

Buněčná terapie pro zvířata i v ČR


Kategorie: Aktuality 
13.květen 2022

Domácí mazlíčci se podobně jako lidé potýkají s chronickými onemocněními, která významně snižují kvalitu jejich života a odsuzují je k nepříliš příjemnému přežívání na lécích s řadou vedlejších účinků. Díky  inovacím české firmy lze kmenové buňky šetrně izolovat z tukové tkáně zvířete a jednoduše aplikovat v jediné injekci.

Zvířata trápí podobné nemoci a typy zranění jako lidi. Kočky, psi a koně například trpí značným opotřebením kloubů, u zvířat se také vyskytují kardiovaskulární onemocnění, selhání vnitřních orgánů, onemocnění dýchacích cest a kůže a nevyhýbají se jim ani zlomeniny končetin. Stejně jako medicína humánní, i veterinární se opírá o vědecký pokrok.

Jednou z medicínských inovací, ve veterinární praxi, jsou kmenové buňky. V této oblasti se přitom angažuje i Česká republika. Výsledkem bude reálná buněčná terapie na míru, zatím pro veterinární lékařství a konkrétně pro řešení obtíží spojených s pohybovým aparátem.

Kmenové buňky jsou univerzální buňky, jejichž kultivací a aplikací lze tělu dodat materiál k doplnění tkání v částech, které to potřebují. Aplikují se podle diagnózy. Ve většině případů, kdy se léčí poranění pojivových tkání – šlach, kloubů a kostí – jsou aplikovány k místu poškození lokálně přímo do šlachy nebo kloubu. V případě léčby autoimunitních onemocnění, jako je astma, jsou aplikovány systémově, intravenózně neboli nitrožilně.

Veterináři se zajímají o léčbu a regeneraci tkání, chrupavek a kostí postižených zraněním nebo osteoporózou. U dostihových koní se přidává hojení šlach, pokud možno bez následků a s rychlým návratem čtyřnohého pacienta k původní výkonnosti. Mimo uvedeného se kmenové buňky dají využít i u smrtelného onemocnění ledvin u domácích koček. V blízké době se léčba kmenovými buňkami začne výrazněji prosazovat v léčbě astmatu, jimž často trpí kočky i koně.

Léčba kmenovými buňkami se používá u zánětu šlach, osteoartrózy a dermatitidy. Tím se kvalita života zvířecích pacientů výrazně zlepšuje. Terapie jim může dokonce zachránit život, protože alternativou pro ně je bývá eutanázie ve snaze ušetřit zvíře života v trvalých bolestech. Aplikací kmenových buněk je možné předcházet zánětům a předpokládá se úspěšnost terapie i v případech sepse. V případech chronických zánětlivých onemocnění, jako je osteoartritida nebo zánětlivé onemocnění střev jsou dnes dlouhodobě podávány kortikosteroidy, které však mají řadu vedlejších účinků. Kmenové buňky pocházející přímo z organizmu zvířete naopak škodlivé vedlejší účinky nemají.

Pro léčbu pojivových tkání se nejčastěji využívají mezenchymální, tedy dospělé – a nikoli embryonální – kmenové buňky. V organismu se dospělé buňky nacházejí především v kostní dřeni nebo tukové tkáni. Veterinář v takovém případě odebere patřičné množství tkáně zvířete a z ní se pak v laboratoři izolují a určitý čas kultivují kmenové buňky.

U malých zvířat, jako jsou kočky a psi se provádí izolace kmenových buněk z tukové tkáně, které má většina domácích zvířat dost, takže je odběr méně invazivní. Produkt je však připravován na míru a optimální zdroj kmenových buněk musí být vždy konzultován s veterinárním lékařem. Druhou inovací je možnost umístit kmenové buňky do plazmy připravené z krve, která se odebere společně se zdrojem kostní dřeně.

Po odebrání biologického materiálu se kmenové buňky přibližně 2–3 týdny kultivují. Poté, co jich je vypěstováno vhodné množství, se z nich připraví léčivý přípravek. Ten je určen k okamžitému použití a musí se aplikovat do 24 hodin. Je distribuován v injekční stříkačce, takže s ním má veterinární lékař jednoduchou práci. Délka léčby po aplikaci je pak individuální podle druhu onemocnění či typu a velikosti poranění, ale i kondice zvířete, jeho stáří a dalších faktorů.

V přípravě je kombinace léčby kmenovými buňkami s prostředky na bázi hyaluronanu, který je další přirozenou složkou kmenových buněk a zároveň sám působí hojivě a protizánětlivě. Aplikace veterinárního léčiva bude intravenózně před nebo po aplikaci kmenových buněk.

Dle TZ

www.lesensky.cz

www.contipro.cz
Autor: MUDr. Olga Wildová