Medicína

Není uhlí jako uhlí


Kategorie: Aktuality Léčivé rostliny 
21.leden 2022

 Aktivní uhlí je pórovitá uhlíková látka, vyznačující se velkou adsorbční schopností, což znamená, že dokáže navázat látky, které mají být odstraněny (např. střevní plyny, hnilobné produkty, bakterie, toxiny, různé toxické produkty metabolismu, léčiva a jiné chemické sloučeniny). Aktivní uhlí má v lékárničce pro případ střevních potíží téměř každý. Z čeho je, jak působí a proč by se měly tablety rozkousat nebo rozdrtit, už se neví!

Vlastnosti aktivního uhlí určuje četnost mikropórů a transportních pórů. Ve struktuře aktivního uhlí z kokosových skořápek převažují mikropóry, což znamená maximální adsorpci. Kávová lžička aktivního uhlí tak představuje svým povrchem plochu rovnající se fotbalovému hřišti. Jedná se tedy o enormní vnitřní povrch, který dává aktivnímu uhlí jeho jedinečnou schopnost adsorbovat široký rozsah složek z kapalné a plynné fáze.

Pro účinnost je pórovitost aktivního uhlí rozhodující. Proto je například pro rychlou detoxikaci u otrav nejvhodnější užívat aktivní uhlí formou prášku, neboť není třeba čekat na rozpad tablety, jehož délka závisí na technologii její výroby. Jeho nevýhodou je však nekomfortní užívání, potíže s dávkováním nebo možné znečištění okolí. U tablet zase riskujeme snížení účinnosti způsobené již zmiňovanou výrobou, zejména přílišným vysokým lisovacím tlakem. Ideálním řešením je tedy užití kapslí obsahujících prášek, který není nijak lisován ani jinak upravován. Kapsle se zároveň dobře polykají a dávkují. V případě potřeby je také možné prášek pohodlně vysypat.

Čisté aktivní rostlinné uhlí Carbofit z kokosových skořápek obsahuje doplněk stravy, který je díky hypromelosovým kapslím vhodný i pro vegany. Produktovou řadu rozšiřuje doplněk stravy - aktivní rostlinné uhlí z kokosových skořápek obohacené o fenykl a ostropestřec. Fenykl obecný je víceletá rostlina, z níž se pro své účinky využívají jak listy, plody, tak řapíkatá část, kořen či semena. Traduje se, že je vhodný zejména pro podporu normálního trávení, normálního vylučování moči (detoxikaci). Ostropestřec mariánský je bylina, která se využívá pro antioxidační efekt a také jako podpora pro normální trávení a funkci jater – pro pročištění. Dále také pro udržení normální hladiny cukru v krvi a normální činnost srdce.

Pro děti je ve formě sirupu, který obsahuje aktivní rostlinné uhlí z kokosových skořápek obohacený o vitamin C. Sirup přispívá k normální funkci imunitního systému, ochraně buněk před oxidativním stresem a snížení míry únavy a vyčerpání. Forma sirupu zajišťuje rychlé působení aktivního uhlí, protože jej nezpomaluje nutnost rozpadu tablet či kapslí. Dokonce sirup pro děti má oblíbenou příchuť Coly.

K doplňkům stravy nabízí tato produktová řada také zubní pastu s bělícím a antiseptickým účinkem pro každodenní ústní hygienu a péči o zuby. Jedná se o kosmetický přípravek obsahující řadu přírodních aktivních složek pro optimální působení, jako jsou: rostlinné aktivní uhlí, prášek z vaječných skořápek, šťáva z aloe vera, extrakt ze zeleného čaje a esenciální oleje (pomeranč, máta, eukalyptus, tea tree).

Produkty řady této jsou k dostání v široké síti lékáren i v internetových obchodech. Dle TZ

Více na: https://www.pripravky-aurovitas.cz/?s=carbofit

www.bisonrose.cz

Autor: MUDr. Olga Wildová