Medicína

Bolavá záda dětí


Kategorie: Aktuality 
14.leden 2022

Dopadů, které má na svědomí probíhající pandemie je opravdu požehnaně. Některé byly zřejmé již od začátku, jiné vyplývají na povrch postupně. Jedna z věcí, které většinu českých rodičů asi nenapadlo řešit, byla zátěž školní brašny jejich ratolestí. Již po skončení prvního měsíce školního roku tak rapidně přibylo dětí, které trápí akutní bolesti zad způsobená atrofovanými svaly či špatnými návyky, které si během pandemie při nesprávném sezení osvojily.

Většina Čechů si neuvědomila, že z důvodu dlouhotrvající pandemie svou klasickou fyzickou zátěž nemusí zvládnout jako v předchozích letech. Češi se tak vrátili z dovolených s poškozenými zády, bolestmi či dokonce s úrazy. Ty byly často způsobené atrofovanými zádovými svaly a především špatnými návyky při sezení, které si lidé osvojili na home-office během uplynulého roku.

Stejná situace začala platit o to více pro české děti a mládež. Sotva skončil první školní měsíc po prázdninách, potýká se spousta rodičů s obdobnými stížnostmi svých potomků v podobě bolavých zad. Ty jsou způsobeny nejen tím, že žáci a studenti nejsou zvyklí dlouhému sezení ve školních lavicích, ale také na váhu učebnic, notebooků a dalších školních pomůcek, kterou s sebou na vyučování nosí. Dlouhodobý výpadek školní docházky může mít negativní dopady nejen na chybějící znalosti a dovednosti získané ve škole, ale i na zdraví dětí. Zádové svaly jsou jedním ze základních pilířů držení těla, který člověk využívá prakticky celý život.

Špatné držení těla u dětí a mládeže způsobilo v mnohých případech ochabnutí svalů a osvojení špatných návyků. Nošení školní tašky, které může průměrně činit v rámci cesty do školy a nazpět zhruba hodinu času, je ideálním tréninkem pro každého žáka či studenta. Obzvláště, když tuto proceduru opakuje pět dní v týdnu. Bolavá záda při výkonu práce způsobují klesající koncentraci, ale zejména mohou donutit člověka přímou úměrou ke špatnému sezení, což umocní jeho potíže.

Centra zdravého sezení jsou sítí značkových showroomů po celé České republice, které se specializují v oblasti zdravého sezení. Zabývají se  již více než 10 let ergonomií pracoviště a spolupracují s předními odborníky z řad fyzioterapeutů, ortopedů a neurologů.

 Dle TZ

www.prmoc.net

www.modesk.cz

Autor: MUDr. Olga Wildová