Medicína

Centrum Platan v Brně pomáhá lidem s psychickými problémy


Kategorie: Aktuality 
22.září 2020

Duševními problémy trpí řada lidí. Často však z nejrůznějších důvodů nemohou nebo nechtějí vyhledat hospitalizaci nebo odbornou péči. Pomoci jim může sociální Centrum Platan, které se v Brně v Bratislavské ulici otevírá 22. září 2020.

Nové centrum v prostorách bývalé brněnské káznice se zaměří na bezplatnou pomoc lidem ve věku 15–65 let, kteří mají vlastní duševní problémy. Psychickými potížemi si během svého života projde velké množství lidí, z nichž mnoho zůstává bez dostatečné podpory a bez možnosti uplatnit se tak, jak by odpovídalo jejich momentálním potřebám. Současně ve společnosti stále přetrvává rozdělení na ‚zdravou‘ či ‚normální‘ část populace a ty ‚psychicky nemocné‘. A to přesto, že většina populace se nachází někde na spektru mezi těmito dvěma póly.

Za celým projektem stojí organizace Tripitaka, která se zaměřuje na projekty propojující umění, sociální práce a vzdělávání. V centru Platan chce vybudovat prostředí, ve kterém se budou moci potkávat lidé s různými potížemi a příběhy, aniž by na ně bylo nahlíženo prostřednictvím předem definovaných kategorií. Cílem centra Platan je rozvíjet prostředí příznivé pro setkávání různých perspektiv a směrů v oblasti péče o duševní zdraví a podílet se na procesu destigmatizace v této oblasti – tedy komunikovat o tématu i směrem k široké veřejnosti.

Jedná se o smysluplné propojení terapeutické, sociální, kulturní a komunitní práce. Nabídkou je aktivizující a současně bezpečné přijímající prostředí s individuálním přístupem a s důvěrou v to, že z duševních potíží je možné se zotavit.  Je to nabídka pomoci těm, kteří se doposud návštěvě odborných služeb v oblasti péče o psychické zdraví z nějakého důvodu vyhýbali.

Otevření centra bude první podzimní den, 22. září. Od 15 do 17 hodin odpoledne budou pro veřejnost otevřeny prostory centra a lidé si budou moci vyzkoušet různé aktivity jednotlivých arteterapeutických dílen. Následovat bude slavnostní přípitek v nové terapeutické kavárně a vypravěčský večer se storytellerem Martinem Hakem.

Na otevření poté naváží Týdny duševního zdraví, které se konají od 22. září do 14. října 2020. Během nich se lidé mohou těšit například na autorská čtení, fotografické a módní workshopy. Mezi 14. až 18. říjnem poté prostory ovládne Festival Faktor K – tematicky laděná série multižánrových akcí představující Káznici jako perspektivní a inspirativní prostor pro kulturu, rozvoj a komunitní život obecně.

Během roku pak mohou zájemci navštěvovat například pravidelné arteterapeutické dílny, které budou probíhat od pondělí do pátku, nebo se zapojit do kavárny Café in the Ghetto poskytující mimo jiné tréninková pracovní místa pro osoby z cílové skupiny. V současné době probíhá také nábor klientů do uzavřené rozvojové terapeutické skupiny, jejíž začátek je plánován na říjen tohoto roku.

Pro první kontakt doporučujeme zavolat nebo napsat e-mail na adresu, kterou lidé najdou na webových stránkách centrumplatan.cz, či poslat zprávu na facebookových stránkách centra. Tam je také k dispozici podrobnější harmonogram akcí a další informace. Dle TZ

www.centrumplatan.cz

www.tripitaka.cz

www.lesensky.cz

 

 

 

 

Autor: MUDr. Olga Wildová