Medicína

Andropauza může zasáhnout i do vzhledu muže


Kategorie: Aktuality Funkční sexuální poruchy mužů 
14.leden 2020

Zvětšené bříško, méně svalů, pocení i při mírné námaze a řídnoucí vlasy. To vše patří mezi typické příznaky mužského přechodu – andropauzy. Ta sice nemusí postihnout každého muže, ale spoléhat na to, že zrovna vám se vyhne, nelze. Jak andropauza viditelně změní mužské tělo a jak lze s jejími projevy bojovat, popisuje ve svém komentáři sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

O mužském přechodu neboli andropauze se dosud ani zdaleka nemluví tak často jako o přechodu ženském. To může být zčásti ovlivněno faktem, že se s některými z jeho příznaků potýká jen méně než polovina mužské populace, ale rovněž i tím, že není z lékařského hlediska zdaleka tak probádán jako menopauza. Ví se, že souvisí s poklesem testosteronu v těle, a existují i studie, které jej spojují rovněž s úbytkem estrogenu. Krom toho se však na něm s velkou pravděpodobností podílejí i další faktory, zatím neznámé. Dobrou zprávou je, že informovanost o andropauze stoupá a muži tak nemusejí tápat v neznámu, když na sobě projevy tohoto stavu zpozorují.

Ačkoliv se mužský a ženský přechod v řadě věcí liší, sdílejí spolu také mnoho podobných projevů. Muži v andropauze jsou často hodně unavení, bez energie, více se potí – někdy z ničeho, jindy i po mírné námaze. Úbytek testosteronu též snižuje mužské libido a způsobuje problémy s erekcí. Kromě toho s sebou klesající hladina mužského hormonu přináší i vážnější skrytá rizika: například řídnutí kostí neboli osteoporózu a nepříznivé kardiovaskulární změny s vysokou hladinou cholesterolu, vyšším rizikem vzniku hypertenze, mrtvice či infarktu.

Vlivem andropauzy se rovněž může poměrně zásadně změnit samotný vzhled muže, což společně s problémy v sexuálním životě často negativně působí na mužské sebevědomí. Kvůli nízké hladině testosteronu vázne svalová regenerace a novotvorba svalové hmoty, někdy jí dokonce ubývá, což vede k tomu, že mohou muži více nabírat na váze. Svalová tkáň totiž jako jediná v těle aktivně spaluje kalorie. Jestliže muž s poklesem testosteronu adekvátně nesníží svůj energetický příjem, jednoduše začne tloustnout, typicky v oblasti břicha. Kvůli převaze estrogenů nad testosteronem se navíc začínají zvětšování prsní žlázy, jde o takzvanou gynekomastii. (Někteří muži si nechávají zvětšené žlázy chirurgicky odstranit.)

Pokles testosteronu vede k řídnutí a pomalejšímu růstu vousů a tělesného ochlupení. Přeměna testosteronu na jeho jednodušší formu zvanou dihydrotestosteron (DHT) pak může zapříčinit vypadávání a řídnutí vlasů. Zvýšená koncentrace DHT v těle negativně působí na vlasové folikuly a je jednou z příčin plešatění ve vyšším věku. Změny se v andropauze dotknou i samotné pokožky, která se vysušuje, tenčí a více se na ní tvoří vrásky. Docházet může i ke zvýšené lomivosti nehtů.

Symptomy mužského přechodu lze samozřejmě mírnit. Velmi podstatná může být změna životního stylu: přestat kouřit, být fyzicky aktivní, snížit nadváhu, omezit tučnou stravu a alkohol a dopřát tělu pestrou a vyváženou stravu bohatou na vitamíny A, C, E a skupiny B i minerály, například magnezium, zinek, mangan a selen. Velmi dobrou zbraní v boji s příznaky menopauzy je také dostatek kvalitního spánku – testosteron v hojnější míře se tvoří právě v noci a v brzkých ranních hodinách, spíše ve fázích hlubšího spánku. Příznaky mohou mírnit rovněž přípravky na přírodní bázi, které obsahují celou řadu prospěšných látek působících proti únavě, stresu, ale i sníženému libidu. TZ dle komentáře.

www.lesensky.cz

Autor: MUDr. Olga Wildová