Medicína

Stan proti melanomu již po třinácté


Kategorie: Aktuality 
06.květen 2019

Náklady na péči o klienty VZP se zhoubným melanomem stouply za posledních pět let o více než 61 %. A to i přesto, že nemocných přibývalo ve stejném období podstatně pomaleji – za pět let se jejich počet zvýšil o 13 %. Příčinou tohoto nepoměru je, že nejsilnější tuzemská pojišťovna vydává stále více peněz za nejmodernějších biologické léky pro své pojištěnce.

Počet nemocných s melanomem, kteří se léčí moderními, ale zároveň mimořádně nákladnými biologickými přípravky, stoupl za pět let více než třikrát (o 226,6 %). Jestliže celkem vydala loni VZP za péči o klienty s touto diagnózou 311 milionů korun, pak 205 milionů z této částky bylo právě za biologická léčiva.

Náklady na biologické preparáty rostly nejvíce do roku 2016. Pak přišlo na trh více tzv. biosimilárních přípravků – jde zjednodušeně řečeno o levnější, stejně účinné kopie originálních léků. Díky tomu v roce 2017 celkové náklady poklesly, ale loni už kvůli stále rozšířenějšímu využití nejmodernější dostupné léčby opět lámaly rekordy.

Přestože neustále přicházejí do praxe účinnější léky, žádný z nich zatím nedokáže rozvinutý melanom zcela vyléčit. O to důležitější je prevence – nejlepší je chovat se tak, aby člověka melanom vůbec nepostihl (tzn. zejména chránit se před nadměrným slunečním zářením), případně aby byl zjištěn v co nejranějším stadiu, kdy je velká šance na uzdravení. VZP proto svým klientům už několik let nabízí příspěvek až 500 korun na vyšetření znamének dermatoskopem.

VZP také tradičně podporuje preventivní akci Stan proti melanomu, při níž lékaři vyšetřují lidem mateřská znaménka zdarma na veřejných prostranstvích. Letos se koná již třináctý ročník. Akce začíná 6.–7. května na Václavském náměstí v Praze, pokračuje 13. května na brněnském náměstí Svobody a končí 14. května v Avion Shopping Parku v Ostravě. Více se dozvíte zde.

 Dle TZ

www.vzp.cz

Autor: MUDr. Olga Wildová