Medicína

Plíseň nehtů trápí téměř čtvrtinu Čechů


Kategorie: Aktuality Kožní nemoci 
23.únor 2017

Zima je ideálním obdobím pro vznik plísní na pokožce a nehtech nohou. Vlhká uzavřená obuv, neprodyšné ponožky, veřejné sauny a koupaliště, ale také koberec u navštívených sousedů,  mohou být příčinou vzniku mykotických chorob. Plísňové onemocnění nehtů postihuje podle odhadů až 25 % Čechů. Onychomykóze (plísni  nehtů) lze předcházet, případně se jí úspěšně zbavit.

V chodidlech se nachází přibližně 250 tisíc potních žlázek. Díky nim se přirozeně vylučuje velké množství potu, kterým tělo odvádí škodlivé látky pryč. V zimních měsících však kombinace potu a dlouhodobého nošení teplé, neprodyšné obuvi může způsobit nepříjemné infekční plísňové onemocnění. Plíseň nehtů představuje zhruba polovinu veškerých zdravotních problémů nehtů a pokožky nohou a současně 10 % všech kožních chorob. Přestože se jedná o rozšířené, dokonce nakažlivé  postižení, až 90 % pacientů nevyhledá lékařskou pomoc .

Základní prevencí je tak nosit vlastní obuv na přezutí i na návštěvy a speciální, i do veřejných vlhkých prostor. Samozřejmostí je dodržování hygieny, například po návštěvě koupaliště či sauny umýt si nohy ve správně koncentrovaném roztoku hypermanganu. Vhodné je též pravidelně ošetřovat obuv sprejem obsahujícím antimykotické látky a na nohy užívat, zvláště v zimním období podle potřeby přípravky s antibakteriálními účinky. Zvláště důležité je to pro každého, kdo sportuje, navštěvuje koupaliště, sauny a podobně. Myslet je nutno i na dezinfekci prádla, zejména ponožek, ručníků a povlečení.

V prvních stádiích onemocnění se na pokožce nohou či kolem nehtů tvoří drobné svědivé až začervenalé šupinky či prasklinky, nejčastěji mezi čtvrtým a pátým prstem, jež se později mohou rozšířit i na další části nohy a chodidla. Ačkoliv se jedná o nepatrné projevy, v této fázi je již vhodné navštívit lékaře.

 Neléčená plíseň proroste do nehtů, kde se rozmnoží, následkem čehož se nehty začnou loupat, lámat, drolit, dostanou žluté zabarvení a rohová vrstva zbytní. V horších stádiích, kdy se k problému přidruží například bakteriální infekce, může docházet k mokvání, otokům, a dokonce zánětům či deformacím prstů a kloubů.

Zvýšené je riziko především pro pacienty s cukrovkou a jedince staršího věku. Infekce rovněž úzce souvisí s oslabeným imunitním systémem. Je vhodné proto myslet na jeho podporu a zdravý životní styl. To v praxi znamená například omezení slazených nápojů a pokrmů obsahujících bílou mouku, protože tyto druhy potravy podporují růst kvasinek a hub. Vhodné je také konzumovat probiotika.

První cesta při snaze zbavit se nehtové mykózy by měla vést k odborníkovi. Pomocníkem při léčbě mohou být i nejrůznější druhy antibakteriálních a změkčovacích krémů, sprejů, gelů, tinktur nebo zásypů. Jako prevence nehtové mykózy jsou účinné též speciální nehtové oleje různých kombinací, které zároveň posílí lámavé nehty.  Dle TZ

www.lesensky.cz

Autor: MUDr. Olga Wildová