Medicína

Dostupnější kochleární implantáty od ledna 2015


Kategorie: Aktuality 
04.prosinec 2014

Od 1. ledna 2015 budou mít sluchově postižení klienti s kochleárním implantátem vždy po deseti letech automaticky nárok na nový řečový procesor. Dosud byla jeho výměna hrazena pouze v případě, kdy jeho zevní část byla už nefunkční. VZP tak vyhověla žádosti Sdružení uživatelů kochleárního implantátu, která zazněla na jednání Pacientské rady VZP.

Podmínku, že řečový procesor musí být nefunkční, aby mohl být po deseti letech vyměněn, odstranila VZP s platností od Nového roku z metodiky ke svému Úhradovému katalogu zdravotnických prostředků. Řečový procesor představuje zevní části kochleárního implantátu.

Při jednání Pacientské rady požádala o zrušení této podmínky předsedkyně Sdružení uživatelů kochleárního implantátu Věra Skopová. Organizace vznikla v roce 1994 a sdružuje především rodiče dětí s implantáty, dospělé uživatele těchto pomůcek a odborníky zabývající se problematikou kochleárních implantátů. VZP uznala požadavek za oprávněný a bez průtahů mu vyhověla.

Jde o další konkrétní přínos Pacientské rady VZP pro určitou skupinu nemocných. Podobně již před časem se realizovala například žádost zástupců společnosti Parkinson o rychlejší nasazování speciálního léčiva Duodopa u indikovaných pacientů s Parkinsonovou chorobou. Kladně byla vyřízena i žádost občanského sdružení MYGRA o rozšíření okruhu lékařů, kteří budou moci předepisovat dechové rehabilitační pomůcky.

Pacientská rada VZP vznikla letos v červnu. Založila ji společně VZP a obecně prospěšná společnost Koalice pro zdraví. Je to poprvé v historii, kdy některá zdravotní pojišťovna v Česku vytvořila oficiální fórum pro spolupráci s pacientskými organizacemi. Nejen klienti VZP tak získali zastánce, díky kterému mohou přednášet a řešit své podněty a problémy přímo na půdě největší a nejspolehlivější zdravotní pojišťovny.

 

TZ Mgr. Oldřich Tichý, vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

 

www.vzp.cz

 

 

 

 

Autor: MUDr. Olga Wildová