Byliny Ájurvédské medicíny
- nejnovější
- novější
- Stránka 1 z 2
- starší
- nejstarší
Hormonální nerovnováha, častá únava, přechod, stres. Část faktorů, které mohou negativně ovlivňovat sexuální touhu žen i mužů. Nastálá situace často vede k nespokojenosti a napětí v partnerském životě. Moudrost předků hledala řešení v bylinkách. Tak byl nalezen „kořen života i „bylina nesmrtelnosti“.
Téměř nikdo si neuvědomuje, jak je pohyb životně důležitý. Přitom každý pohyb je závislý na zázračně kluzkých a polstrovaných mezerách mezi našimi kostmi – na kloubech. Jsou nepostradatelné, a přesto jsou neuvěřitelně podceňované. Žít bez kloubů nelze, proto je důležité o ně pravidelně pečovat. Každá jejich bolest ovlivňuje negativně celkový stav a pohodu.
Kurkuma známá jako koření králů, tvoří nezbytnou součást indické kuchyně, ale dokáže mnohem víc než jen okořenit jídlo. Farmakologické studie se shodují na tom, že kurkuma má výborné účinky na lidský organismus. Její účinná složka je kurkumin, přírodní a zcela netoxická látka.
Bhringraj (Eclipta Prostrata nebo Eclipta Alba) je v Ajurvédě proslulá bylinka obecně známá jako „falešná sedmikráska“ je léčivá rostlina patřící do rodiny Asteraceae. Eclipta alba roste na vlhkých místech jako plevel v teplých mírných až tropických oblastech. Celá rostlina (Panchang) z Bhringraj se používá k přípravě ayurvédských a bylinných léků.
Přírodní ajurvédský přístup je znám léčením nespočetných onemocnění po celá století. Léčba vychází z vyrovnávání různých tělních systémů prostřednictvím bylinné léčby. Jednou takovou jedinečnou bylinou je Brahmi, která je považována za „posilovač” mozku.
Většina z nás by se ráda vyhnula nachlazení, kašli, chřipce, angíně a dalším zdravotním problémům. Chceme býti zdraví, v pohodě a v celkově dobré kondici. K tomu nám pomáhá imunita. Jak podpořit a udržet imunitu je také cílem Ájurvédy.
Dávná ájurvédská moudrost, Tradiční čínská medicína i moderní věda se shodují na tom, že žijeme v době chemikálií, nečistot v potravinách, enviromentálních toxinů a dalších jedů, které působí na celý organismus, převážně však na játra, která mají významnou úlohu v metabolismu cukrů, tuků (přeměna na cholesterol), bílkovin (tvorba krevních bílkovin – např. albuminu a koagulačních – srážecích faktorů). Jsou zásobárnou vitaminů (B12 ) a tvoří žluč. Mají nesmírnou detoxikační funkci - zneškodňují látky přivedené do organismu zvenčí (jedy, léky) a odbourávají také látky vznikající v těle (hormony, bilirubin). Mají významné postavení při látkové výměně a trávení. Pro jejich důležitou funkci je nutno o ně také dbát.
Urolitiáza je tvorba a přítomnost kamenů (konkrementů) v močových cestách, nejčastěji v ledvinách. (Ale i v pánvičkách ledvinných, močovodech i v močovém měchýři.) Kameny vznikají krystalizací minerálů a odpadních produktů. Podstatou jejich vzniku je koncentrace určité látky, která vede ke krystalizaci, nízká diuréza, močová infekce, často i porucha metabolismu. Predisponujícím faktorem je nízký příjem tekutin. Kameny jsou různého složení a různé velikosti. Malý kámen, může projít téměř nepovšimnut, velký však působí krutou, akutní bolest a často může blokovat odtok moči. Ájurvéda nazývá ledvinové kameny Vrukka Ashmari (vrukka znamená ledviny a ashmari znamená kámen).
- nejnovější
- novější
- Stránka 1 z 2
- starší
- nejstarší