Těhotenství


Kategorie: Aktuality Těhotenství 
29.květen 2018

Sázení slunečnic, plavba lodí po Vltavě, koncert tria Michala Prokopa, to jsou jen některé z aktivit, kterými připomínají pacientské organizace Světový den roztroušené sklerózy (RS) v České republice. RS postihuje hlavně mladé lidi, nejčastěji ženy, a přináší poruchy vidění, hybnosti i další potíže. Včasná účinná moderní léčba dokáže zachránit několik desítek let aktivního života.


Kategorie: Těhotenství 
25.leden 2007
Hluboký propad porodnosti v první polovině 90. let 20. století a dlouhodobě nízká úroveň plodnosti poznamenaly demografický vývoj obyvatelstva České republiky na dlouhá desetiletí dopředu. Ačkoliv v roce 2006 poprvé bylo více narozených, než zemřelých, bude v budoucnosti u nás s největší pravděpodobností méně potenciálních matek než v minulosti. Ani v příštích padesáti či šedesáti letech nebude reálné počítat s vyššími ročními počty narozených - tedy s přirozeným přírůstkem obyvatelstva.

Kategorie: Těhotenství 
27.červen 2006
Od narození prvního dítěte z IVF ( in vitro fertilization – tzv. dítě ze zkumavky) uplymulo již téměř třicet let. Od té doby se pomocí léčby neplodnosti narodily již 3 milióny dětí. Prvním dítětem narozeným z IVF byla Louise Brownová z Velké Británie. Zatímco v roce 1989 se díky technologiím asistované reprodukce ročně narodilo 30 000 dětí, v roce 2002 to bylo již 200 000 dětí.

Kategorie: Těhotenství 
23.červen 2006
Vědci z fakultní nemocnice v Ohiu zjistili, že pohlavní styk v termínu porodu vlastní porod neurychlí. Výsledky studie vědci uveřejnili v červnovém čísle časopisu Obstetrics & Gynecology.

Kategorie: Těhotenství 
06.květen 2006
Doktorka Cynthia A. Mannion se svými kolegy z McGill University v kanadském Quebecu zjistila, že příjem mléka a vitamínu D během těhotenství nezávisle ovlivňuje porodní váhu dítěte. Vědci se domnívají, že omezení konzumace mléka během těhotenství snižuje porodní váhu dítěte. Výsledky studie vědci uveřejnili v dubnovém čísle časopisu CMAJ.

Kategorie: Těhotenství 
16.leden 2006
Doktor Cyrus Cooper se svými kolegy z University of Southampton zjistil, že děti matek s nízkou hladinou vitamínu D mají menší obsah minerálů v kostech, což může v budoucnosti zvyšovat jejich riziko osteoporózy. Výsledky studie vědci uveřejnili v lednovém čísle časopisu The Lancet.

Kategorie: Těhotenství 
11.září 2005
Zácpa se může objevit kdykoli během těhotenství, ale její výskyt je zvláště obvyklý v průběhu druhého a třetího trimestru.

Kategorie: Těhotenství 
05.červen 2005
Fyzická a psychická kondice a zdraví ženy - obojí je velmi důležitým předpokladem zdárného vývoje plodu, dobrého průběhu těhotenství a porodu.

Kategorie: Těhotenství 
24.leden 2005
Ústav péče o matku a dítě v Praze-Podolí prožil 21. ledna 2005 slavnostní den, kdy otevřel nový pavilon porodnice. Nové prostory ústavu jsou pohledu z nábřeží směrem k Vyšehradu skryty za původními budovami z roku 1914, svítícími novými střechami.

Kategorie: Těhotenství 
03.srpen 2004
Z čeho by se měl váš cvičební program skládat? Abyste se cítily fit, měl by vás cvičební program protáhnout a posílit vaše svaly. Vždy se nejdříve během pěti minut rozehřejte a protáhněte. Kontrolujte si tep během nejvyšší tělesné aktivity. Měl by se pohybovat kolem 140–160 tepů za minutu. Zvýšenou aktivitu by mělo následovat spíše odpočinkové cvičení ukončené opětovným opatrným protažením celého těla.