Těhotenství


Kategorie: Těhotenství 
25.leden 2007
Hluboký propad porodnosti v první polovině 90. let 20. století a dlouhodobě nízká úroveň plodnosti poznamenaly demografický vývoj obyvatelstva České republiky na dlouhá desetiletí dopředu. Ačkoliv v roce 2006 poprvé bylo více narozených, než zemřelých, bude v budoucnosti u nás s největší pravděpodobností méně potenciálních matek než v minulosti. Ani v příštích padesáti či šedesáti letech nebude reálné počítat s vyššími ročními počty narozených - tedy s přirozeným přírůstkem obyvatelstva.

Kategorie: Těhotenství 
27.červen 2006
Od narození prvního dítěte z IVF ( in vitro fertilization – tzv. dítě ze zkumavky) uplymulo již téměř třicet let. Od té doby se pomocí léčby neplodnosti narodily již 3 milióny dětí. Prvním dítětem narozeným z IVF byla Louise Brownová z Velké Británie. Zatímco v roce 1989 se díky technologiím asistované reprodukce ročně narodilo 30 000 dětí, v roce 2002 to bylo již 200 000 dětí.

Kategorie: Těhotenství 
23.červen 2006
Vědci z fakultní nemocnice v Ohiu zjistili, že pohlavní styk v termínu porodu vlastní porod neurychlí. Výsledky studie vědci uveřejnili v červnovém čísle časopisu Obstetrics & Gynecology.

Kategorie: Těhotenství 
06.květen 2006
Doktorka Cynthia A. Mannion se svými kolegy z McGill University v kanadském Quebecu zjistila, že příjem mléka a vitamínu D během těhotenství nezávisle ovlivňuje porodní váhu dítěte. Vědci se domnívají, že omezení konzumace mléka během těhotenství snižuje porodní váhu dítěte. Výsledky studie vědci uveřejnili v dubnovém čísle časopisu CMAJ.

Kategorie: Těhotenství 
16.leden 2006
Doktor Cyrus Cooper se svými kolegy z University of Southampton zjistil, že děti matek s nízkou hladinou vitamínu D mají menší obsah minerálů v kostech, což může v budoucnosti zvyšovat jejich riziko osteoporózy. Výsledky studie vědci uveřejnili v lednovém čísle časopisu The Lancet.

Kategorie: Těhotenství 
11.září 2005
Zácpa se může objevit kdykoli během těhotenství, ale její výskyt je zvláště obvyklý v průběhu druhého a třetího trimestru.

Kategorie: Těhotenství 
05.červen 2005
Fyzická a psychická kondice a zdraví ženy - obojí je velmi důležitým předpokladem zdárného vývoje plodu, dobrého průběhu těhotenství a porodu.

Kategorie: Těhotenství 
24.leden 2005
Ústav péče o matku a dítě v Praze-Podolí prožil 21. ledna 2005 slavnostní den, kdy otevřel nový pavilon porodnice. Nové prostory ústavu jsou pohledu z nábřeží směrem k Vyšehradu skryty za původními budovami z roku 1914, svítícími novými střechami.

Kategorie: Těhotenství 
03.srpen 2004
Z čeho by se měl váš cvičební program skládat? Abyste se cítily fit, měl by vás cvičební program protáhnout a posílit vaše svaly. Vždy se nejdříve během pěti minut rozehřejte a protáhněte. Kontrolujte si tep během nejvyšší tělesné aktivity. Měl by se pohybovat kolem 140–160 tepů za minutu. Zvýšenou aktivitu by mělo následovat spíše odpočinkové cvičení ukončené opětovným opatrným protažením celého těla.

Kategorie: Těhotenství 
02.srpen 2004
Většina nastávajících maminek se chce udržet během těhotenství v dobré fyzické formě. K tomu může napomoci mimo jiné cvičení. Již úvodem je třeba napsat, že cvičení nemusí být vhodné pro všechny těhotné ženy.