Žena a zdraví


Kategorie: Těhotenství Plánované rodičovství Aktuality 
14.srpen 2020

Průměrný věk, ve kterém si páry v Česku pořizují děti, se rok od roku zvyšuje. Někdy je to kariéra či finanční situace, jindy hledání ideálního partnera a občas také nemoc nebo zkrátka jen vlastní pocit, kvůli čemu člověk pořízení potomka odloží. Po třiatřicátém roku života se však plodnost ženy začíná přirozeně snižovat, u mužů pak hraje roli hranice čtyřicítky, kdy jejich spermie začnou pozbývat na množství i kvalitě. Reprodukční kliniky dnes již znají způsoby, jak si se zachováním plodnosti do vyššího věku či v případě plánované onkologické léčby poradit. Optimálním řešením je metoda zvaná social freezing.


Kategorie: Aktuality Žena a zdraví 
27.únor 2020

Nástup první menstruace (menarché) je velice proměnlivý. V současné době se průměrný věk pohybuje okolo 12 let a 6 měsíců. Ještě v minulém století děvčata menstruovala později. Dřívější nástup menstruace v současnosti pravděpodobně souvisí s  životním stylem, zejména stravovacími návyky dětí. Například u obézních děvčat může menstruace nastat dříve, protože tuková tkáň ovlivňuje tvorbu pohlavního hormonu estrogenu. S obezitou, chronickým stresem i vlivy chemikálií z okolí dokonce vědci spojují i předčasné dospívání. Při předčasné pubertě může první menstruace nastat i u sedmiletých či osmiletých dívek. Ačkoliv je menstruace zcela přirozenou součástí života každé ženy, řada dívek příchod svých prvních měsíčků vyhlíží s obavami. Proto několik poučení zkušeného gynekologa MUDr. Pavla Turčana.


Kategorie: Těhotenství Aktuality 
27.září 2019

Lidé nemají dostatečné znalosti o své vlastní plodnosti, jsou ovlivněni dezinformacemi na internetu. Téměř polovina populace si myslí, že bude schopna bez problémů počít dítě mnohem později, než jaká je realita. V jejich omylu je podporují i příběhy některých celebrit, které si děti pořizují ve vyšším věku, většinou s pomocí metod umělého oplodnění anebo s využitím možnosti darovaných vajíček.


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství Žena a zdraví 
27.květen 2019

Více než polovině těhotných chybí vyšetření funkce štítné žlázy. Důsledky pro vývoj plodu přitom mohou být zásadní. Národní screeningové centrum proto realizuje pilotní projekt vyšetření těhotných žen, který podporuje myšlenku zavedení plošného vyšetření těhotných v České republice. Poruchám štítné žlázy v těhotenství se bude věnovat i kampaň Týden štítné žlázy, jejíž 11. ročník se koná mezi 25. až 31. květnem. Informace o preventivní akci mohou nastávající maminky i ženy, které plánují těhotenství, najít na webu www.tydenstitnezlazy.cz.

 


Kategorie: Žena a zdraví Léčivé rostliny Aktuality 
08.únor 2019

S neustále se posouvající hranicí pro odchod do důchodu je téměř jisté, že naprostá většina žen stráví celou dobu přechodu ještě v zaměstnání. Projevy klimakteria však mohou zaměstnankyním velmi komplikovat výkon jejich povolání a vést až k frustraci z pracovního života. Je důležité, aby se často tabuizované téma menopauzy otevřelo i na pracovištích. V současnosti se firmy o zdraví a pohodu svých zaměstnanců zajímají mnohem více než dříve, ženám v klimakteriu se tak může dostat více podpory. Starat se o sebe ale musí i sama žena.


Kategorie: Jak o sebe pečovat? Aktuality 
22.říjen 2018

Osteoporóza je dobře známá metabolická kostní choroba, která se projevuje řídnutím kostní tkáně. Jak vyplývá z aktuálního průzkumu, povědomí o osteoporóze má 9 z 10 žen starších 45 let. Ty jsou nemocí také nejvíce ohroženy. Přestože se osteoporózou cítí být ohroženy téměř 2/3 žen z cílové skupiny a každá druhá má zvýšené obavy ze zlomeniny v důsledku osteoporózy, vyšetření absolvovala během posledních pěti let jen čtvrtina z nich (26 %). Význam prevence tohoto závažného a rozšířeného onemocnění akcentuje každý rok Světový den osteoporózy, který připadl v letošním roce 2018 na 20. října.


Kategorie: Aktuality Těhotenství 
29.květen 2018

Sázení slunečnic, plavba lodí po Vltavě, koncert tria Michala Prokopa, to jsou jen některé z aktivit, kterými připomínají pacientské organizace Světový den roztroušené sklerózy (RS) v České republice. RS postihuje hlavně mladé lidi, nejčastěji ženy, a přináší poruchy vidění, hybnosti i další potíže. Včasná účinná moderní léčba dokáže zachránit několik desítek let aktivního života.


Kategorie: Jak o sebe pečovat? 
20.září 2012
V sobotu 22. září od 10 do 16 hodin si v kunratickém zámeckém parku můžete zdarma nechat zjistit, jak zdravé máte srdce. Lékaři a sestry z pražského IKEM v rámci akce „Babí léto v pohybu“ zájemcům změří krevní tlak, EKG, hladinu cukru v krvi nebo cholesterol. Jejich vysoké hodnoty, které negativně ovlivňují činnost kardiovaskulárního systému, zvyšují riziko výskytu řady cévních onemocnění - například mrtvice či infarktu. Jejich následky přitom bývají jednou z nejčastějších příčin úmrtí v České republice.

Kategorie: Jak o sebe pečovat? 
22.červen 2012
Pokud se muži a ženy rozhodnou žít zdravě a dokonce posílit svaly cvičením, výsledek nebude stejný. Budování tzv. svalového korzetu závisí na více faktorech. Pohybové aktivity by si lidé měli volit s přihlédnutím ke svým fyzickým možnostem a aktuálnímu zdravotnímu stavu. Vhodně zvoleným a pravidelně prováděným cvičením mohou předcházet nejrůznějším zdravotním problémům od migrén až po kardiovaskulární nemoci. V budování svalového korzetu u dětí, žen a mužů jsou však rozdíly, které je nutno respektovat.

Kategorie: Žena a zdraví 
16.březen 2007
Centrum pro poruchy příjmu potravy – nedílná součást Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze se orientuje na komplexní léčbu všech diagnóz spektra poruch příjmu potravy, především mentální anorexie (nechutenství)a bulimie (nezvladatelná chuť k jídlu). Poruchy, jejichž etiologie není vždy prokazatelná jsou natolik závažné, že vždy vyžadují intervenci odborníků, jak zaznělo na tiskové besedě v březnu 2007 v Praze za přítomnosti mj. prof. MUDr Jiřího Rabocha,DrSc., přednosty Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN, Praha a doc. MUDr. Hany Papežové, CSc., z Centra pro poruchy příjmu potravy 1. LF UK.