Výživa


Kategorie: Výživa Průjem a zácpa Aktuality 
28.květen 2019

Letní průjem je pojem, který se používá pro různorodé střevní komplikace přepadávající velké cestovatele, občasné „dovolenkáře“ i ty, kteří nikam neodjeli. Při cestě do Egypta nebo Mexika většina s „faraonovou“, resp. „Montezumovou“ pomstou počítá. Přesto ale skutečnost, že s průjmem má zkušenost 60 % těch, kteří vycestovali do zahraničí alespoň na 2 týdny, překvapí. V bezpečí nejsou ani ti, kteří tráví léto v České republice.


Kategorie: Aktuality Hubnutí a obezita 
26.březen 2019

Ženy mohou po nástupu perimenopauzy očekávat nárůst tělesné hmotnosti zhruba o půl kilogramu ročně, často to však bývá i více. Je přibývání na váze opravdu nevyhnutelné? Malé zamyšlení v následujících řádcích.


Kategorie: Aktuality Výživa Diety 
19.únor 2019

Internet je dobrý sluha, ale zlý pán, a platí to samozřejmě o mnohých  informacích- i o zdravé výživě. Mimo zdrojů, které píší skuteční odborníci je zde mnoho polopravd a lží, kterým mnoho lidí začala věřit. Téma zdraví a výživa je ovšem natolik ožehavé, že se vyplatí dát si pozor a informace raději ověřit z více zdrojů. S kterými nejčastějšími mýty o výživě se setkáváme - nejen na internetu?


Kategorie: Výživa Aktuality 
18.leden 2019

Banány dokáží snižovat cholesterol, příznivě ovlivňovat zažívání, zlepšovat krevní tlak, ale i bojovat proti nemocem srdce a cév. Jsou cenným zdrojem mnoha zdraví prospěšných látek. Patří mezi ně: vitaminy B6, B7 a C, draslík, hořčík, mangan, měď a vláknina.  


Kategorie: Aktuality Výživa 
18.říjen 2017

Počet lidí vyššího věku rok od roku vzrůstá. Přestože senioři tvoří již pětinu obyvatel České republiky, o jejich životním stylu a podmínkách se u nás stále příliš nemluví. Posun za poslední léta nenastal ani v jejich stravě a stravovacích návycích, jež jsou pro jejich zdravotní stav klíčové. Dokazuje to
i průzkum agentury NMS Market Research pro společnost Nutricia, která je výrobcem specifické stravy pro doplnění výživy.


Kategorie: Výživa Aktuality 
28.září 2017

Kojení je nejlepším startem do života dětí, ale je také jednou z ekonomicky nejúčinnějších investic v oblasti zdraví dětí a matek, jak zdůraznili odborníci na TK v září 2017 v Lékařském domě v Praze. Dodržování doporučení Světové zdravotnické organizace – kojit dítě do 6 měsíce bez jakýchkoliv přídavků a pak pokračovat až do 2 let dítěte, přijato Světovým zdravotnickým shromážděním a mnohými státy včetně ČR, by mohlo v porovnání se současným stavem kojení každoročně ve světě zachránit život asi 820 000 dětí a zabránit asi 20 000 úmrtí matek na rakovinu prsu.


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství Neplodnost Vitamíny 
16.květen 2017

Navzdory rozvíjející se vědě je v některých případech etiologie a patogeneze mužské neplodnosti stále neznámá. Existují však důkazy o tom, že vhodně vyvážená strava a/nebo podávání specificky složených doplňků stravy zlepšuje kvalitu spermií a může zvýšit pravděpodobnost početí a to jak přirozeně, tak metodami asistované reprodukce. Vitaminy, ať už obsažené v potravě nebo v potravinových doplňcích, představují finančně nenáročnou možnost prevence i léčby neplodnosti. S jejich užíváním je dobré začít alespoň 3 měsíce před plánovaným početím, protože vývoj zralých spermií trvá přibližně 72 dnů.


Kategorie: Aktuality Výživa Jakou stravu zvolit 
10.říjen 2016

Fosfor patří mezi nejznámější prvky živé i neživé přírody. Díky své vysoké reaktivitě se nikdy nevyskytuje jako čistý prvek, ale pouze ve sloučeninách. Jako minerál se nejčastěji nachází v podobě apatitu, jako pátý v řadě populární stupnice tvrdosti. Fosfor je rovněž nepostradatelný pro živé organismy a spolu s vápníkem tvoří významnou součást jejich koster a schránek. Z organických sloučenin obsahujících fosfor je asi nejznámější DNA (deoxyribonukleová kyselina), známá jako základ dědičnosti. Sloučeniny fosforu se již dlouho používají jako hnojiva a těžba i zpracování fosforu jsou významným průmyslovým odvětvím.


Kategorie: Výživa Aktuality 
07.říjen 2016

Počet nejrůznějších doplňků stravy na českém trhu stále roste, jejich kvalita se ovšem různí. Ačkoliv se prodávají v lékárnách, zdaleka nejsou pod takovým drobnohledem jako volně prodejné léky. Není proto výjimkou, že údaje na obalu neodpovídají skutečnému složení výrobku. Rozpoznat kvalitní a skutečně účinný produkt tak není pro zákazníky jednoduchý úkol. Nově jim s tím může pomoci test autenticity. Ten stvrzuje, že výrobek, který dostává do ruky koncový zákazník, je svým složením shodný s tím, který výrobce poskytuje kontrolním institucím.


Kategorie: Aktuality Výživa 
26.srpen 2016

Každý by měl ve svém stravovacím režimu dodržovat určitá pravidla zdravého stravování. Aktivně žijící jedinci a sportovci pak dvojnásob. Zdravá výživa a sport patří bezpochyby k sobě. Sportovní výsledky jsou závislé nejen na intenzitě tréninku, ale také na zdravém jídelníčku, který tělu poskytne vyvážený poměr všech potřebných živin.