Výživa


Kategorie: Aktuality Výživa 
18.říjen 2017

Počet lidí vyššího věku rok od roku vzrůstá. Přestože senioři tvoří již pětinu obyvatel České republiky, o jejich životním stylu a podmínkách se u nás stále příliš nemluví. Posun za poslední léta nenastal ani v jejich stravě a stravovacích návycích, jež jsou pro jejich zdravotní stav klíčové. Dokazuje to
i průzkum agentury NMS Market Research pro společnost Nutricia, která je výrobcem specifické stravy pro doplnění výživy.


Kategorie: Výživa Aktuality 
28.září 2017

Kojení je nejlepším startem do života dětí, ale je také jednou z ekonomicky nejúčinnějších investic v oblasti zdraví dětí a matek, jak zdůraznili odborníci na TK v září 2017 v Lékařském domě v Praze. Dodržování doporučení Světové zdravotnické organizace – kojit dítě do 6 měsíce bez jakýchkoliv přídavků a pak pokračovat až do 2 let dítěte, přijato Světovým zdravotnickým shromážděním a mnohými státy včetně ČR, by mohlo v porovnání se současným stavem kojení každoročně ve světě zachránit život asi 820 000 dětí a zabránit asi 20 000 úmrtí matek na rakovinu prsu.


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství Neplodnost Vitamíny 
16.květen 2017

Navzdory rozvíjející se vědě je v některých případech etiologie a patogeneze mužské neplodnosti stále neznámá. Existují však důkazy o tom, že vhodně vyvážená strava a/nebo podávání specificky složených doplňků stravy zlepšuje kvalitu spermií a může zvýšit pravděpodobnost početí a to jak přirozeně, tak metodami asistované reprodukce. Vitaminy, ať už obsažené v potravě nebo v potravinových doplňcích, představují finančně nenáročnou možnost prevence i léčby neplodnosti. S jejich užíváním je dobré začít alespoň 3 měsíce před plánovaným početím, protože vývoj zralých spermií trvá přibližně 72 dnů.


Kategorie: Aktuality Výživa Jakou stravu zvolit 
10.říjen 2016

Fosfor patří mezi nejznámější prvky živé i neživé přírody. Díky své vysoké reaktivitě se nikdy nevyskytuje jako čistý prvek, ale pouze ve sloučeninách. Jako minerál se nejčastěji nachází v podobě apatitu, jako pátý v řadě populární stupnice tvrdosti. Fosfor je rovněž nepostradatelný pro živé organismy a spolu s vápníkem tvoří významnou součást jejich koster a schránek. Z organických sloučenin obsahujících fosfor je asi nejznámější DNA (deoxyribonukleová kyselina), známá jako základ dědičnosti. Sloučeniny fosforu se již dlouho používají jako hnojiva a těžba i zpracování fosforu jsou významným průmyslovým odvětvím.


Kategorie: Výživa Aktuality 
07.říjen 2016

Počet nejrůznějších doplňků stravy na českém trhu stále roste, jejich kvalita se ovšem různí. Ačkoliv se prodávají v lékárnách, zdaleka nejsou pod takovým drobnohledem jako volně prodejné léky. Není proto výjimkou, že údaje na obalu neodpovídají skutečnému složení výrobku. Rozpoznat kvalitní a skutečně účinný produkt tak není pro zákazníky jednoduchý úkol. Nově jim s tím může pomoci test autenticity. Ten stvrzuje, že výrobek, který dostává do ruky koncový zákazník, je svým složením shodný s tím, který výrobce poskytuje kontrolním institucím.


Kategorie: Aktuality Výživa 
26.srpen 2016

Každý by měl ve svém stravovacím režimu dodržovat určitá pravidla zdravého stravování. Aktivně žijící jedinci a sportovci pak dvojnásob. Zdravá výživa a sport patří bezpochyby k sobě. Sportovní výsledky jsou závislé nejen na intenzitě tréninku, ale také na zdravém jídelníčku, který tělu poskytne vyvážený poměr všech potřebných živin. 


Kategorie: Aktuality Výživa Jakou stravu zvolit 
03.srpen 2016

 Téměř vždy se těšíme na dovolenou a zasloužený odpočinek. Jak se ale na dovolené chovat z hlediska správného stravování? Většinou záleží na typu dovolené. Buď se jezdí z místa na místo a ani se nestihne přes den jíst nebo lze si užívat povalování na pláži či výhod režimu all inclusive. 


Kategorie: Výživa Aktuality 
19.červenec 2016

 Lidé si často myslí, že éčka jsou za každou cenu nežádoucí. Není tomu tak ve všech případech. Webová stránka dTestu odkazuje majitele chytrých telefonů na Google Play i Apple App Store, kde je možné si stáhnout mobilní aplikaci dTest, která obsahuje databázi éček, jak uvádí Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.


Kategorie: Jakou stravu zvolit Dnešní strava Výživa Aktuality 
03.červen 2016

„Pacienti očekávají od lékařů účinnou léčbu, ale ne vždy jsou ochotni podstupovat ‚nepohodlí‘ režimových opatření a prevence. A přitom právě například ‚dieta všedního dne‘ je zásadní investicí pro naše zdraví,“ úvodem  řekl prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc., děkan 1. lékařské fakulty U.K


Kategorie: Výživa Hubnutí - obezita Aktuality 
02.červen 2016

Poruchy příjmu potravy patří mezi závažná psychiatrická onemocnění, která mohou postihnout kohokoliv bez ohledu na věk nebo pohlaví. I přesto, že se o nich ve společnosti hodně mluví, stále podle odborníků stoupá počet závažných forem nemoci i chronických pacientů. Jen za rok 2014 bylo celkem 643 lidí v České republice hospitalizováno pro poruchy příjmu potravy, což představuje nárůst případů oproti předchozímu roku skoro o 20 %. Největší měrou se na tomto podílela zvýšená hospitalizace v souvislosti s mentální anorexií, kdy se zvýšil počet případů o 102 oproti roku 2013. K léčbě ale pacienti chodí často pozdě, a proto narůstá i úmrtnost. Odborníci po celém světě berou tyto nemoci vážně, proto se 2. června 2016 bude konat 1. celosvětový den poruch příjmu potravy.