Onkologické aktuality


Kategorie: Onkologické aktuality Aktuality 
10.prosinec 2013
Téměř dvacet sedm tisíc žen využilo mimořádný preventivní program Všeobecné zdravotní pojišťovny a přišlo od května do konce listopadu na mamografické či sonografické vyšetření prsou. Jde tak letos o třetí nejúspěšnější program ze všech nabídek zdravotní prevence, kterou VZP svým klientům umožnila čerpat nad rámec péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Větší zájem byl jen o bezplatnou dentální hygienu (47 016 klientů) a očkování proti chřipce zdarma (ke konci listopadu 37 tisíc klientů; trvá až do konce roku). Žádná jiná zdravotní pojišťovna takový zájem o své preventivní programy nezaznamenala.

Kategorie: Onkologické aktuality 
04.říjen 2013
Říjen je celosvětově vyhlášen měsícem boje proti rakovině prsu. Poprvé byl takto nazván roku 1985 v USA jako NBCAM (National Breast Cancer Awerenes Month – měsíc národního povědomí o rakovině prsu) za spolupráce veřejných služeb, pacientských organizací, odborných lékařských sdružení a vládních agentur. Postupně byl zdůrazněn hlavní cíl – zvýšit informovanost a odpovědnost žen za své zdraví v prevenci i léčbě karcinomu prsu.

Kategorie: Onkologické aktuality 
13.září 2013
Nadační fond onkologie pro 21. století ve spolupráci s Thomayerovou nemocnicí a módním salonem Magic Helena pořádají v úterý 17. září 2013 od 19 hodin jubilejní 20. společenský večer nazvaný „Sebevědomí pro každý den“, na němž jako modelky vystoupí ženy, které podstoupily léčbu rakoviny prsu. Slavnostního setkání se uskuteční v HuDi klubu Ilusion (Vinohradská 48, Praha 2).

Kategorie: Onkologické aktuality 
29.srpen 2013
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN) zaujímá přední místo v komplexní péči o pacienty s onkologickým onemocněním a v řadě diagnóz je na místě prvním. Onkologickou klinikou VFN a 1. LF UK projde každý rok průměrně 1 200 nových pacientů a počet pacientů vyšetřených před, v průběhu a po ukončené léčbě je pak každý rok více než 30 tisíc.

Kategorie: Onkologické aktuality 
13.červen 2013
VZP začne od července 2013 hradit svým klientům nový lék, který prodlužuje celkové přežití u pacientů v pokročilém stadiu rakoviny kůže. Jde o vůbec první obdobný přípravek v Česku, doposud zde žádný takový lék nebyl. Před zahájením dovolených navíc VZP nabízí svým pojištěncům i příspěvek 1500 korun na vyšetření mateřských znamének. Právě z nich totiž vzniká 30 – 50 % zhoubných nádorů.

Kategorie: Onkologické aktuality 
23.květen 2013
Společné tiskové prohlášení zdravotních pojišťoven ze dne 22. 5. 2013: Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZP MV ČR), Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) a Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) mají dohromady 8 485 089 klientů (1 204 000, 6 094 224 a 1 186 265). Přibližně 400 tisíc klientů těchto tří největších zdravotních pojišťoven v ČR je onkologicky nemocných. Pokud některému z pacientů může pomoci jen protonová léčba a doporučí ji lékař z onkologického centra, všechny tři pojišťovny tuto léčbu vždy hradí.

Kategorie: Onkologické aktuality 
15.květen 2013
Ve středu 15. května 2013 se koná již 17. ročník tradiční sbírky Český den proti rakovině. Účelem veřejné sbírky Ligy proti rakovině Praha není jen pouhé získávání prostředků na financování projektů, akce plní rovněž významnou preventivní úlohu. Každý dárce si za minimálně dvacetikorunový příspěvek odnese nejen kytičku měsíčku lékařského s letošní zelenou stužkou, obdrží také leták s podrobnými informacemi o možnostech prevence rakoviny.

Kategorie: Onkologické aktuality 
12.duben 2013
Léčba onkologického pacienta je ve většině případů spojována s nevolností a zvracením, zvláště při chemoterapeutické léčbě. A často i ti pacienti, kteří se nakonec šťastně vyléčili vzpomínají na pocit, kdy se jim chtělo raději zemřít, než podstupovat takovou léčbu.

Kategorie: Onkologické aktuality 
25.březen 2013
Počet případů rakoviny prsu strmě stoupá. Od konce sedmdesátých let minulého století došlo u nás k dvojnásobnému nárůstu. Každá jedenáctá až dvanáctá Češka onemocní během svého života rakovinou prsu. Tato nemoc vyvolává velké obavy. Při pozdním záchytu je často smrtelná, při léčbě často ohrožuje základní atributy ženství, protože mnoho pacientek připraví o jeden nebo oba prsy, u léčených mladších žen je vážně ohrožena plodnost. Tomuto tématu se věnovali odborníci v Klubu ZN 21. března 2013 v Praze.

Kategorie: Onkologické aktuality 
09.listopad 2012
Nejsložitější a nejnákladnější onkologická léčba je v ČR soustředěna do 13 Komplexních onkologických center (KOC). Počet pacientů vyžadujících specializovanou léčbu v centrech se každoročně zvyšuje. Důvody této skutečnosti vysvětlili počátkem listopadu 2012 na TK v Praze profesor MUDr. Jiří Vorlíček, CSc., dr.h.c., předseda České onkologické společnosti a MUDr. Jana Prausová, primářka Onkologické kliniky FN Motol.