Zuby
- nejnovější
- novější
- Stránka 1 z 3
- starší
- nejstarší
Podle dat Světové dentální federace zdravý chrup ovlivňuje zdraví celého těla. Pravidelná péče o chrup, správná technika, frekvence a doba čištění jsou důležité pro odstraňování plaku a tím udržování zdravých zubů a dásní. Podle expertů záleží kromě správné techniky nejvíce na typu zubního kartáčku. Zubní lékaři se shodují, že elektrické kartáčky čistí zuby lépe než kartáčky manuální, používají moderní technologie a v ústní hygieně zajišťují řadu výhod. Pro volbu zda si pořídit elektrický zubní kartáček nebo zůstat u klasického manuálního je následné srovnání obou typů.
Světový den úsměvu má své kořeny v roce 1963, kdy malíř a autor reklam Harvey Ball dostal za úkol vytvořit nástroj k povzbuzení morálky zaměstnanců. Během pár minut nakreslil usmívající se tvář, která dala základ nejen Světovému dnu úsměvu, ale i smajlíkům, bez kterých si většina z nás virtuální komunikaci dnes nedovede představit.
Dentální hygiena není důležitá jen pro stav chrupu a parodontu, ale i pro celkové zdraví. Výzkumy předních mikrobiologů totiž stále častěji přinášejí důkazy o spojitosti onemocnění parodontu (tkání, které „drží“ zuby v čelistní kosti) s výskytem kornatění tepen, mrtvice, cukrovky, revmatoidní artritidy, rakoviny i s předčasnými porody.
Ústní hygiena ovlivňuje celkové zdraví člověka, což je ústředním tématem letošního ročníku Světového dne ústního zdraví, který tradičně připadá na 20. březen. Zubní kazy, záněty dásní a parodontitida mohou při nedostatečném ošetření ovlivňovat celkový zdravotní stav a přispívat ke vzniku cukrovky, srdečních onemocnění, respiračních chorob nebo některých typů rakoviny. Podle odborníků stačí, vyvážená strava bez nadbytečného množství sladkostí, sladkého pečiva a limonád a fast foodů. Také nekouřit a nepít alkohol. A samozřejmě věnovat zubům a dásním pravidelnou a dostatečnou péči.
Studenti zubního lékařství 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (1. LF UK) budou v úterý 18. dubna 2017 na Palackého náměstí v Praze radit lidem, jak si mají čistit zuby, aby omezili vznik zubního kazu, zubního kamene a zánětu dásní.
Všeobecná zdravotní pojišťovna zaznamenává obrovský zájem o nový příspěvek na dentální hygienu. Od začátku roku o něj požádalo 23 340 klientů a pojišťovna jim vyplatila více než 19,3 milionu korun. Aby nemusela vyplácení příspěvku zastavit, navýšila VZP už jednou na konci ledna rozpočet na tento benefit. Z plánovaných šesti milionů se tak stalo 20 milionů korun. I tato částka však už byla téměř komplet vyčerpána. VZP proto nyní – ve snaze maximálně vyjít vstříc svým pojištěncům – plánuje další navýšení rozpočtu tak, aby mohl být oblíbený benefit proplácen co nejdéle.
V úterý 21. dubna 2015 od 9 do 18 hodin studenti zubního lékařství 1. lékařské fakulty UK v edukačním stanu na Karlově náměstí v Praze 2 (blíže VFN) budou věnovat čas zdraví a správné péči o dutinu ústní všem zájemcům. Vyzbrojeni nejrůznějšími pomůckami od modelů zubů a kartáčků až po detektory zubního plaku rádi odpovědí na dotazy a natrénují správnou péči o Váš chrup. Překvapení čeká i na malé děti.
V rámci střední a východní Evropy patří Česká republika mezi země, kde lidé nejvíce pečují o ústní hygienu. Vyplývá to z průzkumu organizace Aliance pro budoucnost bez zubního kazu (Alliance for a Cavity-Free Future, ACFF), sdružující přední odborníky z oblasti zubního lékařství. Ve výsledné zprávě se mimo jiné uvádí, že více než 90 % Čechů je přesvědčeno o tom, že vědí, jak předcházet zubnímu kazu. Tři čtvrtiny se zároveň domnívají, že nejvíce jsou ohroženi mladí lidé do 18 let.
- nejnovější
- novější
- Stránka 1 z 3
- starší
- nejstarší