Žloutenka


Kategorie: Aktuality Žloutenka 
28.červenec 2017

Za léčbu pacientů s různými typy žloutenky vydala loni VZP dramaticky více peněz než v roce předchozím. Růst nákladů přesáhl čtvrt miliardy korun (zvýšení o 75 %). Hlavním důvodem je, že loni začala být pro klienty s hepatitidou typu C dostupná moderní biologická léčba. Tu VZP uhradila všem klientům, pro které byla podle lékařů přínosná a kteří splňovali indikační kritéria. Biologická léčba jednoho nemocného s uvedenou diagnózou přitom stojí více než milion korun. VZP zveřejňuje tyto údaje při příležitosti Světového dne hepatitidy, který připadá na pátek 28. července.


Kategorie: Aktuality Žloutenka 
27.červenec 2016

Ve čtvrtek 28. července si již podeváté připomeneme Světový den boje proti žloutenkám, který se letos nese v duchu globální výzvy eliminovat do roku 2030 virové hepatitidy, jakožto celosvětovou hrozbu veřejného zdraví. Podle statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) si každoročně virové hepatitidy vyžádají život 1,4 milionů lidí po celém světě, což je počtem úmrtí řadí před onemocnění typu AIDS či malárie. Celkem existuje 5 hlavních typů viru žloutenky, mezi ty nejrozšířenější patří žloutenky typu A, B a C. Kromě tzv. sekundární prevence představuje účinnou ochranu očkování. To je dostupné pro děti a dospělé proti žloutence typu A a B.


Kategorie: Aktuality Žloutenka 
04.duben 2016

Dle TZ z 30. března 2016 žloutenka tohoto typu dlouho nemá žádné příznaky, může však nenávratně poškodit játra. Natolik je zákeřná. Výsledky nejnovější studie, která byla provedena Fakultou vojenského zdravotnictví Univerzity obrany, navíc ukazují, že mezi dospělými v ČR je případů této nebezpečné nemoci více, než kolik jich odborníci očekávali. Chronickou formou žloutenky C například trpí více než 80 000 Čechů. Naději na úplné uzdravení pacientům dává nová metoda léčby. 


Kategorie: Žloutenka Aktuality 
03.srpen 2015

Již poosmé byl v úterý 28. července 2015 připomenut Světový den boje proti žloutenkám - nakažlivému onemocnění způsobené viry, které napadají jaterní tkáň. Ročně hepatitidám podlehne 1,45 milionu lidí na celém světě. Rozlišujeme sedm druhů žloutenek. Ty se liší typem viru, který je vyvolal, způsobem přenosu, závažností a možnými následky onemocnění. K nejrozšířenějším typům patří žloutenky typu A, B a C. Proti žloutence typu A a B je možné se chránit i očkováním.


Kategorie: Žloutenka Aktuality 
20.červenec 2015

V Česku v posledních pěti letech přibývá případů žloutenky typu A. Letos se nepříznivý trend stupňuje, jak upozornil také hlavní hygienik v TV počátkem července 2015. Zatímco loni do poloviny roku lékaři evidovali 233 nemocných, letos jich je už 346. Prázdninové měsíce jsou navíc tradičně obdobím, kdy se nakazí nejvíce lidí. Odborníci radí, aby rodiče nechali děti proti žloutence naočkovat například před odjezdem na tábor a sami udělali totéž před cestami do exotických zemí. Ani teď ještě nemusí být pozdě – vakcína chrání už dva týdny po aplikaci první dávky. VZP na očkování přispívá. Letos už příspěvek využilo 5 366 klientů.


Kategorie: Žloutenka 
29.červenec 2013
Na 28. července připadá Světový den boje proti žloutenkám, které se řadí mezi nejčastější virová onemocnění. V jejich důsledku každoročně zemře přibližně jeden a půl milionu lidí po celém světě. Inovativní farmaceutický průmysl se snaží s tímto onemocněním bojovat. Na tři nejrozšířenější typy onemocnění – A, B, C je v současné době ve vývoji 22 nových léčiv, z toho jen na žloutenku typu C jich je 13.

Kategorie: Žloutenka 
27.duben 2011
V průběhu dubna 2011odstartoval v České republice pátý ročník edukační kampaně o žloutence nazvaný Žluté týdny. V jeho rámci zavítají žluté stany například na majálesy a čarodějnické reje. V létě se pak o prevenci proti žloutence mohou informovat návštěvníci vybraných hudebních festivalů.

Kategorie: Žloutenka 
26.říjen 2010
Onemocnění hepatitidou se věnovala v Praze na TK v říjnu 2010 MUDr. Daniela Fránová ze Zdravotního ústavu v Plzni z Oddělení očkování a cestovní medicíny. Znovu zdůraznila, že infekční žloutenka neboli hepatitida je nakažlivé onemocnění způsobené viry, které napadají jaterní tkáň. Zatím je ve světě popsáno celkem sedm typů žloutenky, které se liší způsobem přenosu viru, průběhem onemocnění i jeho možnými následky. Mezi nejrozšířenější patří žloutenky typu A, B a C, existují však i další typy: D, E, F a G. Očkování, které poskytuje dětem i dospělým účinnou ochranu, nabízí dnešní medicína pouze proti žloutence typu A a B, a to jak proti každému typu zvlášť, tak i prostřednictvím jedné kombinované vakcíny. (Ochrana proti typu A je až 25 let, proti typu B je doživotní.)

Kategorie: Žloutenka 
19.květen 2010
Dne 19. května si České republika spolu s ostatními zeměmi světa připomene Světový den hepatitid 2010, jehož smyslem je zvýšit povědomí laické veřejnosti o onemocnění, které postihuje milióny lidí na celém světě. Světový den hepatitid je mezinárodní osvětová kampaň, do které se každoročně zapojuje více než 60 zemí.

Kategorie: Žloutenka 
13.duben 2010
V druhé polovině dubna proběhne v České republice čtvrtý ročník edukační roadshow Žluté týdny. Jejím cílem je upozornit širokou veřejnost na neviditelné nebezpečí nákazy žloutenkou a informovat o možnostech prevence této rozšířené infekční nemoci. V rámci roadshow mohou všichni zájemci navštívit žluté stany, ve kterých získají informační letáky, budou moci zkonzultovat své dotazy s odborníky či zapojit se do zajímavé soutěže o žlutá jízdní kola. Pro návštěvníky je rovněž připravena netradiční novinka – díky speciálnímu UV měření mohou zjistit, zda si dokážou správně umýt ruce. Roadshow začíná ve středu 14. dubna 2010 v Praze a Mostu, do konce měsíce pak postupně zavítá do 12 dalších měst po celé České republice.