Žloutenka


Kategorie: Aktuality Játra - onemocnění Žloutenka 
28.červenec 2018

Náklady na léčbu klientů VZP, kteří trpí některým z druhů hepatitidy, dramaticky rostou. V loňském roce za ně pojišťovna zaplatila už tři čtvrtě miliardy korun. Za pět let tak výdaje na léčbu hepatitidy stouply o 150 %. To je způsobeno zejména tím, že pacientům jsou k dispozici stále účinnější moderní léky. Proti některým typům žloutenky je navíc možné se nechat očkovat a VZP na očkování přispívá až 500 korun. Pojišťovna na to upozorňuje při příležitosti Světového dne hepatitidy – 28. 7. 2018.


Kategorie: Aktuality Žloutenka 
27.červenec 2018

Žloutenka typu C často není doprovázena žádnými příznaky, chronická infekce však může vést ke zjizvení jater a po mnoha letech až k cirhóze a je tak v konečné fázi jedním z nejčastějších  důvodů transplantace jater. Žloutenka typu C se přenáší primárně krví při nitrožilní aplikaci drog, používáním nesterilních zdravotnických pomůcek a krevní transfúzí. Důležité je proto nemoc včas odhalit. Závažnost onemocnění veřejnosti připomíná Světový den hepatitidy -  28. července.


Kategorie: Žloutenka Aktuality 
08.červen 2018

Časopis Nature otiskl 17. května 2018 článek Ancient hepatitis B viruses from the Bronze Age to the Medieval period mapující evoluci HBV viru, původce jednoho z nejzávažnějších virových onemocnění člověka – žloutenky typu B – od doby bronzové do středověku.


Kategorie: Aktuality Žloutenka 
28.červenec 2017

Za léčbu pacientů s různými typy žloutenky vydala loni VZP dramaticky více peněz než v roce předchozím. Růst nákladů přesáhl čtvrt miliardy korun (zvýšení o 75 %). Hlavním důvodem je, že loni začala být pro klienty s hepatitidou typu C dostupná moderní biologická léčba. Tu VZP uhradila všem klientům, pro které byla podle lékařů přínosná a kteří splňovali indikační kritéria. Biologická léčba jednoho nemocného s uvedenou diagnózou přitom stojí více než milion korun. VZP zveřejňuje tyto údaje při příležitosti Světového dne hepatitidy, který připadá na pátek 28. července.


Kategorie: Aktuality Žloutenka 
27.červenec 2016

Ve čtvrtek 28. července si již podeváté připomeneme Světový den boje proti žloutenkám, který se letos nese v duchu globální výzvy eliminovat do roku 2030 virové hepatitidy, jakožto celosvětovou hrozbu veřejného zdraví. Podle statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) si každoročně virové hepatitidy vyžádají život 1,4 milionů lidí po celém světě, což je počtem úmrtí řadí před onemocnění typu AIDS či malárie. Celkem existuje 5 hlavních typů viru žloutenky, mezi ty nejrozšířenější patří žloutenky typu A, B a C. Kromě tzv. sekundární prevence představuje účinnou ochranu očkování. To je dostupné pro děti a dospělé proti žloutence typu A a B.


Kategorie: Aktuality Žloutenka 
04.duben 2016

Dle TZ z 30. března 2016 žloutenka tohoto typu dlouho nemá žádné příznaky, může však nenávratně poškodit játra. Natolik je zákeřná. Výsledky nejnovější studie, která byla provedena Fakultou vojenského zdravotnictví Univerzity obrany, navíc ukazují, že mezi dospělými v ČR je případů této nebezpečné nemoci více, než kolik jich odborníci očekávali. Chronickou formou žloutenky C například trpí více než 80 000 Čechů. Naději na úplné uzdravení pacientům dává nová metoda léčby. 


Kategorie: Žloutenka Aktuality 
03.srpen 2015

Již poosmé byl v úterý 28. července 2015 připomenut Světový den boje proti žloutenkám - nakažlivému onemocnění způsobené viry, které napadají jaterní tkáň. Ročně hepatitidám podlehne 1,45 milionu lidí na celém světě. Rozlišujeme sedm druhů žloutenek. Ty se liší typem viru, který je vyvolal, způsobem přenosu, závažností a možnými následky onemocnění. K nejrozšířenějším typům patří žloutenky typu A, B a C. Proti žloutence typu A a B je možné se chránit i očkováním.


Kategorie: Žloutenka Aktuality 
20.červenec 2015

V Česku v posledních pěti letech přibývá případů žloutenky typu A. Letos se nepříznivý trend stupňuje, jak upozornil také hlavní hygienik v TV počátkem července 2015. Zatímco loni do poloviny roku lékaři evidovali 233 nemocných, letos jich je už 346. Prázdninové měsíce jsou navíc tradičně obdobím, kdy se nakazí nejvíce lidí. Odborníci radí, aby rodiče nechali děti proti žloutence naočkovat například před odjezdem na tábor a sami udělali totéž před cestami do exotických zemí. Ani teď ještě nemusí být pozdě – vakcína chrání už dva týdny po aplikaci první dávky. VZP na očkování přispívá. Letos už příspěvek využilo 5 366 klientů.


Kategorie: Žloutenka 
29.červenec 2013
Na 28. července připadá Světový den boje proti žloutenkám, které se řadí mezi nejčastější virová onemocnění. V jejich důsledku každoročně zemře přibližně jeden a půl milionu lidí po celém světě. Inovativní farmaceutický průmysl se snaží s tímto onemocněním bojovat. Na tři nejrozšířenější typy onemocnění – A, B, C je v současné době ve vývoji 22 nových léčiv, z toho jen na žloutenku typu C jich je 13.

Kategorie: Žloutenka 
27.duben 2011
V průběhu dubna 2011odstartoval v České republice pátý ročník edukační kampaně o žloutence nazvaný Žluté týdny. V jeho rámci zavítají žluté stany například na majálesy a čarodějnické reje. V létě se pak o prevenci proti žloutence mohou informovat návštěvníci vybraných hudebních festivalů.