Střevní obtíže
- nejnovější
- novější
- Stránka 1 z 2
- starší
- nejstarší
Ať už se jedná o nákazu viry, nebo bakteriální průjem v létě – akutní průjmová onemocnění patří mezi nejčastější onemocnění dětí. A nevyhýbají se dokonce ani těm nejmenším. Většinou se nejedná o závažné onemocnění a díky správné léčbě během několika dnů odezní. Zejména u kojenců a batolat se je ale nutno dbát na dostatečný příjem tekutin, dětský organismus je zvláště citlivý na jeho nedostatek. V léčbě je proto nejzásadnější adekvátní hydratace vhodnými roztoky. Nekomplikovanému průběhu onemocnění lze pomoci také celou řadou volně dostupných přípravků, které kromě rychlého zastavení průjmů efektivně podporují obnovení střevního mikrobiomu.
Clostridium difficile (CD) je Gram-pozitivní, sporulující patogen, vyvolávající průjem a zánětlivou kolitidu. Její těžké formy mohou vést k sepsi, hrozí pseudomebranózní kolitida, toxické megakolon a multiorgánové selhání. CDC (Centers for Disease Control and Prevention) v USA odhaduje, že infekce Clostridium difficile (CDI) napadne ročně až půl milionu lidí. Z nich plných 20 % může mít infekci opakovaně i po léčbě.
Zažívání probíhá 24 hodin denně nezávisle na tom, zda jíme, spíme nebo pracujeme. Zdravé zažívání není slyšet a běžně si ho neuvědomujeme. To se změní až ve chvíli, kdy přestane pracovat tak, jak má. Nepříjemné pocity v oblasti břicha a střev mohou být jak akutní, tak chronické. V obou případech je důležité příznaky nepodceňovat a navštívit lékaře. Ten rozhodne o závažnosti střevních komplikací a případně zahájí léčbu. Nemusí se přitom jednat hned o operaci, při některých onemocněních pomůže individuální úprava jídelníčku, jako je vyloučení některé potraviny nebo zařazení probiotik, a životního stylu. Dát se však vyšetřit vždy, když se nepříjemné pocity jako jsou bolesti břicha, zácpa, průjem a nadýmání opakují. Může se jednat i o syndrom dráždivého tračníku.
Opakované bolesti břicha, nadýmání, častý průjem nebo naopak zácpa – zdravotní komplikace, o kterých se nemluví s kamarády ani rodinou a často ani s lékaři. Přitom kombinací některých z těchto příznaků, které spojuje diagnóza syndromu dráždivého tračníku (IBS), trpí 15 % Evropanů, častěji žen. Mezi nejdůležitější spouštěče zdravotních komplikací patří jídelníček a stres. Proto je velmi překvapivé, že se tento syndrom objevuje také u 6–14 % dětí a dospívajících
Celiakie je dědičné onemocnění způsobené trvalou nesnášenlivostí lepku, což je směs bílkovin z pšenice, žita a ječmene. Požití lepku se u postižených projevuje poruchou střevního vstřebávání a dalšími potížemi. Proto musí dodržovat bezlepkovou dietu, což je ovšem finančně náročné.
Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou trpí více než 40 tisíc Čechů. Na moderní léčbu dosáhne jen zlomek z nich. Pomoci by měl pacientský registr a nové biosimilární léky.
Podstatou celiakie je nesnášenlivost glutenu (jeho složky gliadinu) pravděpodobně na imunologickém podkladě. Celiakie se může v dětství projevovat typickými průjmy, nafouknutým břichem, ale také problémy s růstem či přibýváním na váze. U dospělých se častěji objevují netypické příznaky jako je například zácpa, osteoporóza, únavový syndrom, neplodnost, epilepsie, deprese a další.
- nejnovější
- novější
- Stránka 1 z 2
- starší
- nejstarší