Střevní obtíže


Kategorie: Střevní obtíže Aktuality 
22.květen 2020

Ať už se jedná o nákazu viry, nebo bakteriální průjem v létě – akutní průjmová onemocnění patří mezi nejčastější onemocnění dětí. A nevyhýbají se dokonce ani těm nejmenším. Většinou se nejedná o závažné onemocnění a díky správné léčbě během několika dnů odezní. Zejména u kojenců a batolat se je ale nutno dbát na dostatečný příjem tekutin, dětský organismus je zvláště citlivý na jeho nedostatek. V léčbě je proto nejzásadnější adekvátní hydratace vhodnými roztoky. Nekomplikovanému průběhu onemocnění lze pomoci také celou řadou volně dostupných přípravků, které kromě rychlého zastavení průjmů efektivně podporují obnovení střevního mikrobiomu.


Kategorie: Střevní obtíže Aktuality 
13.leden 2020

Clostridium difficile (CD) je Gram-pozitivní, sporulující patogen, vyvolávající průjem a zánětlivou kolitidu. Její těžké formy mohou vést k sepsi, hrozí pseudomebranózní kolitida, toxické megakolon a multiorgánové selhání. CDC (Centers for Disease Control and Prevention) v USA odhaduje, že infekce Clostridium difficile (CDI) napadne ročně až půl milionu lidí. Z nich plných 20 % může mít infekci opakovaně i po léčbě.

 


Kategorie: Aktuality Nemoci a jejich příznaky Střevní obtíže 
25.říjen 2018

Zažívání probíhá 24 hodin denně nezávisle na tom, zda jíme, spíme nebo pracujeme. Zdravé zažívání není slyšet a běžně si ho neuvědomujeme. To se změní až ve chvíli, kdy přestane pracovat tak, jak má. Nepříjemné pocity v oblasti břicha a střev mohou být jak akutní, tak chronické. V obou případech je důležité příznaky nepodceňovat a navštívit lékaře. Ten rozhodne o závažnosti střevních komplikací a případně zahájí léčbu. Nemusí se přitom jednat hned o operaci, při některých onemocněních pomůže individuální úprava jídelníčku, jako je vyloučení některé potraviny nebo zařazení probiotik, a životního stylu. Dát se však vyšetřit vždy, když se nepříjemné pocity jako jsou bolesti břicha, zácpa, průjem a nadýmání opakují. Může se jednat i o syndrom dráždivého tračníku.


Kategorie: Aktuality Novinky ze zdravotnictví Střevní obtíže 
30.říjen 2017

Opakované bolesti břicha, nadýmání, častý průjem nebo naopak zácpa – zdravotní komplikace, o kterých se nemluví s kamarády ani rodinou a často ani s lékaři. Přitom kombinací některých z těchto příznaků, které spojuje diagnóza syndromu dráždivého tračníku (IBS), trpí 15 % Evropanů, častěji žen. Mezi nejdůležitější spouštěče zdravotních komplikací patří jídelníček a stres. Proto je velmi překvapivé, že se tento syndrom objevuje také u  6–14 % dětí a dospívajících


Kategorie: Aktuality Nemoci a jejich příznaky Střevní obtíže 
01.březen 2017

Celiakie je dědičné onemocnění způsobené trvalou nesnášenlivostí lepku, což je směs bílkovin z pšenice, žita a ječmene. Požití lepku se u postižených projevuje poruchou střevního vstřebávání a dalšími potížemi. Proto musí dodržovat bezlepkovou dietu, což je ovšem finančně náročné.


Kategorie: Aktuality Nemoci a jejich příznaky Střevní obtíže 
13.únor 2017

 

Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou trpí více než 40 tisíc Čechů. Na moderní léčbu dosáhne jen zlomek z nich. Pomoci by měl pacientský registr a nové biosimilární léky.


Kategorie: Aktuality Střevní obtíže 
16.červenec 2015

Podstatou celiakie  je nesnášenlivost glutenu (jeho složky gliadinu) pravděpodobně na imunologickém podkladě. Celiakie se může v dětství projevovat typickými průjmy, nafouknutým břichem, ale také problémy s růstem či přibýváním na váze. U dospělých se častěji objevují netypické příznaky jako je například zácpa, osteoporóza, únavový syndrom, neplodnost, epilepsie, deprese a další. 


Kategorie: Střevní obtíže 
08.březen 2012
Obtíže s vyprazdňováním, především zácpa, patří i dnes k nejčastějším zažívacím problémům. Zácpou trpí asi 25 % dospělých. Třikrát více postihuje ženy než muže. Ve věku nad 65 let trápí až 40 % lidí. Jen malé procento z nich ale vyhledá při dlouhodobých potížích lékaře, protože zácpu považuje za banální problém.

Kategorie: Střevní obtíže 
18.červenec 2005
Tento nejčastější typ náhlé příhody břišní může postihnout člověka v jakémkoliv věku. Přestože je ve většině případů jasné, proč k zánětu dochází, vyšší výskyt této nemoci byl zaznamenán ve vyspělých zemích. Příčinou může být městnání střevního obsahu ve slepém střevě či přítomnost cizopasníků.

Kategorie: Střevní obtíže 
08.červenec 2005
Léčba salmonelózy Základem léčby všech průjmových onemocnění je předejít dehydrataci (odvodnění) organismu. Vzhledem k tomu, že při salmonelóze pacienti často zvrací a trpí vodnatými průjmy, je otázka zavodnění organismu velmi důležitá.