Rakovina


Kategorie: Rakovina Aktuality 
21.srpen 2018

V současné době jsou v ČR jen dvě kliniky zabývající se pozdními následky onkologické léčby – v pražském Motole a v Brně u sv. Anny. Zhoubným nádorem v Česku ročně onemocní asi 350 dětí, uzdraveno je více než 80 % z nich. Pro většinu z nich však boj dále pokračuje. Musí se vyrovnat s následky léčby například v podobě poškozeného sluchu, snížené možnosti mít děti, únavou, endokrinologickými potížemi, či s obtížemi začlenit se do kolektivu a strachem, že se nemoc vrátí. Těmto pacientům pomáhá nově založená klinika pozdních následků v Brně, kde působí jak onkologové, tak další specialisté.


Kategorie: Aktuality Kouření Rakovina 
01.srpen 2018

Na rakovinu plic ročně v Česku zemře 5 400 lidí. Patří jí tak smutné prvenství mezi všemi nádory vůbec. Na nemoc se většinou přichází pozdě, protože „plíce nebolí“ a první příznaky lidé často odbydou mávnutím ruky. Přibližně 85 % těch, kteří přijdou k lékaři, již nebojuje o plné vyléčení, ale o prodloužení života. Plicní lékaři a onkologové se proto rozhodli připojit k celosvětovému dni karcinomu plic a vyhlásit jej 1. 8. poprvé i v České republice, aby na nemoc upozornili.


Kategorie: Rakovina Aktuality 
16.červenec 2018

Příznivější podmínky pro život pacientek s rakovinou prsu se dohadovaly u kulatého stolu. Jednali u něj v květnu 2018 představitelé pacientských organizací sdružených v neformální platformě Hlas pacientek, ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ředitelka SÚKL Irena Storová, zástupci lékařů, zdravotních pojišťoven a resortů. Setkání moderovala koordinátorka platformy Ivana Plechatá.


Kategorie: Rakovina Aktuality 
16.červenec 2018

Dle TZ z června 2018 ONKO Unie, o.p.s., zahájila další část kampaně „NEJSEM na odpis“ videem, kterým se pokouší upozornit na překážky spojené s léčbou rakoviny prsu v České republice. Krátkým spotem, který opět vytvořil český ilustrátor Jan Hofman, poukazuje na dlouhé lhůty správních řízení nových léků v ČR v porovnání s evropskými zeměmi.


Kategorie: Aktuality Rakovina 
13.červenec 2018

Pacientky s metastatickou rakovinou prsu, kterých žije v České republice odhadem 3 400, nedostanou v nejbližší době dva nové účinné léky. Podle nejnovějšího posouzení SÚKLu (Státního ústavu pro kontrolu léčiv) léky Ibrance a Kisquali nebudou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Česká republika se tak stala jednou z mála evropských zemí, která nehradí tyto léky ze solidárního pojištění. Důvodem zamítnutí je tzv. nákladová efektivita léků – tedy cena.


Kategorie: Aktuality Novinky ze zdravotnictví Rakovina 
26.červen 2018

Nová česká studie přináší nová data o původci rakoviny děložního čípku – lidského papilomaviru (HPV) – ve středoevropské populaci zdravých žen. Poukazuje tak na další možnosti zvýšení citlivosti screeningu pomocí moderního testu založeného na analýze DNA HPV.


Kategorie: Rakovina Aktuality 
20.červen 2018

Česká republika se dle analýzy Národního onkologického registru ČR celosvětově řadí mezi země s největším zastoupením onkologických pacientů. Celkem žije v ČR více než půl miliónu lidí se zhoubnými nádory nebo s historií onkologické diagnózy v minulosti. Lidé nemusí mít strach, že se jim nedostane potřebné péče, ale záleží také na nich, jak odpovědně přistupují k prevenci a léčbě. Jedním z důležitých faktorů, které mohou rozhodnout o jejich budoucnosti, je dostatečná informovanost o diagnóze. Proto vznikl projekt Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) s podporou neziskové organizace Liga proti rakovině – Informace léčí, který se zaměřuje na zvýšení informovanosti pacientů. Prostřednictvím webových stránek www.informace-leci.cz pacienti bezplatně získají důležité informace o prevenci, možnostech léčby a v neposlední řadě také zkušenosti pacientů.


Kategorie: Rakovina Aktuality 
01.červen 2018

Rakovina je u dospělé populace druhou nejčastější příčinou úmrtí (po kardiovaskulárních chorobách). A jsou to nejen vědci na národní úrovni, ale i mezinárodní skupiny, které se věnují intenzivnímu výzkumu v oblasti léčby malignit, aby v budoucnu pomohli zvrátit tragická data výskytu rakoviny. Součástí elitních pracujících na nových léčebných metodách jsou také čeští vědci. Ti se, kromě nových objevů na poli biologické léčby zapojili také do výzkumu potenciálního využití urychlovačů částic, které se již dnes jeví jako slibný způsob boje se zákeřnou chorobou


Kategorie: Rakovina Aktuality 
16.květen 2018

Poprvé v historii vydala v loňském roce Všeobecná zdravotní pojišťovna za léčbu svých klientů s onkologickými diagnózami více než 14 miliard korun. Nejvíce přitom vydala za nemocné s nádory trávicího traktu (3,08 miliardy Kč), nádory mízní a krvetvorné tkáně (2,97 miliardy) a nádory prsou (2,14 miliardy). Co se však týče počtu pacientů, nejvíce jich postihla rakovina kůže (více než 69 tisíc). Největší nárůst počtu nemocných se pak za poslední tři roky projevil u rakoviny štítné žlázy a žláz s vnitřní sekrecí (+10,43 %). Aktuální data zveřejňuje VZP při příležitosti Květinového dne Ligy proti rakovině, který připadá na 16. května.


Kategorie: Rakovina Aktuality 
11.květen 2018

Před třemi lety si Všeobecná fakultní nemocnice v Praze jako první nemocnice v ČR pořídila nový ozařovač pro tomoterapii. Pacientům od té doby nabízí efektivnější léčbu zhoubných nádorů a současně minimální ozáření okolní zdravé tkáně. Díky tomu má výhodu při léčbě nádorů, které jsou v blízkosti životně důležitých struktur nebo v oblastech, kde je riziko trvalého poškození okolních zdravých orgánů. Za 3 roky fungování bylo ozářeno přes tisíc pacientů.