Rakovina


Kategorie: Aktuality Rakovina 
02.duben 2021

Amelie, z.s., se již od roku 2006 věnuje psychosociální pomoci onkologicky nemocným a jejich blízkým. Vizí společnosti je, aby rakovina byla vnímána jako součást života a poslání vidí v tom, že pomáhá žít lidem stiženým rakovinou. Dobrovolnický program na onkologických odděleních pro dospělé rozvíjí od svého založení. Akreditovaný program běží nepřetržitě od roku 2009. Více informací o dobrovolnictví a neziskové organizaci lze nalézt na oficiálních webových stránkách.


Kategorie: Aktuality Rakovina 
27.únor 2021

Prvního března 2021 začne měsíční maraton aktivit pro onkologicky nemocné a jejich blízké a na jejich podporu. Zapojit se může kdokoli a to fyzicky, online, nebo zprostředkovaně.


Kategorie: Aktuality Rakovina 
15.únor 2021

Metoda HPV testování je od začátku roku součástí screeningového schématu v rámci prevence proti rakovině děložního čípku. Ženy ho nyní podstupují v 35. a následně v 45. roce svého života s tím, že test dokáže detekovat nebezpečí maligního onemocnění roky předtím, než se rozvine.


Kategorie: Aktuality Rakovina 
04.únor 2021

I starší vůz může perfektně jezdit, pokud se mu věnuje potřebná péče. S touto myšlenkou chce brněnský dopravní podnik oslovit co nejvíce lidí a upozornit je tak na důležitost pravidelných preventivních vyšetření. Prostřednictvím příspěvků na sociálních sítích a svých webových stránek se tak připojuje k Světovému dni boje proti rakovině.

 


Kategorie: Aktuality Rakovina 
04.únor 2021

U příležitosti Světového dne boje proti rakovině startuje již druhý ročník osvětové kampaně BRCA nejsou jen PRSA. Společný projekt Nadačního fondu Hippokrates, ONKO Unie a Pacientské organizace VERONICA vyvrcholí 8. května 2021 v den Světového boje s rakovinou vaječníků. Karcinom vaječníku je v ČR ročně diagnostikován u více než 900 žen, kterým se díky moderní cílené léčbě zvyšuje šance na delší, a přitom kvalitní život.


Kategorie: Aktuality Rakovina 
04.únor 2021

Po celém světě se 4. února připomíná Světový den boje proti rakovině. Češky dostaly jako dárek moderní cílenou léčbu na metastatickou rakovinu prsu. Po téměř čtyřech letech bojů Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) na konci roku 2020 schválil první z trojice léků ze skupiny CDK 4/6 inhibitorů, který je díky tomu od začátku letošního roku 2021 hrazen z veřejného zdravotního pojištění.


Kategorie: Aktuality Rakovina 
04.únor 2021

4. únor – den, který je již tradičně připsán Světovému dni boje proti rakovině. Rakovina je velkou zátěží nejen pro nemocného, kterého ohrožuje na životě a omezuje v běžném životě, ale také pro rodiny a celkově i společnost. Světově se tomuto tématu věnují odborníci a i politici, pracuje se na strategiích boje s rakovinou. V současnosti se připravuje revize Národního onkologického programu ČR a provázání se strategií Zdraví 2030, pak přijde na řadu akční plán. Rakovina se počítá na čas, lidské životy, kapacity, peníze, ale znalosti i poznání.


Kategorie: Aktuality Rakovina 
15.leden 2021

Pacientky gynekologické ordinace nemocnice Brandýs nad Labem se nyní mohou objednat na speciální LBC cytologické vyšetření sloužící k detekci viru HPV, který způsobuje rakovinu děložního čípku. Metoda LBC přináší revoluční změny do diagnostiky cytologie děložního čípku a oproti klasickému vyšetření nabízí mnohem vyšší spolehlivost výsledků.

 


Kategorie: Aktuality Nemoci a jejich příznaky Rakovina 
03.prosinec 2020

Amelie, z.s., realizovala dotazníkové šetření mezi onkologicky nemocnými v ČR a má již první výstupy. Z výzkumů v zahraničí vyplývá, že problémy s nespavostí zažívá více než polovina lidí, kteří mají či měli rakovinu. Relevantní informace v České republice dosud chyběly, nyní se situace mění. Výsledky naznačují, že ČR je na tom velmi podobně. Spánek je téma, které by nemělo zůstávat stranou.


Kategorie: Aktuality Prostata Rakovina 
19.listopad 2020

Párovým mužským orgánem (lidově zvaným koule) jsou varlata, odborněji testes. Tento orgán uložený v šourku je nepostradatelnou součástí reprodukce. Zde se vyvíjejí spermie ve 32,9 stupních Celsia 72 dní.  Tyto intimní partie by se neměly příliš vystavovat nadbytečnému teplu – například častým saunováním nebo položeným notebookem na klíně. Také kouření je poškozuje - snižuje počet i jejich pohyblivost.