Rakovina


Kategorie: Rakovina Novinky ze zdravotnictví Aktuality 
12.prosinec 2017

Myelodysplastický syndrom (MDS) představuje velmi různorodou skupinu onemocnění kostní dřeně, jejíž příčina není ve většině případů známá; nemoc není dědičná. U zdravých osob produkuje kostní dřeň tři druhy krevních buněk – červené krvinky (erytrocyty), bílé krvinky (leukocyty) a krevní destičky (trombocyty). Všechny tři druhy vycházejí ze společné kmenové (zárodečné) buňky. Nezralé krevní buňky, které za normálních okolností vyzrávají ve funkční červené a bílé krvinky či krevní destičky, se nazývají blasty.


Kategorie: Aktuality Prostata Rakovina 
06.listopad 2017

Zhoubný nádor prostaty je u mužů v tuzemsku vůbec nejčastějším typem rakoviny. A ze všech onkologických onemocnění představuje pro mužskou část populace třetí nejčastější příčinu úmrtí. Šance na úspěšnou léčbu se výrazně zvyšuje u případů, které se podaří odhalit co nejdříve. Pro mnoho mužů tak může být doslova životně důležité absolvovat ve vhodný čas správné preventivní vyšetření. VZP proto od 1. listopadu spouští pro své klienty exkluzivní bonusový program, ve kterém jim na speciální preventivní prohlídku nabízí příspěvek až 2 100 korun.


Kategorie: Aktuality Rakovina 
01.listopad 2017

Výraznější podpora ze strany lékařů, zaměstnavatelů a politiků by pacientkám mohla usnadnit přechodové období návratu do pracovního procesu. Říjen je všeobecně znám jako měsíc poukazující na problémy žen s rakovinou prsu. Je rovněž označován jako Růžový měsíc. V rámci něj chtěla ONKO Unie, o.p.s. podpořit pacientky s rakovinou prsu uspořádáním dvou pochodů. První úspěšný Onkopochod se uskutečnil na začátku Růžového měsíce, druhý Onkopochod byl pro nepřízeň počasí přesunut a „Říjen - měsíc rakoviny prsu“ byl tak zakončen pouze symbolicky. Aktivity pacientských sdružení ale nekončí. „Přestože nám orkán Herwart znemožnil pochod bezpečně realizovat, chceme v této tradici, tedy symbolickém zahájení a uzavření měsíce rakoviny prsu, pokračovat,“ říká Petra Adámková, ředitelka ONKO Unie o.p.s.


Kategorie: Aktuality Rakovina 
28.říjen 2017

Letošní druhý Onkopochod zakončí symbolicky měsíc rakoviny prsu, označovaný rovněž jako Růžový měsíc. Jeho účastníci se sejdou 30. října 2017 v parku na Kavčích horách v Praze 4. Opět si natrénují správnou chůzi s holemi nordic walking, společně se rozcvičí a vyzkouší si kruhový trénink v senior parku. Na místě budou pacientkám k dispozici nutriční a fyzioterapeutičtí poradci, bude možné využít i konzultace lékaře. Akce bude probíhat od 14 do 16 hodin. Hlavní pochod odstartuje v 15 hodin. Účastníci si budou moct podle svých fyzických možností vybrat ze tří tras s různou obtížností.


Kategorie: Rakovina Novinky ze zdravotnictví Aktuality 
09.říjen 2017

Pacienti se závažnými chorobami se potýkají s nedostupností léků. Moderní biologická terapie je sice účinná, bohužel je však také extrémně nákladná. Možné řešení představují biosimilars. Jsou stejně účinné, bezpečné a kvalitní jako biologika, mají však nižší cenu. Oblastí, kde můžou biosimilární přípravky v blízké budoucnosti nejvíce pomoci, je podle odborníků především onkologie. Tyto a další závěry vyplývají z výstupů konference ESMO 2017 v Madridu.


Kategorie: Rakovina Aktuality 
03.říjen 2017

Rakovinou plic ročně onemocní zhruba 6 400 Čechů. U 8 z 10 případů je nemoc diagnostikována v pokročilém stádiu, kdy jsou i při spolupráci specialistů z různých medicínských oborů vyhlídky na 5leté přežití minimální. Hlavním rizikovým faktorem zůstává kouření, ovšem onemocnět mohou i nekuřáci, a to převážně díky genetické predispozici. Příkladem je nemalobuněčný karcinom plic, podtyp ALK-pozitivní. Principem vzniku této rakoviny postihující převážně nekuřáky ve věku kolem 50 let je mutace v DNA, kdy dojde ke změně pořadí dvou genů, čímž se vytvoří prorakovinový efekt. Stanovení podtypu rakoviny na molekulární úrovni má pro pacienta zásadní význam, protože určuje strategii následné léčby.


Kategorie: Aktuality Rakovina 
24.srpen 2017

Na preventivní vyšetření, které může včas odhalit nejagresivnější typ rakoviny kůže, přichází poslední dobou stále více klientů VZP. Značně tím snižují riziko, že by u nich mohl propuknout zhoubný melanom. Pozitivní trend je výsledkem vytrvalé kampaně, v níž VZP nabízí svým pojištěncům příspěvek na vyšetření kožních znamének. Jen v prvním pololetí letos tuto možnost využilo více lidí (5 590) než ještě před dvěma lety za celý rok (5 444). Odborníci upozorňují, že právě v následujících týdnech, tedy po skončení hlavní letní sezóny, by si lidé měli nechat znaménka zkontrolovat.


Kategorie: Aktuality Rakovina 
17.srpen 2017

Rakovina prsu je po rakovině kůže druhým nejčastějším onkologickým onemocněním u žen. Ze statistik vyplývá, že až třiceti procentům žen, kterým byla diagnostikována rakovina prsu v raném stadiu a byly úspěšně léčeny, se nemoc vrátí, zpravidla už ve čtvrtém, metastatickém, stadiu. V této fázi se nádor z prsu šíří do dalších orgánů těla, nejčastěji jsou metastázami zasaženy játra, plíce, kosti a mozek. Ale I v této nevyléčitelné fázi je  metastatický karcinom prsu dobře léčitelný a umožňuje nemocným vést plnohodnotný kvalitní život.


Kategorie: Aktuality Novinky ze zdravotnictví Rakovina 
10.srpen 2017

V červnu 2017 se na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity konala další z besed zabývajících se rakovinou prostaty. Problémem, který trápí tisíce mužů v Česku. Předseda sdružení pacientů s onemocněním prostaty Prostak, o.p.s., prof. MUDr. Vilím Šimánek, DrSc., dobře ví, co vše se změní pro pacienta po operaci prostaty. Jedině pravidelné preventivní prohlídky, všímavost k signálům vlastního těla a nepodceňování genetických dispozic jsou možností, jak předejít nemoci nebo alespoň zahájit léčbu včas.


Kategorie: Rakovina Aktuality 
09.červenec 2017

Zaznamenaný pravdivý příběh ženy, který by se dal označit poselstvím naděje a vůle k životu.
Rok 1966 byl pro mnohé obdobím politického uvolňování a naděje na lepší život ve společnosti. Pro mě to ale byla pochmurná doba, kdy jsem poprvé vážně onemocněla. Bylo mi 28 let a pracovala jsem jako zubní instrumentářka, když mi lékaři zjistili zhoubný nádor tenkého střeva. Byla jsem vdaná a měla jedno dítě. V té době byla rakovina považována za konečný ortel.