Rakovina


Kategorie: Rakovina Aktuality 
09.září 2019

S následky náročné onkologické léčby v Česku bojuje až 80 % bývalých dětských pacientů. Část z nich založila organizaci Společně k úsměvu, která pomáhá jak rodinám nemocných dětí, tak dospělým, kteří v dětství prodělali onkologické onemocnění.


Kategorie: Rakovina Aktuality 
20.srpen 2019

Září je celosvětově označováno jako měsíc osvěty o onkogynekologických onemocněních, tedy zhoubných onemocněních děložního čípku, vaječníků, dělohy a vulvy. Po celém světě je také 20. září ustanoveno jako Den onkogynekologických diagnóz a vzhledem k tomu, že anglický překlad je “Gyne-Oncology”, vznikl GO DAY.


Kategorie: Aktuality Rakovina 
01.srpen 2019

Počet klientů VZP, u nichž lékaři vykazují pojišťovně rakovinu plic nebo nádor jiné části dýchacího ústrojí, se v posledních pěti letech prakticky nemění. I přes to ale významně stouply náklady na péči o nemocné s touto diagnózou. Zatímco ještě v roce 2014 to bylo sotva 874 milionů korun, loni už výdaje za léčbu vyšplhaly k hranici jedné miliardy. V celém Česku ročně umírá na rakovinu plic zhruba 5,5 tisíce lidí.


Kategorie: Novinky ze zdravotnictví Aktuality Rakovina 
26.červenec 2019

Snižování výskytu rakoviny děložního čípku je otázkou, které se v současnosti světová medicína věnuje velmi intenzivně. Jedná se o onemocnění, jemuž lze efektivním screeningem (organizovaným vyšetřením prováděným během preventivních kontrol) a včasnou léčbou zcela zabránit. Při kombinaci s očkováním proti původci rakoviny děložního čípku – lidskému papilomaviru – dokonce s ambicemi jej úplně vymýtit. Smutnou realitou je proto skutečnost, že v ČR na rakovinu děložního čípku zemře každý den jedna žena. V České republice je diskuse o dalším posunu v prevenci rakoviny děložního čípku obzvláště na místě, neboť zde lékaři po třicet let diagnostikují téměř stejné množství pacientek s tímto onemocněním (ÚZIS).


Kategorie: Aktuality Rakovina 
25.červenec 2019

Téma rakoviny děložního čípku je v České republice velmi aktuální, protože zde lékaři po třicet let diagnostikují téměř stejné množství pacientek s tímto onemocněním. Poslední národní data z roku 2016 dokládají více než 820 nových případů rakoviny děložního čípku a téměř 400 žen, které v důsledku onemocnění zemřely. Je známo, že rakovinu děložního čípku téměř vždy způsobuje infekce virem HPV (zkr. angl. human papillomavirus – lidský papilomavirus). Právě o souvislosti této infekce s rakovinou však stále panuje mnoho omylů a polopravd. Ty nejzásadnější se týkají žen nad 50 let – v této věkové kategorii se pravidelných prohlídek účastní méně než polovina Češek. Přitom průměrný věk pacientky s pokročilou rakovinou děložního čípku převyšuje 53 let.  


Kategorie: Aktuality Rakovina 
17.červen 2019

Karcinom prostaty, karcinom prsu, kolorektální karcinom – u těchto diagnóz pozorují onkologové stále vyšší výskyt i v mladším věku, kdy jsou nádory většinou agresivnější než u starších lidí. Například kolorektální karcinom, který se v drtivé většině objevuje u lidí nad 60 let, diagnostikují onkologové i u těch, kterým ještě nebylo 40 let. Podle prof. MUDr. Jindřicha Fínka, Ph.D., MHA, přednosty Onkologické a radioterapeutické kliniky FN Plzeň, každoročně přibývají 2 % nemocných s touto diagnózou ve věku pod 40.

 


Kategorie: Aktuality Rakovina 
17.červen 2019

Nejnovější iniciativou PTC je vytvoření nového odborného medicínského pracoviště - Kompetenčního centra pro protonovou radioterapii (RT) maligních lymfomů. Jeho podstatou je úzká spolupráce odborníků v této oblasti s cílem sdílet nejmodernější poznatky a postupy v léčbě nádorů, výměna zkušeností a spolupráce ve prospěch pacientů.


Kategorie: Aktuality Rakovina 
04.červen 2019

Čeští hematologové ve spolupráci se zahraničními kolegy prozkoumávají možnosti léčby kombinací chemoterapie a imunoterapie u dětí s akutní leukemií. Letos otevírají společnou studii, kde budou sledovat a sdílet poznatky z léčby dětských pacientů. Ročně by se ve studii mělo objevit přibližně 1500 dětí. Je to vůbec poprvé, co taková studie vznikne, a odborníci čekají, že její výsledky ovlivní budoucnost léčby nejčastější formy dětské leukemie. O studii, stejně jako o novinkách v oblasti chorob krvetvorby, stovky hematologů z celé republiky i ze zahraniční jednalo na letošních třiatřicátých Olomouckých hematologických dnech, které proběhly koncem května 2019.

 


Kategorie: Aktuality Rakovina 
03.červen 2019

Chemoterapie je základem léčby mnoha druhů zhoubných nádorů. Její účinek však bývá vykoupen nežádoucími účinky, především nevolností a úporným zvracením, které působípacientům utrpení a děsí je často ještě před zahájením léčby. Současné moderní léky nežádoucí účinky nejen mírní, ale umějí jim i předejít, takže chemoterapie již nemusí být utrpením, jak zaznělo na TK pořádané redakcí Ambitmedia v Praze v květnu 2019.


Kategorie: Aktuality Rakovina 
20.květen 2019

Opalování je pro mnoho lidí příjemnou aktivitou, ale v tomto případě platí dvakrát, že nic se nemá přehánět. Za přílišné slunění totiž lze zaplatit i životem. Nejzávažnějším důsledkem nadměrného a dlouhodobého působení UV záření je vznik kožních nádorů.