Průjem a zácpa


Kategorie: Výživa Průjem a zácpa Aktuality 
28.květen 2019

Letní průjem je pojem, který se používá pro různorodé střevní komplikace přepadávající velké cestovatele, občasné „dovolenkáře“ i ty, kteří nikam neodjeli. Při cestě do Egypta nebo Mexika většina s „faraonovou“, resp. „Montezumovou“ pomstou počítá. Přesto ale skutečnost, že s průjmem má zkušenost 60 % těch, kteří vycestovali do zahraničí alespoň na 2 týdny, překvapí. V bezpečí nejsou ani ti, kteří tráví léto v České republice.


Kategorie: Průjem a zácpa 
06.květen 2011
Průjmy patří k nejčastějším poruchám zažívání, které postihují dospělé i děti. Velmi často jsou doprovázeny zvracením či horečkou. Vždy se jedná o nepříjemné a často vysilující postižení. Průjmová onemocnění se mohou objevit v průběhu celého roku, na cestách, v práci i v domácím prostředí. Průjmy jsou často mylně považovány za banální onemocnění. Jejich léčbu však nelze podceňovat. Trvají-li déle, je nutno vždy vyhledat lékaře.

Kategorie: Průjem a zácpa 
05.květen 2011
Křeče v břiše, plynatost, ale také horečka, zvracení a celková únava – to mohou být jedny z mnoha příznaků průjmového onemocnění. Průjem bývá většinou signálem jiné nemoci nebo obrannou reakcí našeho organismu při narušení trávicího ústrojí, zejména střev, ale i žaludku, slinivky a jater. Projevuje se častou stolicí (více než 3 denně), většinou řídkou až vodnatou. Při podráždění trávicího traktu dochází ke zrychlení pohybu střev, nedostatečnému trávení a vstřebávání živin. Střeva nejsou schopna vstřebat tekutiny, které jsou obsažené ve strávené potravě a vylučují je ven. Problematice průjmových onemocnění se věnoval na TK počátkem května 2011: MUDr. Marek Beneš z Kliniky hepatogastroenterologie IKEM.

Kategorie: Průjem a zácpa 
21.duben 2006
Vědci z washingtonské univerzity v Seattlu zjistili, že probiotika jsou slibná v léčbě průjmu způsobeném antibiotiky. Výsledky studie vědci uveřejnili v dubnovém čísle časopisu American Journal of Gastroenterology.

Kategorie: Průjem a zácpa 
04.září 2005
Pod pojmem zácpa se většinou rozumí obtížné vyprazdňování tuhé stolice, které je doprovázené nepříjemnými pocity.

Kategorie: Průjem a zácpa 
04.září 2005
Ovlivnit projevy zácpy, nebo jim dokonce předcházet, lze nejen léčebnými prostředky, ale i vhodnou skladbou denního jídelníčku. Podle toho je třeba volit léčebnou, ale i dietetickou taktiku.

Kategorie: Průjem a zácpa 
13.duben 2005
Dráždivý tračník a zácpa Docent MUDr. Milan Lukáš, CSc., a MUDr. Aleš Novotný z Gastroenterologického centra IV. interní kliniky VFN a 1. LF UK v Praze se věnovali 12. 4. 2005 v rámci pravidelných seminářů „Media pro zdraví“ ve svých přednáškách funkčním poruchám trávicího traktu – tj. funkční dyspepsií a dráždivému tračníku. Předpokládá se, že těmito potížemi trpí 10 až 15 % obyvatel západní Evropy.

Kategorie: Průjem a zácpa 
11.srpen 2003
Zácpa je definována jako obtížné vyprazdňování tuhé stolice až nemožnost spontánní defekace.

Kategorie: Průjem a zácpa Choroby 
24.říjen 2002
Průjmy mohou být i příznakem nebo průvodcem dalších jiných onemocnění nebo vedlejším důsledkem léčby onemocnění.

Kategorie: Děti Průjem a zácpa 
11.duben 2002
Zdravý kojenec na pouze mléčné výživě má stolici charakteru a konzistence míchaných vajec a dítě krmené pouze mateřským mlékem může mít stolici po každém kojení anebo má v krajním případě stolici pouze jednou za 3 až 5 dnů.