Doporučené očkování
- nejnovější
- novější
- Stránka 1 z 4
- starší
- nejstarší
U meningokokové meningitidy nelze předvídat u koho a kdy propukne. Nejčastější rizikovou skupinou jsou malé děti do čtyř let a teenageři. Častým problémem je – zvláště u mladých lidí – pobyt ve velkém kolektivu, vyčerpání ze sportu, ponocování a zvýšená únava. Na toto preventivní opatření by neměli rodiče adolescentů zapomínat ani v období pandemie covid-19.
Čeští kardiologové apelují na vládní činitele, aby společně s lidmi vyšších věkových skupin upřednostnili v očkování proti koronaviru i pacienty s nemocemi srdce a cév. V Česku jde o skupinu čítající přibližně 800 000 osob.
S masivním uvedením prvních vakcín proti COVID-19 založených na mRNA do klinické praxe se objevila také řada spekulací, domněnek a nepřesných informací, a to nejen mezi laickou veřejností, ale dokonce i částí veřejnosti odborné. Následující text shrnuje základní poznatky umožňující porozumět mechanismu jejich fungování i naprostým laikům.
O nepříjemném onemocnění způsobeném lidským papilomavirem (HPV) muži příliš nemluví a lékaře často vyhledají až v pokročilém stadiu nemoci. Kromě genitálních bradavic u nich přitom může nákaza HPV způsobovat i jiná vážná onemocnění, jako je rakovina konečníku. Možnou prevencí je kromě úplné sexuální abstinence očkování. 13letým chlapcům i dívkám hradí očkování proti HPV zdravotní pojišťovna.
Invazivní meningokoková onemocnění patří k nejzrádnějším chorobám dneška. Světový den meningitidy - 24. duben 2020, se každoročně snaží poukázat na tuto hrozbu i na možnosti prevence. Celosvětově postihují invazivní meningokoková onemocnění ročně kolem půl milionu lidí. V České republice se tato nemoc každoročně týká přibližně pěti desítek osob. V loňském roce onemocnění postihlo 49 osob, z nichž 3 zemřeli. Nejohroženějšími skupinami jsou malé děti do 4 let a dospívající a mladí dospělí ve věku od 13 do 25 let – ti navíc bývají nejčastěji takzvaně bezpříznakovými nosiči. V ČR se v posledních letech šíří především séroskupiny meningokoka B a C.
Společnost Mylan informovala dnes 12. 11. 2019 o nových dodávkách vakcín proti chřipce Influvac Tetra pro sezonu 2019/2020. Vakcína byla již v pondělí 11. 11. 2019 u distributorů a nejpozději ve středu bude k dispozici v lékárnách, ordinacích praktických lékařů a v očkovacích centrech. Mylan tak reaguje na letošní zvýšený zájem Čechů o očkování proti této vysoce infekční nemoci.
Zvýšený zájem o očkování proti chřipce v ČR způsobil v uplynulých dvou týdnech krátkodobý nedostatek vakcín. Nyní jsou tetravalentní vakcíny proti chřipce díky Sanofi Pasteur v Česku opět dostupné. Nová dodávka očkovací látky je již v republice a tento týden bude obnovena distribuce do ordinací lékařů. Čtyřvalentní vakcína poskytuje v současné době nejširší možnou ochranu proti chřipce. Senioři nebo chronicky nemocní ji mají zdarma. Ideální čas na očkování je podle odborníků konec podzimu, tedy přibližně měsíc před očekávaným nástupem chřipkové sezóny.
Oborová zdravotní pojišťovna opět přispívá svým klientům na očkování proti chřipce. Příspěvek se vztahuje jak na očkovací látku, tak na aplikaci vakcíny. Právě teď, před začátkem chřipkové sezóny, kdy je nejvhodnější doba na očkování. Na očkování proti chřipce pojišťovna přispívá z Fondu prevence všem klientům do 65 let věku. Ti starší mají očkování plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění a mají ho tedy zdarma, respektive ho pojišťovna hradí přímo lékaři.
V organizaci ŽIVOT 90 proběhl počátkem října 2019 třetí ročník očkování seniorů s mottem „Pneumokok není pro starý“. Akci podpořila také herečka Carmen Mayerová.
Podceňovaná viróza se může proměnit v boj o život. Odborníci odhadují, že na chřipku či její následky v Česku ročně zemřou až dva tisíce lidí. Nejvíce tato nemoc ohrožuje starší občany. Pomoci jim může vakcína. Čtyřicet procent seniorů se ale očkování brání a nemoc dál podceňují.
- nejnovější
- novější
- Stránka 1 z 4
- starší
- nejstarší