Doporučené očkování


Kategorie: Aktuality Doporučené očkování 
12.listopad 2019

Společnost Mylan informovala dnes 12. 11. 2019 o nových dodávkách vakcín proti chřipce Influvac Tetra pro sezonu 2019/2020. Vakcína byla již v pondělí 11. 11. 2019 u distributorů a nejpozději ve středu bude k dispozici v lékárnách, ordinacích praktických lékařů a v očkovacích centrech. Mylan tak reaguje na letošní zvýšený zájem Čechů o očkování proti této vysoce infekční nemoci.


Kategorie: Aktuality Doporučené očkování 
11.listopad 2019

Zvýšený zájem o očkování proti chřipce v ČR způsobil v uplynulých dvou týdnech krátkodobý nedostatek vakcín. Nyní jsou tetravalentní vakcíny proti chřipce díky Sanofi Pasteur v Česku opět dostupné. Nová dodávka očkovací látky je již v republice a tento týden bude obnovena distribuce do ordinací lékařů. Čtyřvalentní vakcína poskytuje v současné době nejširší možnou ochranu proti chřipce. Senioři nebo chronicky nemocní ji mají zdarma. Ideální čas na očkování je podle odborníků konec podzimu, tedy přibližně měsíc před očekávaným nástupem chřipkové sezóny.


Kategorie: Aktuality Doporučené očkování 
07.listopad 2019

Oborová zdravotní pojišťovna opět přispívá svým klientům na očkování proti chřipce. Příspěvek se vztahuje jak na očkovací látku, tak na aplikaci vakcíny. Právě teď, před začátkem chřipkové sezóny, kdy je nejvhodnější doba na očkování. Na očkování proti chřipce pojišťovna přispívá z Fondu prevence všem klientům do 65 let věku. Ti starší mají očkování plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění a mají ho tedy zdarma, respektive ho pojišťovna hradí přímo lékaři.


Kategorie: Doporučené očkování Očkování Aktuality 
18.říjen 2019

V organizaci ŽIVOT 90 proběhl počátkem  října 2019  třetí ročník očkování seniorů s mottem „Pneumokok není pro starý“. Akci podpořila také herečka Carmen Mayerová.


Kategorie: Doporučené očkování Terapie a prevence chřipky Aktuality 
18.září 2019

Podceňovaná viróza se může proměnit v boj o život. Odborníci odhadují, že na chřipku či její následky v Česku ročně zemřou až dva tisíce lidí. Nejvíce tato nemoc ohrožuje starší občany. Pomoci jim může vakcína. Čtyřicet procent seniorů se ale očkování brání a nemoc dál podceňují.


Kategorie: Doporučené očkování Očkování Aktuality 
18.září 2019

Společnost Mylan informovala o dodávkách vakcín proti chřipce Influvac Tetra pro sezonu 2019/2020. Tato kvadrivalentní vakcína je již v distribuci a vakcíny budou postupně k dispozici v lékárnách a v ordinacích praktických lékařů. S podzimem začíná očkovací sezona.


Kategorie: Doporučené očkování Očkování Novinky ze zdravotnictví Aktuality 
12.únor 2019

Onemocnění spalničkami považuje řada lidí za onemocnění, které patří do historie a je dávno zvládnuté. A přesto se s nimi stále znovu setkáváme dokonce v řadě evropských zemí. Nezvyklou situaci ukazují vzrůstající počty onemocnění také v České republice. Světová zdravotnická organizace v roce 2018 zaznamenala nárůst počtu nahlášených onemocnění celosvětově o 30 %. Jen za první pololetí roku 2018 zemřelo v Evropě na nákazu spalničkami 37 lidí.  A to přesto, že se nám v minulosti díky očkování vakcínou podařilo onemocnění téměř vymýtit.

 

 

 


Kategorie: Doporučené očkování Očkování Aktuality 
12.únor 2019

Z předběžných dat Státního zdravotního ústavu vyplývá, že v roce 2018 bylo nakažených klíšťovou encefalitidou a lymeskou borreliózou nejvíc osob za posledních 7 let. Bylo to  712 nemocných klíšťovou encefalitidou a 4 724 lymeskou borreliózou. Zatímco u borreliózy je možné využít jen nespecifické formy prevence přisátí klíštěte nebo jeho včasné odstranění, v případě klíšťové encefalitidy existuje možnost očkování. Tuto formu prevence však v České republice využívá jen 25 % populace, zatímco v sousedním Rakousku je to až 85 % a v Německu 43 %. Uvedené nemoci jsou v Německu přitom rozšířené pouze na části území, tedy mnohem méně než u nás.




Kategorie: Doporučené očkování Očkování Aktuality 
27.srpen 2018

Pokud pneumokok překoná bariéru mezi sliznicemi dýchacích cest a krevním řečištěm, dojde k tzv. invazivnímu onemocnění. V roce 2017 bylo v ČR zaznamenáno 444 případů invazivního pneumokokového onemocnění (IPO), to je o 121 více než v roce předcházejícím. Nejvíce, 238 nemocných, bylo ve věkové skupině starší 65 let a dalších 150 pacientů onemocnělo ve věku 40–64 let. V důsledku IPO loni zemřelo 79 pacientů, z toho 64 starších 40 let. Navíc v seniorské populaci patří k nejčastějším příčinám úmrtí zápal plic a komplikace s ním spojené. Ohroženy jsou zejména osoby s komorbiditami respiračního traktu a kardiovaskulárního systému.


Kategorie: Aktuality Očkování Doporučené očkování 
15.prosinec 2017

Kromě povinného očkování pro dětský věk existuje v ČR řada volitelných typů očkování. Prakticky všem se doporučuje například očkování proti chřipce či proti virovým hepatitidám A a B (jestliže člověk nebyl očkován v dětském věku). U některých druhů očkování pak záleží odpověď na otázku „očkovat či neočkovat?“ na tom, kdo se ptá. U ohrožených skupin je volitelné očkování prakticky nezbytnost.