Doporučené očkování


Kategorie: Aktuality Očkování Doporučené očkování 
17.březen 2021

U meningokokové meningitidy nelze předvídat u koho a kdy propukne. Nejčastější rizikovou skupinou jsou malé děti do čtyř let a teenageři. Častým problémem je – zvláště u mladých lidí – pobyt ve velkém kolektivu, vyčerpání ze sportu, ponocování a zvýšená únava. Na toto preventivní opatření by neměli rodiče adolescentů zapomínat ani v období pandemie covid-19.


Kategorie: Aktuality Očkování Doporučené očkování 
29.leden 2021

Čeští kardiologové apelují na vládní činitele, aby společně s lidmi vyšších věkových skupin upřednostnili v očkování proti koronaviru i pacienty s nemocemi srdce a cév. V Česku jde o skupinu čítající přibližně 800 000 osob.


Kategorie: Doporučené očkování Očkování Aktuality 
17.leden 2021

S masivním uvedením prvních vakcín proti COVID-19 založených na mRNA do klinické praxe se objevila také řada spekulací, domněnek a nepřesných informací, a to nejen mezi laickou veřejností, ale dokonce i částí veřejnosti odborné. Následující text shrnuje základní poznatky umožňující porozumět mechanismu jejich fungování i naprostým laikům.


Kategorie: Doporučené očkování Aktuality 
30.listopad 2020

O nepříjemném onemocnění způsobeném lidským papilomavirem (HPV) muži příliš nemluví a lékaře často vyhledají až v pokročilém stadiu nemoci. Kromě genitálních bradavic u nich přitom může nákaza HPV způsobovat i jiná vážná onemocnění, jako je rakovina konečníku. Možnou prevencí je kromě úplné sexuální abstinence očkování. 13letým chlapcům i dívkám hradí očkování proti HPV zdravotní pojišťovna.


Kategorie: Aktuality Doporučené očkování 
24.duben 2020

Invazivní meningokoková onemocnění patří k nejzrádnějším chorobám dneška. Světový den meningitidy - 24. duben 2020, se každoročně snaží poukázat na tuto hrozbu i na možnosti prevence. Celosvětově postihují invazivní meningokoková onemocnění ročně kolem půl milionu lidí. V České republice se tato nemoc každoročně týká přibližně pěti desítek osob. V loňském roce onemocnění postihlo 49 osob, z nichž 3 zemřeli. Nejohroženějšími skupinami jsou malé děti do 4 let a dospívající a mladí dospělí ve věku od 13 do 25 let – ti navíc bývají nejčastěji takzvaně bezpříznakovými nosiči. V ČR se v posledních letech šíří především séroskupiny meningokoka B a C.


Kategorie: Aktuality Doporučené očkování 
12.listopad 2019

Společnost Mylan informovala dnes 12. 11. 2019 o nových dodávkách vakcín proti chřipce Influvac Tetra pro sezonu 2019/2020. Vakcína byla již v pondělí 11. 11. 2019 u distributorů a nejpozději ve středu bude k dispozici v lékárnách, ordinacích praktických lékařů a v očkovacích centrech. Mylan tak reaguje na letošní zvýšený zájem Čechů o očkování proti této vysoce infekční nemoci.


Kategorie: Aktuality Doporučené očkování 
11.listopad 2019

Zvýšený zájem o očkování proti chřipce v ČR způsobil v uplynulých dvou týdnech krátkodobý nedostatek vakcín. Nyní jsou tetravalentní vakcíny proti chřipce díky Sanofi Pasteur v Česku opět dostupné. Nová dodávka očkovací látky je již v republice a tento týden bude obnovena distribuce do ordinací lékařů. Čtyřvalentní vakcína poskytuje v současné době nejširší možnou ochranu proti chřipce. Senioři nebo chronicky nemocní ji mají zdarma. Ideální čas na očkování je podle odborníků konec podzimu, tedy přibližně měsíc před očekávaným nástupem chřipkové sezóny.


Kategorie: Aktuality Doporučené očkování 
07.listopad 2019

Oborová zdravotní pojišťovna opět přispívá svým klientům na očkování proti chřipce. Příspěvek se vztahuje jak na očkovací látku, tak na aplikaci vakcíny. Právě teď, před začátkem chřipkové sezóny, kdy je nejvhodnější doba na očkování. Na očkování proti chřipce pojišťovna přispívá z Fondu prevence všem klientům do 65 let věku. Ti starší mají očkování plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění a mají ho tedy zdarma, respektive ho pojišťovna hradí přímo lékaři.


Kategorie: Doporučené očkování Očkování Aktuality 
18.říjen 2019

V organizaci ŽIVOT 90 proběhl počátkem  října 2019  třetí ročník očkování seniorů s mottem „Pneumokok není pro starý“. Akci podpořila také herečka Carmen Mayerová.


Kategorie: Doporučené očkování Terapie a prevence chřipky Aktuality 
18.září 2019

Podceňovaná viróza se může proměnit v boj o život. Odborníci odhadují, že na chřipku či její následky v Česku ročně zemřou až dva tisíce lidí. Nejvíce tato nemoc ohrožuje starší občany. Pomoci jim může vakcína. Čtyřicet procent seniorů se ale očkování brání a nemoc dál podceňují.