Doporučené očkování


Kategorie: Doporučené očkování Očkování Aktuality 
10.duben 2017

V loňském roce se v Česku nakazilo klíšťovou encefalitidou 565 lidí. To je nejvíce za poslední tři roky. A právě teď klíšťatům začíná nová sezóna. Na člověka útočí zpravidla od druhé poloviny března až do první poloviny listopadu. Nákaze, která může zanechat vážné trvalé následky a v krajním případě způsobit smrt, mohou ovšem lidé předcházet. Proti klíšťové encefalitidě totiž existuje účinná vakcína. Klienti VZP jsou si rizika stále více vědomi - loni jich čerpalo příspěvek na očkování 105 448, což je historický rekord.

 


Kategorie: Aktuality Očkování Doporučené očkování 
14.červenec 2016

Zájem o očkování proti klíšťové encefalitidě v posledních letech významně roste. Ukazují to mimo jiné data Všeobecné zdravotní pojišťovny, která za první pololetí letošního roku vyplatila příspěvek na vakcínu už bezmála 75 tisícům klientů. To je dramatický nárůst vzestupného trendu oproti loňsku, kdy za celý rok stejný benefit využilo jen o 10 tisíc klientů více.


Kategorie: Aktuality Očkování Doporučené očkování 
10.březen 2016

Všeobecná zdravotní pojišťovna přidá svým klientům ke všem dosavadním benefitům nově 650 korun na vakcínu proti klíšťové encefalitidě. Reaguje tak na neutěšený stav, kdy v loňském roce byla Česká republika na prvním místě v počtu onemocnění klíšťovým zánětem mozku v celé EU. V současné době je podle odborníků ideální čas na očkování.


Kategorie: Očkování do ciziny Doporučené očkování Aktuality 
28.květen 2015

S blížícím se létem většina lidí plánuje svou dovolenou. Včasné zahájení zdravotní prevence a plánování dovolené pomůže minimalizovat případné komplikace. Především by se měla uskutečnit návštěva očkovacího centra, a to ideálně nejpozději šest týdnů před odjezdem, před letní sezónou tedy právě v tomto období. Před cestou do exotiky ale i Evropy totiž odborníci doporučují konzultovat očkování.  Za tzv. cestovatelský základ se považuje vakcína proti žloutence typu A a B, která se případně doplňuje o další očkování či léky podle cíle dovolené a plánovaných aktivit. (Pozn. redakce -  do konce června 2015 je určitá vakcina s 20% slevou. Akce čj. MZDR 59926/2014-2/OZV)


Kategorie: Doporučené očkování Očkování Aktuality 
31.říjen 2014
Státní zdravotní ústav zaznamenal v posledních letech zvýšené množství hlášených případů pertuse (černého kašle), jak jsme již informovali. Jedním z důvodů je postupné snížení imunity po očkování nebo prodělaném onemocnění. Zatímco očkování proti tetanu je v dospělosti plně hrazeno státem, kombinovanou vakcínu, která chrání zároveň proti černému kašli, tetanu a záškrtu si každý platí sám.

Kategorie: Doporučené očkování Očkování Aktuality 
29.říjen 2014

V době, kdy lékaři začínají v nemocnicích přijímat první pacienty se skutečnou chřipkou, přichází dobrá zpráva pro všech bezmála šest milionů klientů VZP – podobně jako loni, také letos jim nejsilnější pojišťovna v zemi nabízí proplatit vakcínu proti chřipce. Mnozí chřipku zaměňují s běžným nachlazením. Ve skutečnosti ale na chřipku a komplikace, které způsobí chronickým pacientům, zemře v Česku ročně kolem dvou tisíc nemocných.


Kategorie: Doporučené očkování Očkování Aktuality 
25.září 2014

Pásový opar zažije někdy v životě zhruba třetina lidí. Toto onemocnění doprovázejí silné bolesti, které mohou přetrvávat několik měsíců nebo i let. Běžné léky proti bolesti často nezabírají. Léčba si nezřídka vyžádá pracovní neschopnost. Všem těmto nepříjemnostem se lze vyhnout očkováním. Vakcína proti pásovému oparu je totiž v Česku k dispozici od dubna letošního roku, a to jako v jedné z mála zemí v Evropě. Všeobecná zdravotní pojišťovna teď přichází s nabídkou, že svým klientům na očkování přípravkem Zostavax přidá 1 000 korun.


Kategorie: Doporučené očkování Aktuality 
16.září 2014

Invazivní meningokokové onemocnění má dramatický průběh a vysokou úmrtnost nejmenších dětí a adolescentů. Za tři roky lékaři zaznamenali 188 případů, z nichž 15 skončilo smrtí.  Všichni proto uvítali, když se v dubnu Česko zařadilo mezi prvních deset zemí světa, kde mají pacienti možnost využít vakcínu proti meningokoku B. Očkování, které dřív nebylo k dispozici, může být účinnou ochranou. Druhá dobrá zpráva přichází teď - Všeobecná zdravotní pojišťovna se jako první zdravotní pojišťovna v Česku rozhodla, že na očkování proti meningokoku B, které není hrazeno ze zdravotního pojištění, přispěje klientům částkou 2 000 korun.


Kategorie: Doporučené očkování Očkování Aktuality 
04.srpen 2014
Když se předloni začalo hradit z veřejného zdravotního pojištění očkování proti rakovině děložního hrdla, měly čerstvě čtrnáctileté dívky smůlu. Očkování hrazené pojišťovnami se totiž vztahuje jen na děvčata ve věku mezi 13 a 14 lety. VZP se nicméně rozhodla tuto nerovnost napravit: starším dívkám nabídla příspěvek až 2 700 korun a ve spolupráci se společností GSK navíc i slevu na očkovací látku Cervarix. Od loňského listopadu doposud už tento příspěvek využilo více než 1 600 mladých klientek a VZP jim vyplatila 4,5 milionu korun.

Kategorie: Aktuality Očkování Doporučené očkování 
02.duben 2014

V roce 2013 onemocnělo žloutenkou typu A téměř o čtvrtinu více Čechů než v roce předchozím. Podle informací Hygienické stanice hlavního města Prahy tvořili téměř polovinu z celkového počtu 348 hlášených případů obyvatelé Prahy. Přenos viru lze vysledovat nejen v rizikových skupinách, ale i v běžné populaci. Někteří si nemoc dovezli ze zahraničí, jiní se nakazili v rodině, vyloučit však nelze ani nevědomou nákazu kontaminovanými potravinami. V hlavním městě loni onemocněl žloutenkou typu A stejný počet dětí jako bezdomovců! Virus nemoci je vysoce infekční a důsledná osobní hygiena často v boji proti nemoci nestačí, spolehlivě chrání pouze očkování.