Očkování


Kategorie: Doporučené očkování Očkování Aktuality 
17.leden 2021

S masivním uvedením prvních vakcín proti COVID-19 založených na mRNA do klinické praxe se objevila také řada spekulací, domněnek a nepřesných informací, a to nejen mezi laickou veřejností, ale dokonce i částí veřejnosti odborné. Následující text shrnuje základní poznatky umožňující porozumět mechanismu jejich fungování i naprostým laikům.


Kategorie: Aktuality Encefalitida Očkování 
18.prosinec 2020

Ke konci listopadu 2020 se v České republice nakazilo klíšťovou encefalitidou 811 lidí, tedy více než za celý loňský rok, kdy se jednalo o 774 případů. Počet pacientů s tímto závažným onemocněním, u kterého může dojít k celoživotním následkům, roste již pět let po sobě. Ačkoliv je Česká republika zemí s nejvyšším počtem případů, využívá možnost očkování jen 29 % populace. Na současnou skutečnost upozorňuje MUDr. Dita Smíšková, Ph.D. z Kliniky infekčních nemocí z Nemocnice Na Bulovce.


Kategorie: Doporučené očkování Aktuality 
30.listopad 2020

O nepříjemném onemocnění způsobeném lidským papilomavirem (HPV) muži příliš nemluví a lékaře často vyhledají až v pokročilém stadiu nemoci. Kromě genitálních bradavic u nich přitom může nákaza HPV způsobovat i jiná vážná onemocnění, jako je rakovina konečníku. Možnou prevencí je kromě úplné sexuální abstinence očkování. 13letým chlapcům i dívkám hradí očkování proti HPV zdravotní pojišťovna.


Kategorie: Aktuality Očkování 
24.listopad 2020

Pozitivní výsledky na vysoké úrovni z průběžné analýzy klinického testování látky AZD1222 probíhajícího ve Velké Británii a Brazílii ukazují, že vakcína byla vysoce účinná v prevenci COVID-19, tj. primárního cílového parametru, a nebyly hlášeny žádné hospitalizované případy ani závažné případy onemocnění u účastníků, kterým byla vakcína podávána. Průběžná analýza zahrnovala celkem 131 případů onemocnění COVID-19.


Kategorie: Očkování Aktuality 
01.říjen 2020

Stejně jako každý rok, společnost Mylan v rámci ochrany pacientů proti sezónní chřipce dodává i letos kvadrivalentní vakcínu Influvac® Tetra, a to právě v době, kdy poptávka po očkování proti chřipce narůstá. Prvních 120 tisíc dávek bylo na český trh dodáno koncem srpna 2020. Dalších 230 tisíc je distribuováno v současné chvíli. Oproti loňskému roku společnost Mylan dodá o 40 tisíc dávek vakcín více, celkem 350 tisíc.


Kategorie: Aktuality Očkování 
01.říjen 2020

Podle výzkumu agentury Nielsen z roku 2019 vnímají praktičtí lékaři očkování jako důležité a považují ho za účinné i bezpečné. Přesto je proti pneumokokovým onemocněním očkováno jen 13,7 % seniorů a průměrná proočkovanost v ordinacích praktických lékařů pro dospělé proti sezonní chřipce je také nízká (18 %). Covid-19 by neměl být důvodem, proč očkování odkládat. 

 


Kategorie: Aktuality Očkování 
01.říjen 2020

Zájem o očkování proti chřipce hrazené z veřejného zdravotního pojištění vzrostl za posledních osm let o 33,42 %. V roce 2019 se nechalo naočkovat 359 871 klientů VZP, kteří patří do skupiny pojištěnců s nárokem na očkování zdarma. Všeobecná zdravotní pojišťovna v loňském roce za vakcinaci těchto klientů zaplatila 170,5 milionu korun. Dalších 16 117 klientů VZP využilo příspěvek na očkování, jejž pojišťovna nabízí svým klientům z fondu prevence od roku 2013.


Kategorie: Aktuality Očkování 
23.září 2020

Nové Očkovací centrum v pražské Nemocnici Na Bulovce vzniklo při Klinice infekčních, tropických a parazitárních nemocí. Svoji činnosti zahájilo 22. září 2020 a nabízí individuální přístup k očkování standardních i rizikových pacientů, včetně poradenství a odborných konzultací.


Kategorie: Aktuality Očkování 
20.září 2020

Sezónní chřipka dlouhodobě představuje hrozbu pro veřejné zdraví i zdraví jednotlivce a může způsobit vážné zdravotní problémy, u rizikových pacientů dokonce i smrt.Nejúčinnějším ochrana je očkování. Stejně jako každý rok, společnost Mylan v rámci ochrany pacientů proti sezónní chřipce dodá i letos kvadrivalentní vakcínu Influvac® Tetra, a to právě v době, kdy bude poptávka po očkování proti chřipce postupně narůstat. Prvních 120 tisíc dávek již bylo na český trh dodáno a dalších 230 tisíc bude k dispozici ke konci září 2020. Oproti loňskému roku bude dodáno o 40 tisíc vakcín více.  


Kategorie: Aktuality Očkování 
01.září 2020

Společnost Sanofi Pasteur, jakožto přední výrobce vakcín proti chřipce, dodrží svůj závazek chránit veřejné zdraví dodávkami vakcíny proti chřipce i v současném kontextu pandemie nového koronaviru. Přes dlouhodobě nízkou proočkovanost v ČR se jí pro letošní sezónu podařilo zajistit 25% navýšení objemu vakcín Vaxigrip Tetra.