Očkování


Kategorie: Aktuality Očkování 
08.květen 2019

Na nadcházející jaro se sice většina lidí už těší, zároveň je ale třeba myslet i na méně příjemné stránky. K aktivitě se po zimě probouzejí také klíšťata. Opět se tak stane aktuální hrozba nákazy klíšťovou encefalitidou. Všeobecná zdravotní pojišťovna se právem pyšní tím, že se díky ní v posledních letech nechává stále více lidí proti této nebezpečné nemoci očkovat. A proto také v letošním roce připravila pro své klienty benefit.


Kategorie: Očkování Lymeská borelióza Aktuality 
07.květen 2019

Klíšťata patří spolu s komáry k nejčastějším přenašečům nemocí nazývaných antropozoonózy. Počet pacientů postižených některou z těchto nemocí, jež jsou přenášeny hmyzem, se v České republice vlivem změny klimatu každým rokem zvyšuje. Některou z infekcí, k nimž patří virová klíšťová meningoencefalitida, lymská borelióza, ehrlichióza nebo babezióza, přenáší přibližně každé čtvrté klíště. Lze se jimi nakazit i opakovaně, protože proti borelióze nikoho z více důvodů imunita nechrání.  U klíšťové meningoencefalitidy dochází k postupnému poklesu ochranných protilátek. Klíšťovou encefalitidou se lze nakazit i z tepelně nezpracovanými mléčnými výrobky krav a koz. Čím déle klíště saje, tím větší je riziko infekce. Prodlužování léčby antibiotiky při léčbě lymské boreliózy je neefektivní - to vše dle vyjádření neurologů prof. MUDr. Martina Bojara a MUDr. Jana Martina Stránského z Polikliniky Národní v Praze.


Kategorie: Očkování Aktuality 
03.květen 2019

Kromě vědeckého pokroku a dodržování hygienických pravidel je očkování jednou z nejúčinnějších forem prevence nemocí. Přes pokrok, který současná medicína nabízí, přes rostoucí dostupnost očkovacích látek, je lidské zdraví ohroženo zbytečnou váhavostí nebo neochotou se očkovat.


Kategorie: Aktuality Očkování 
02.květen 2019

Těžký zápal plic, otrava krve, zánět mozkových blan či akutní zánět středního ucha jsou jen některá onemocnění dětí i dospělých, která může mít na svědomí pneumokok – bakterie Streptococcus pneumoniae. Velmi vážnému průběhu invazivní pneumokokové infekce (IPO) v roce 2018 v České republice podle předběžných údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) čelilo 481 lidí, což je o 37 více než v roce 2017, celkem 77 lidí infekci podlehlo. K nejvíce ohroženým skupinám patří děti pod pět let věku a senioři.


Kategorie: Aktuality Očkování 
23.duben 2019

 Invazivní meningokoková onemocnění patří mezi nejrychleji probíhající infekční nemoci. Původcem je bakterie Neisseria meningitidis, kterou se lze nakazit podobně jako chřipkou či rýmou – kapénkovou infekcí. Pokud se onemocnění rozvine, postupuje velmi rychle a nejčastěji se projevuje jako zánět mozkových blan (meningitida), nebo otrava krve (sepse). I přes včasnou lékařskou péči mohou být následky závažné – v loňském roce v ČR onemocnění postihlo 56 osob, 3 lidé zemřeli, celosvětově postihuje kolem půl milionu lidí ročně. Světový den meningitidy, který každoročně připadá na 24.dubna, má za cíl upozornit na hrozbu, kterou meningokokové onemocnění představuje a propagovat možnosti prevence, kterou je především očkování.


Kategorie: Aktuality Očkování Rakovina 
14.únor 2019

Infekce HPV (human papillomavirus = lidský papilomavirus) je v současnosti nejčastější sexuálně přenosná infekce. Za život se s ní setká až 80 % populace. Ve většině případů se s infekcí organismus vyrovná, ale pokud se tak nestane, může u žen i mužů dojít k rozvoji zdraví i život ohrožujících onemocnění.


Kategorie: Doporučené očkování Očkování Novinky ze zdravotnictví Aktuality 
12.únor 2019

Onemocnění spalničkami považuje řada lidí za onemocnění, které patří do historie a je dávno zvládnuté. A přesto se s nimi stále znovu setkáváme dokonce v řadě evropských zemí. Nezvyklou situaci ukazují vzrůstající počty onemocnění také v České republice. Světová zdravotnická organizace v roce 2018 zaznamenala nárůst počtu nahlášených onemocnění celosvětově o 30 %. Jen za první pololetí roku 2018 zemřelo v Evropě na nákazu spalničkami 37 lidí.  A to přesto, že se nám v minulosti díky očkování vakcínou podařilo onemocnění téměř vymýtit.

 

 

 


Kategorie: Doporučené očkování Očkování Aktuality 
12.únor 2019

Z předběžných dat Státního zdravotního ústavu vyplývá, že v roce 2018 bylo nakažených klíšťovou encefalitidou a lymeskou borreliózou nejvíc osob za posledních 7 let. Bylo to  712 nemocných klíšťovou encefalitidou a 4 724 lymeskou borreliózou. Zatímco u borreliózy je možné využít jen nespecifické formy prevence přisátí klíštěte nebo jeho včasné odstranění, v případě klíšťové encefalitidy existuje možnost očkování. Tuto formu prevence však v České republice využívá jen 25 % populace, zatímco v sousedním Rakousku je to až 85 % a v Německu 43 %. Uvedené nemoci jsou v Německu přitom rozšířené pouze na části území, tedy mnohem méně než u nás.
Kategorie: Očkování Aktuality 
19.říjen 2018

 Největší dovozce vakcín proti chřipce v České republice, Sanofi Pasteur, letos již do Česka přivezl více než 400 tisíc vakcín Vaxigrip Tetra. Všichni zájemci o očkování tak mohou zůstat v klidu. Obavy, že se na ně nedostane, nejsou nyní na místě. Počet vakcín se každý rok přizpůsobuje průměrnému zájmu v populaci. Každý, kdo se chce letos nechat očkovat, může tak učinit u svého praktického lékaře zhruba až do konce prosince. Času je tedy dost, samotné objednání na očkování proti chřipce by mělo probíhat již nyní.


Kategorie: Očkování Chřipka Terapie a prevence chřipky Aktuality 
17.říjen 2018

S podzimním a zimním časem pravidelně přichází i období zvýšeného počtu onemocnění akutních respiračních onemocnění, chřipek a následně také pneumokokových infekcí. V loňském roce bylo v České republice více než tisíc případů onemocnění chřipkou s velmi těžkým průběhem, z toho zhruba 300 hlášených úmrtí. V průběhu chřipky může dojít, obzvláště u starších a oslabených jedinců, k sekundární infekci bakterií Streptococcus pneumoniae, která může u oslabených jedinců vyvolat zápal plic či ještě závažnější invazivní onemocnění. V loňském roce onemocnělo na invazivní pneumokokovou infekci  444 osob, 79 z nich zemřelo. Nejpočetnější skupinou byli senioři ve věku od 65 let, kterých onemocnělo celkem 238, 45 z nich nemoci podlehlo.