Nemoci a jejich příznaky


Kategorie: Aktuality Nemoci a jejich příznaky 
18.březen 2021

Jógu, pilates nebo chůzi po venku – to vše si vyzkouší účastníci letošního 24hodinového Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS). Jubilejní 10. ročník startuje v pátek 19. března 2021 v 17 hodin a potrvá až do soboty. Kvůli koronavirové pandemii bude cvičení oproti minulým letům nekontaktní. Zájemci se mohou zapojit napříč Českou republikou, s pohybem jim pomůže řada instruktážních videí se cvičením nebo tipů na vycházkové trasy.


Kategorie: Aktuality Nemoci a jejich příznaky 
10.březen 2021

Polycystická choroba ledvin (PCHLAD) autozomálně dominantního typu způsobuje, že se v ledvinách tvoří cysty, jejich počet neustále roste, ledviny ztrácejí svůj původní tvar a cysty postupně nahradí funkční tkáň ledvin. Ty tak postupně chřadnou až přestanou fungovat úplně a je třeba jejich činnost nahradit. Nemoc se vyvíjí desítky let, u některých pacientů může však onemocnění postupovat rychle a k nezvratnému selhání ledvin docházet dříve než 10 let od diagnózy, často ve středním věku. Na světě je 12,5 milionu lidí s polycystickou chorobou, pacienti tvoří 8–10 % dialyzovaných a nemoc je tak čtvrtou nejčastější příčinou chronického selhání ledvin.


Kategorie: Nemoci a jejich příznaky Aktuality 
08.březen 2021

Mnoho běžných onemocnění se vnímá jako bolest v té části těla, kde se nachází nemocný orgán. Například při zánětech trávícího traktu je to bolest břicha, problémy s páteří prozradí bolesti zad.  Včas rozpoznat chronické nebo akutní onemocnění ledvin je však těžší. Dokud nejsou odhaleny odchylky od běžných hodnot při laboratorním vyšetření moči a krve, mnoho pacientů považuje své potíže za projevy jiných onemocnění, nebo za běžný diskomfort. Ledviny mohou být postiženy také proděláním onemocnění COVID-19. Buď v rámci těžkého průběhu onemocnění jako takového (tzv. akutní poškození ledvin) nebo přímým cytopatickým působením viru na ledvinné buňky. Na možnosti prevence a informovanost o moderních léčebných postupech upozorňuje projekt Zdravé ledviny, který je zahájen u příležitosti Světového dne ledvin již 8. března 2021.


Kategorie: Aktuality Nemoci a jejich příznaky Rakovina 
03.prosinec 2020

Amelie, z.s., realizovala dotazníkové šetření mezi onkologicky nemocnými v ČR a má již první výstupy. Z výzkumů v zahraničí vyplývá, že problémy s nespavostí zažívá více než polovina lidí, kteří mají či měli rakovinu. Relevantní informace v České republice dosud chyběly, nyní se situace mění. Výsledky naznačují, že ČR je na tom velmi podobně. Spánek je téma, které by nemělo zůstávat stranou.


Kategorie: Nemoci a jejich příznaky Aktuality 
20.listopad 2020

Virus covidu-19 napadá buňky plic i dýchacích cest, proto je obzvlášť nebezpečný pro pacienty s chronickou obstrukční nemocí. Těm tak při nákaze hrozí vážné komplikace i dlouhodobé problémy. Jen v Česku aktuálně žije přibližně čtvrt milionu lidí s diagnózou CHOPN. Vojenská zdravotní pojišťovna připomíná důležitost prevence u příležitosti Světového dne chronické obstrukční nemoci.


Kategorie: Aktuality Nemoci a jejich příznaky Pohlavně přenosné choroby 
19.listopad 2020

Při sexuálním vzrušení jdou velmi často určitá pravidla, prevence a uvážlivost stranou. V takový moment málokdo přemýšlí o možných rizicích nebo intimních onemocněních. A pokud k potížím dojde, většina lidí o nich nechce mluvit ani před lékařem, ani před svým partnerem. Intimní partie však hrají v partnerském a sexuálním životě podstatnou roli. Pokud je něco v nepořádku, je třeba to řešit. Jinými slovy, řekne-li se intimní onemocnění, nemusí se jednat o „klasické“ nemoci jako je syfilis, chlamydie, HPV, kapavka anebo HIV.


Kategorie: Aktuality Poradna - nemoci a příznaky Nemoci a jejich příznaky 
27.říjen 2020

Význam, počet, rozsah parenchymových plicních chorob a onemocnění stoupá. Příčin i forem je mnoho. Patologické změny dominují především v plicním intersticiu; z toho důvodu patří do společné kategorie intersticiálních plicních chorob ( ILDs). Idiopatická plicní fibróza ( IPF) je nejčastější. Více se vyskytuje u mužů v poměru 7 : 3 vůči ženám, především u seniorů nad 60 let. Má chronický a nezvratný průběh s postupným rozvojem dechové nedostatečnosti a s výhledem dožití přibližně 3 roky. U ostatních ILDs dominuje převážně fibrfbrotizace nad zánětem; choroby jsou poměrně heterogenní a s příznivější prognózou přežití a dožití. I u nich ale postupnmě převažuje fibrotizace a finální multiorgánové selhání.


Kategorie: Sexuální úchylky Nemoci a jejich příznaky Aktuality 
17.září 2020

Pomočování a další urologické obtíže nejsou u dětí nikterak vzácným problémem. Často se příčina odhalí. V některých případech však mohou být urologické obtíže varovným projevem sexuálního zneužívání. Podle evropských statistik se v nějaké podobě setká se sexuálním obtěžováním neuvěřitelně téměř každé 5. dítě. Přibližně v 80 % případů je pachatelem sexuálního zneužívání známý oběti.


Kategorie: Nemoci a jejich příznaky Aktuality 
12.červen 2020

Obezitou trpí celosvětově asi 18 % dětí ve věku 6 až 11 let, obdobná čísla platí i pro Českou republiku. Děti s nadměrnou tělesnou hmotností mají zvýšené riziko rozvoje závažných zdravotních komplikací. Čínská studie z roku 2019 dokládá, že riziko nočního pomočování (enurézy) je u obézních dětí až 1,36krát vyšší než u vrstevníků s normální tělesnou hmotností. Toto riziko se dále zvyšuje, pokud navíc obézní děti během spánku chrápou, s čímž patrně souvisí výskyt obstrukční spánkové apnoe.


Kategorie: Nemoci a jejich příznaky Aktuality 
21.květen 2020

Nepříjemné pocity v oblasti konečníku - svědění, pálení nebo bolest, otoky v jeho okolí, krev na toaletním papíře či výtoky mají různé příčiny. I u příznaků na první pohled banálních, je důležitá včasná návštěva praktického lékaře a odborná diagnóza. Cílená léčba odstraní obtíže a může být záchranou života.