Nemoci a jejich příznaky


Kategorie: Aktuality Nemoci a jejich příznaky 
09.prosinec 2019

Roztroušená skleróza (RS) je chronické zánětlivé autoimunitní onemocnění postihující centrální nervovou soustavu (míchu a mozek). Nejčastěji se projevuje střídáním období s příznaky (tzv. atakami) a bez příznaků. Projevy RS jsou u každého pacienta individuální a průběh onemocnění nelze předpovědět. V průběhu let však dochází u většiny pacientů k postupnému úbytku mozkové tkáně a jejich stav se trvale zhoršuje (dochází k tzv. sekundární progresi). Nejvážnější formou RS je takzvaná primárně progresivní, u níž se i bez zjevných atak stav nemocného horší.


Kategorie: Aktuality Nemoci a jejich příznaky 
25.listopad 2019

Genová léčba je v současné době již reálnou nadějí pacientů s neuromuskulárními chorobami, zejména pacientů s diagnózou spinální svalové atrofie (SMA) a svalové dystrofie typ Duchenne (DMD). U SMA je tato léčba v některých zemích světa již dostupná. V EU aktuálně probíhají jednání s Evropskou lékovou agenturou (EMA), dostupná by mohla být v příštím roce 2020. U některých dalších neuromuskulárních nemocí, například DMD, je genová léčba ve fázích humánních studií. Pokud budou všechny nutné fáze studií úspěšné, řádově během 3 - 5 let, stane se léčba mnohých doposud nevyléčitelných nemocí velmi rychlá a účinná, a to dokonce prostřednictvím podání jediné infuze. V současné době se u pacientů s těmito typy nemocí léčí většinou pouze příznaky nemoci.


Kategorie: Nemoci a jejich příznaky Ateroskleróza Aktuality 
28.říjen 2019

Konec října Světovým dnem mrtvice se upozorňuje na problematiku. Doplňují ji i údaje VZP. Nemoci oběhové soustavy jsou vůbec nejčastější příčinou úmrtí v Česku. Mezi nimi mají hned po ischemické chorobě srdeční na svědomí nejvíce životů cévní mozkové příhody. Při cévní mozkové příhodě, která bývá laicky označována též jako mrtvice, je přerušen průtok krve mozkem. Důvodem je ucpání mozkové cévy sraženinou nebo její prasknutí.

 


Kategorie: Aktuality Nemoci a jejich příznaky 
23.říjen 2019

Dýchání a stres, novinky v léčbě plicní rakoviny, změna péče o tuberkulózní pacienty, rehabilitace pomocí  obrazovky, první poznatky z projektu, který zkoumá cestu pacienta s rakovinou plic zdravotním systémem – to vše budou řešit stovky českých a slovenských plicních lékařů na XXI. kongresu České pneumologické a ftizeologické společnosti (ČPFS) ČLS JEP a Slovenskej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti (SPFS), která se koná od 24. do 26. října 2019 v Olomouci.


Kategorie: Aktuality Nemoci a jejich příznaky Zuby 
16.srpen 2019

Dentální hygiena není důležitá jen pro stav chrupu a parodontu, ale i pro celkové zdraví. Výzkumy předních mikrobiologů totiž stále častěji přinášejí důkazy o spojitosti onemocnění parodontu (tkání, které „drží“ zuby v čelistní kosti) s výskytem kornatění tepen, mrtvice, cukrovky, revmatoidní artritidy, rakoviny i s předčasnými porody.


Kategorie: Nemoci a jejich příznaky Novinky ze zdravotnictví Aktuality 
18.květen 2019

Mozková mrtvice představuje v Česku druhou nejčastější příčinu úmrtí. Potenciální hrozbu je ale možné rozpoznat. Nejúčinnějším bojovníkem s mrtvicí a jejími následky je totiž čas. Světový den proti mozkové mrtvici (15. května)  vždy upozorňuje na hlavní varovné signály mrtvice, které není radno podceňovat. Stejně důležitá je následná rehabilitace a obnovení řeči. S tím pacientům a logopedům, zatím v testovací verzi, nově pomáhá digitální AfaSlovník, který podpořila Nadace Vodafone a jehož spoluautorka je Zuzana Hanibalová.


Kategorie: Aktuality Nemoci a jejich příznaky 
13.květen 2019

V minulosti znamenala diagnóza Bechtěrevovy nemoci téměř jisté vyhlídky na brzký invalidní důchod. Dnes existují vesměs pro všechny pacienty léky, které dokážou chorobu převést do remise nebo alespoň do nízké aktivity. Důležitá je ovšem včasná diagnóza, což ale bývá právě u Bechtěrevovy choroby problém.


Kategorie: Nemoci a jejich příznaky Aktuality 
12.duben 2019

Mnohočetný myelom je velmi záludné onemocnění, které se nejčastěji se projevuje bolestmi zad. Nemoc je často diagnostikována až po delší době, kdy dojde k rozvoji dalších příznaků jako je chudokrevnost, zhoršující se funkce ledvin, častější infekce. Onemocnění postihuje převážně starší pacienty okolo 63 let věku. V tomto životním období dnes bolí záda prakticky každého, proto nemoc bývá diagnostikována až v pokročilejším stadiu. Mnohočetný myelom je druhým nejčastějším krevním nádorovým onemocněním. V posledních pěti letech došlo v léčbě k významnému pokroku souvisejícímu s objevem dalších vysoce účinných léků, které zásadně zlepšují prognózu nemocných.


Kategorie: Aktuality Nemoci a jejich příznaky 
05.duben 2019

Porucha příjmu potravy, psychické onemocnění, do něhož zahrnujeme mentální anorexii, bulimii a záchvatovité přejídání, jsou velmi zákeřné nemoci. Přístup k pacientům musí být individuální a komplexní s vědomím, že může jít o běh na dlouhou trať, který nemusí být vítězný. Porucha může udeřit v jakémkoliv věku u kohokoliv, ale zranitelnější jsou ženy (až 10x častěji než muži), mladí lidé okolo puberty, ale i perfekcionalističtí čtyřicátníci.


Kategorie: Aktuality Nemoci a jejich příznaky 
24.březen 2019

Za nedlouho uplyne 137 let, kdy německý lékař Robert Koch odhalil zákeřný bacil Mycobacterium tuberculosis, který způsobuje tuberkulózu. Tento den (24.3.)  si lékaři po celém světě připomínají jako Světový den boje proti tuberkulóze. V Česku má tuberkulózu 380 lidí. Počty nemocných sice klesly, ale pneumologové upozorňují na další rizika nákazy