Kožní nemoci


Kategorie: Aktuality Kožní nemoci 
20.únor 2020

Moderní způsob života je u mnohých spojen s dlouhodobým sezením či stáním. Nedostatek pohybu a dlouhý čas strávený v jedné poloze přitom mohou být důvodem různých zdravotních komplikací – od nadváhy a bolestí zad, přes otékající nohy, metličky a křečové žíly až po hemoroidy.


Kategorie: Kožní nemoci Aktuality 
29.říjen 2018

Lupénka je chronické, zánětlivé onemocnění kůže, kterým je ve světě postiženo nejméně 100 milionů lidí. V České republice je to 200-300 tisíc osob.      Není postižená jen kůže, s lupénkou souvisí i další závažné nemoci. Onemocnění prokazatelně snižuje délku života o 3,5-10 let. Světová zdravotnická organizace (WHO) mluví o lupénce jako o závažném, nepřenosném onemocnění.

 


Kategorie: Aktuality Kožní nemoci 
18.červen 2018

 Ročně utrpí v Česku popáleniny, které vyžadují zásah lékaře více než sto tisíc lidí. Křečové žíly trápí až polovinu dospělé populace. Nejzávažnějším důsledkem žilních poruch je otevřený bércový vřed. Popáleniny, vředy, řezné rány nebo odřeniny umí vyléčit rázová vlna. Tam, kde jiné metody selhaly, léčí a urychluje hojení s úspěšností až 75 procent.


Kategorie: Aktuality Kožní nemoci 
30.červenec 2017

Psoriáza je chronické zánětlivé onemocnění, které se projevuje tvorbou začervenalých, olupujících se ložisek na pokožce celého těla. Tyto nevzhledné plaky doprovází nepříjemné svědění. U mnoha pacientů psoriáza nepostihuje jen kůži, ale také nehty a klouby. Přestože není nakažlivá, většina nemocných se setkává s diskriminací v různých sférách života. Průzkum ukázal především předsudky a neinformovanost veřejnosti o psoriáze1-3.


Kategorie: Aktuality Kožní nemoci Rakovina 
16.březen 2017

Na bezmála čtyřnásobek stoupl za poslední tři roky počet klientů VZP, kteří využívají příspěvek na vyšetření kožních znamének. Tím značně snižují riziko, že by u nich mohl propuknout zhoubný melanom. Ten je nejagresivnějším typem rakoviny kůže a nezřídka bývá smrtelný. Včasný záchyt dává mnohem větší šanci na vyléčení. V roce 2016 o příspěvek na vyšetření požádalo 9 158 klientů a VZP jim vyplatila přes 4,1 milionu korun. Stejný benefit je v nabídce i pro letošní rok. Lékaři doporučují, aby si lidé nechali znaménka vyšetřit dříve, než teď po zimě začnou s pobytem na slunci.


Kategorie: Aktuality Kožní nemoci 
23.únor 2017

Zima je ideálním obdobím pro vznik plísní na pokožce a nehtech nohou. Vlhká uzavřená obuv, neprodyšné ponožky, veřejné sauny a koupaliště, ale také koberec u navštívených sousedů,  mohou být příčinou vzniku mykotických chorob. Plísňové onemocnění nehtů postihuje podle odhadů až 25 % Čechů. Onychomykóze (plísni  nehtů) lze předcházet, případně se jí úspěšně zbavit.


Kategorie: Kožní nemoci 
26.říjen 2007
Problematika chronických kožních onemocnění, zvláště atopické dermatitidy vede vždy pacienta k velkým psychosociálním problémům, proto je jim věnována opakovaně pozornost! Narozdíl od našich geografických sousedů (Německo, Rakousko, Polsko i Slovensko) jsou u nás nedostatečně využívány lokální imunomodulátory (topical imunomudulators, TIMs). Přípravky, které jsou vhodné po zvládnutí akutní fáze atopické dermatitidy (AD) i v chronické udržovací léčbě. Jejich použití je vhodné i tehdy, kde nelze dosáhnout úplného zhojení samotnými kortikosteroidy. Lokální imunomodulátory by měly být použity, když se AD po úvodní léčbě kortikosteroidy zhorší.

Kategorie: Kožní nemoci 
01.srpen 2005
Léčba závisí několika faktorech, mezi které patří věk pacienta, typ současné medikace, zdravotní stav, lékařská anamnéza a závažnost onemocnění. Vzhledem k tomu, že lupus je onemocněním jen těžko předvídatelným, je léčba vysoce individuální.

Kategorie: Kožní nemoci 
29.červenec 2005
Příčina SLE je neznámá. Bylo zjištěno, že dochází k nepřiměřené reakci imunitního systému proti vlastnímu organismu. To je důvodem, proč hlavní součástí léčby jsou léky potlačující imunitní systém.

Kategorie: Kožní nemoci 
28.červenec 2005
Systémový lupus erythematosus (SLE) je onemocnění imunitního systému. Za normálních okolností imunitní systém chrání tělo před infekcí. U lidí s lupusem však jejich imunitní systém nepředvídatelně atakuje různé tkáně těla. Tato abnormální aktivita vede k poškození tkání a nemoci.