Kouření


Kategorie: Kouření Aktuality 
25.březen 2021

Čím dál více Čechů důvěřuje moderním technologiím. Průzkum mezi kuřáky ukázal, že si kvůli odvykání stahují specializované aplikace do mobilu. Online odvykání nejvíce táhne mladé lidi ve věku do 30 let. Nejlépe si ale v odvykání vedou čtyřicátníci. Téměř 60 % kuřáků potvrzuje, že jim mobilní aplikace pomohla definitivně přestat. Hlavní motivací pro ně bylo zdraví, touha zbavit se závislosti a vysoká cena cigaret. To ukazují výsledky nové studie mezi kuřáky odvykajícími s mobilní aplikací. 


Kategorie: Kouření Aktuality 
26.říjen 2020

Čeští lékaři vyzývají kuřáky, kteří by o desítky tisíc akutních hospitalizací v nejbližších měsících ulevili českým nemocnicím, pokud by dokázali zahodit cigarety jednou provždy. Dle odhadu expertů následky kouření “stojí” systém 3000 lůžek převážně na interních a plicních odděleních. Právě nemocnice jsou v současnosti kvůli koronavirové pandemii přetížené. Lékaři vyzývají: „Odložte cigaretu, pomozte v boji s virem!“. Letos 2020 na jaře byla první výzva, kvůli druhé vlně pandemie je vyhlášena opět. Každý kuřák, který vyslyší výzvy lékařů a odloží cigaretu, pomůže nejen sobě, ale i pacientům s koronavirem a pochopitelně i personálu v nemocnicích. Informace o výzvě lékaři shromáždili na www.darujluzko.cz.


Kategorie: Kouření Aktuality 
01.červenec 2020

Zlepšení zdraví české populace a úspory lidem i státu. To jsou podle iniciativy Daruj lůžko jen některé z výher, které má přinést první český Šampionát kuřáků – sportovní utkání v nekouření. Zapojit se mohou jednotlivci, týmy přátel, firmy i nekuřáci. Akci podporují také čeští sportovci.


Kategorie: Kouření Aktuality 
30.červen 2020

Hemoroidy jsou žilní pleteně v oblasti konečníku. Jejich úlohou je uzavírat konečník a bránit samovolnému úniku střevních plynů a stolice. Svědění, pálení, bolest a krev ve stolici jsou příznaky toho, že došlo k jejich rozšíření. Tzv. hemoroidální onemocnění, jak se tato zdravotní komplikace nazývá, trápí dle odhadů polovinu z populace.


Kategorie: Aktuality Kouření 
25.únor 2020

Podle nejnovějších údajů CDC bylo zaznamenáno v USA celkem 2 758 hospitalizací nebo úmrtí v důsledku postižení plic při kouření e-cigaret. Nové formy kuřáctví vyžadují nové znalosti terminologie, definic i žargonu kuřáků (vaping, juuling, dabbing, dripping), které jsou významné pro relevantní anamnestické údaje a pohotovou diferenciální diagnostiku.  Téma bylo přednostně zařazeno na výroční kongres  SCCM v USA.


Kategorie: Kouření Aktuality 
12.prosinec 2019

Nejprve je třeba říci, že kouření klasických cigaret představuje vždy nejvyšší zdravotní riziko, protože jejich uživatel kromě nikotinu vstřebává tisíce dalších škodlivých látek vznikajících při hoření tabáku. Elektronické cigarety, které neobsahují tabák a nedochází v nich k žádnému hoření, jsou z tohoto pohledu poněkud méně škodlivé. Podle některých britských studií až o 95 %, což představuje pro kuřáka, který se nedokáže své závislosti na nikotinu vzdát, radikální krok ke snížení zdravotních rizik.


Kategorie: Kouření Aktuality 
21.listopad 2019

Oborová zdravotní pojišťovna přispívá svým klientům až 4 000 Kč na léčivé přípravky pro odvykací léčbu kouření. Pomáhají zmírnit příznaky po vysazení nebo omezení cigaret nebo zmírňují uspokojení z kouření. Žádost o příspěvek je třeba doplnit potvrzením o léčbě či ukončení léčby závislosti na tabáku ve specializovaných Centrech léčby závislosti na tabáku.


Kategorie: Aktuality Kouření 
31.květen 2019

Stále víc kuřáků přechází k produktům založeným na bázi zahřívaného či ve skutečnosti tlejícího tabáku. Konkurují elektronické cigarety, které se těší velké oblibě hlavně u mladých. Česká aliance proti chronickým respiračním onemocněním při příležitosti Světového dne bez tabáku, který připadá na 31. května, varuje, že ani tyto produkty nové generace nejsou zdravotně nezávadné. Cigaretu si podle statistik zapálí každý čtvrtý člověk starší 15 let. Častěji se jedná o ženy. Ročně se s kouřením pokouší přestat více než 600 000 kuřáků. Podaří se to však pouze 5 % z nich, protože téměř všichni to zkoušejí bez pomoci zdravotníků.


Kategorie: Aktuality Kouření 
15.květen 2019

Hlavním tématem letošního Českého dne proti rakovině jsou nádorová onemocnění plic. Květen je tak ideálním obdobím pro změnu životního stylu. Kampaň „Od května nekouřím“ motivuje kuřáky prostřednictvím sociálních sítí k odvykání a nabízí k tomu inovativní řešení - unikátní českou mobilní aplikaci na odvykání kouření Adiquit.

 


Kategorie: Aktuality Kouření Nemoci a jejich příznaky 
15.listopad 2018

 „Hledá se 300 000“, takto by zněl titulek pomyslného inzerátu plicních lékařů, kteří se snaží najít ty, jež mají závažnou plicní nemoc a neví o tom. Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) v ČR ročně „zabije“ 3 500 lidí, fatálním následkům choroby se lze přitom vyhnout včasným zahájením léčby a změnou životních návyků. V počátečních stadiích ji však lidé zaměňují za astma, nebo její projevy ignorují. Od letošního října startuje dvouletý pilotní screeningový program, který pomůže odhalit nemoc včas. Plicní lékaři jej představují v rámci Světového dne CHOPN  21. listopadu 2018.