Játra - onemocnění


Kategorie: Aktuality Játra - onemocnění Žloutenka 
28.červenec 2018

Náklady na léčbu klientů VZP, kteří trpí některým z druhů hepatitidy, dramaticky rostou. V loňském roce za ně pojišťovna zaplatila už tři čtvrtě miliardy korun. Za pět let tak výdaje na léčbu hepatitidy stouply o 150 %. To je způsobeno zejména tím, že pacientům jsou k dispozici stále účinnější moderní léky. Proti některým typům žloutenky je navíc možné se nechat očkovat a VZP na očkování přispívá až 500 korun. Pojišťovna na to upozorňuje při příležitosti Světového dne hepatitidy – 28. 7. 2018.


Kategorie: Játra - onemocnění Novinky ze zdravotnictví Aktuality 
24.listopad 2017

Virová hepatitida typu C (HCV) je záludné a velice vážné onemocnění, které může i desítky let probíhat s minimálními příznaky. Svým nositelům téměř ve všech případech přivodí fibrózu a mnohým i cirhózu jater, v nejhorším případě selhání jater nebo hepatocelulární karcinom, které mohou bez transplantace vést až ke smrti.

 


Kategorie: Aktuality Játra - onemocnění 
02.prosinec 2015

Nemoci jater patří celosvětově k nejčastějším onemocněním a na kvalitu života jednotlivce mají nemalý vliv. Jako u všech ostatních onemocnění i v tomto případě je nejdůležitější zjistit rozvíjející se onemocnění včas a okamžitě zahájit léčbu, případně nastavit režimová opatření. Zlatým standardem v diagnostice jaterních onemocnění je biopsie, která je ale pro pacienta velmi nepříjemná a lidé se jí proto často snaží vyhnout. Novinkou v oblasti diagnostiky je krevní test ELF™, který určí stupeň poškození jater z jediné kapky krve, bez bolestivého zásahu do organismu. 


Kategorie: Játra - onemocnění 
22.červen 2006
Programu lékařské péče v Oaklandu zjistili, že káva může ochránit před cirhózou jater, zejména cirhózou způsobenou alkoholem. Výsledky studie vědci uveřejnili v červnovém čísle časopisu Archives of Internal Medicine.

Kategorie: Játra - onemocnění 
02.prosinec 2004
Kdo by měl být očkován proti hepatitidě A?

Kategorie: Játra - onemocnění 
01.prosinec 2004
Virová hepatitida A je jaterní onemocnění způsobené virem hepatitidy A. Tento virus se přenáší od osoby k osobě potravou kontaminovanou stolicí člověka nakaženého hepatitidou A. Tento typ přenosu se nazývá fekálně-orální. Z tohoto důvodu je virus snadněji přenášen v oblastech se špatnou hygienou.

Kategorie: Játra - onemocnění 
30.listopad 2004
V roce 2001 bylo ve Spojených státech infikováno 78 000 osob virem hepatitidy B. Ve stejné zemi na tuto nemoc umírá až 5 000 lidí.

Kategorie: Játra - onemocnění 
22.květen 2003
Virus hepatitidy C byl objeven až v roce 1989. Přesto však je tento virus nejčastější příčinou cirhózy jater ve vyspělých zemích. V průběhu infekce se může virus měnit ( mutovat), což ztěžuje jeho léčbu.

Kategorie: Játra - onemocnění 
20.květen 2003
Toto onemocnění je způsobeno virem hepatitidy B. Na rozdíl od onemocnění hepatitidou A tato nemoc může přejít do chronického stádia. Nemocný je navíc ohrožen vznikem cirhózy jater a hepatocelulárního karcinomu. Inkubační doba (tj. doba od nákazy k prvním projevům onemocnění) je 50 – 180 dnů.

Kategorie: Játra - onemocnění 
13.květen 2003
Původcem tohoto onemocnění je virus hepatitidy A. Tento virus můžeme prokázat ve stolici ke konci inkubační doby (trvající 14 dní–6 týdnů) a na začátku počátečního stadia. Tento druh zánětu jater naštěstí nepřechází do chronicity, a neexistuje proto dlouhodobé nosičství viru hepatitidy A.