Inkontinence


Kategorie: Inkontinence Aktuality 
26.listopad 2019

Začátkem prosince 2019 vstupují v platnost změny zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, upravující výše finančních a kusových limitů na zdravotnické prostředky, které pojišťovny hradí pacientům. Mezi zdravotnické prostředky se řadí i inkontinenční pomůcky. Klíčovými změnami pro oblast inkontinenčních zdravotnických prostředků, které s sebou novela zákona přináší, jsou změna metodiky pro lékaře, podle níž se stanovuje stupeň inkontinence, možnost kombinovat jednotlivé typy inkontinenčních pomůcek podle potřeb pacienta a fixní spoluúčast pacientů s diagnostikovaným I. a II. stupněm inkontinence.


Kategorie: Aktuality Inkontinence 
23.květen 2019

Inkontinence moče je pro muže velmi intimním problémem, snad ještě intimnějším než pro ženy. O inkontinenci u žen se všeobecně ví, úniky moči u mužů jsou však pořád velkým tabu. Přitom nejde o problém ojedinělý. Nejčastěji inkontinence trápí muže nad 65 let, ale může postihnout muže prakticky ve všech věkových kategoriích. (Potíže s únikem moči řeší podle průzkumů každý čtvrtý muž po 40. roku života.) Jde nejen o zdravotní a hygienický problém. Klíčové je proto včasná konzultace potíží s odborníkem i použití správných inkontinenčních pomůcek.


Kategorie: Inkontinence Aktuality 
22.leden 2019

Inkontinence je samovolný únik moči, který trápí nejen ženy ve vyšším věku, ale také mladé ženy po porodu a některé muže. V dnešní době není inkontinence tabu. Pravdou však je, že většina žen se za ni stydí a nehodlá problém řešit. To, že inkontinence postihuje zejména seniorky, patří mezi nejčastější mylné představy. Inkontinence v jednotlivých obdobích života má určité odlišnosti v příčinách, projevech, diagnostice a léčbě. Inkontinence moči zatěžuje ženy i muže i z hlediska hygieny. Opruzeniny, zápach, ekzémy a infekce jsou častým doprovodným jevem.


Kategorie: Aktuality Inkontinence 
17.březen 2017

Pacienti s fekální inkontinencí mají novou naději na důstojnější život. Negativní projevy onemocnění významně snižuje nejmodernější metoda léčby – sakrální neuromodulace. Terapie využívá do podkoží implantovaný neurostimulátor, který slabými elektrickými impulzy napomáhá obnovit ovládání svěračů v oblasti konečníku střevního traktu. V ČR unikátní zákrok provádějí chirurgové Fakultní nemocnice Hradec Králové.


Kategorie: Aktuality Inkontinence 
05.prosinec 2016

Inkontinencí – mimoděčným únikem moči trpí mladí i staří. V údobí raného dětství je vzhledem k nezralosti řídících nervových struktur pomočování normální. Plné denní i noční kontinence by děti měly dosáhnout do cca. 5 - 6 roku věku. Ale i potom přetrvává u 3 - 15 % dětí noční pomočování. U patnáctiletých se tento problém objevuje asi v 1 %.


Kategorie: Rakovina Inkontinence Aktuality 
26.září 2016

Tradiční Urologický týden pořádaný z iniciativy Evropské urologické asociace (EAU) si klade za cíl osvětu a podporu prevence a léčby závažných urologických onemocnění. Letos připadá na 26.–30. září 2016. V České republice a na Urologické klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze se věnuje zvláště tématu nádorů močového měchýře a opomíjenému problému – mužské inkontinenci (úniky moči). 


Kategorie: Aktuality Inkontinence 
22.říjen 2013
Problematika inkontinence je jedním z nejaktuálnějších témat současné urologie. V posledních několika letech je jí věnována mimořádná pozornost zejména s ohledem na výsledky mezinárodních epidemiologických studií, které ukazují na její vysoký výskyt v populaci. Veřejnost se navíc mylně domnívá, že se jedná o ryze ženský problém, inkontinence však postihuje i muže. Potýká se s ní více než třetina starších mužů.

Kategorie: Inkontinence 
02.říjen 2013
O samovolném úniku moči jsme již opakovaně informovali. Inkontinence moči patří stále mezi nejčastější a nejzávažnější zdravotní problémy. Dle výsledků mezinárodních studií se s ní během svého života setká až 16 % populace Evropy a Severní Ameriky. Ačkoli je toto onemocnění velmi nepříjemné a nese s sebou mnohá sociální omezení a moderní metody léčby nemoci dokáží pomoci velkému množství pacientů znovu se zapojit do běžného života, stále přicházejí pacienti do ordinací s tímto problémem s ostychem.

Kategorie: Inkontinence 
30.listopad 2009
Problém inkontinence (stav, kdy jedinec není schopen sám vědomě regulovat odchod moči/stolice) není jen záležitostí starší generace. Na celém světě má tento problém mnoho pacientů všech věkových skupin. Nejčastěji se však týká žen. (Dle statistik inkontinencí trpí 35 % obyvatel, hypertenzí 25 % a depresí 20 %!).

Kategorie: Inkontinence 
20.říjen 2009
V říjnu 2009 byla představena společností Hartmann (MoliCare Mobile) další inovovaná pomůcka umožňující mobilním pacientům se středním až těžkým únikem moči aktivní život. Jedná se o natahovací kalhotky, které jsou určeny také pacientům po mozkové příhodě, mentálně postiženým pacientům, dokonce i dětem nad tři roky věku (splňující potřebnou diagnózu např. mentálního postižení nebo trvalé inkontinence!). Manipulace je jednoduchá, natahují se jako klasické spodní prádlo, u ležících pacientů lze po použití lehce postranní části odtrhnout.