Imunita


Kategorie: Aktuality Imunita 
23.červenec 2020

O nemoci Covid-19 způsobené novým kmenem koronaviru se toho stále neví dost. V souvislosti se zhoršeným průběhem nemoci a vyšším rizikem úmrtnosti se ale pozornost obrací k vitamínu D. O jeho možné spojitosti s nemocí média v poslední době často informují. Zpráva o důležitosti tohoto vitamínu byla publikována i na stránkách Ministerstva zdravotnictví, dle kterého až 70 % obyvatel ČR trpí jeho nedostatkem. (Z tohoto důvodu informaci opakujeme. Pozn. redakce.) Odborníci si všímají výrazného nedostatku vitamínu D u pacientů se závažným průběhem nemoci nebo u pacientů, kteří jí podlehli. Již dřívější výzkumy potvrdily pozitivní vliv vitamínu D na lidskou imunitu jako celek.


Kategorie: Aktuality Imunita Očkování 
21.červenec 2020

Průběžné výsledky probíhající první a druhé fáze testování s názvem COV001 pod vedením vědců z univerzity Oxfordu ukazují, že látka s názvem AZD1222 byla dobře snášena a vyvolala silné imunitní reakce proti viru SARS-CoV-2 u všech hodnocených účastníků. COV001 je randomizovaná zaslepená multicentrická studie, jíž se účastní 1077 zdravých dospělých osob ve věku 18-55 let. Hodnotila jednu dávku AZD1222 oproti srovnávacímu léčivu, konjugované meningokokové vakcíně MenACWY. Deset účastníků pak dostalo dvě dávky AZD1222 s odstupem jednoho měsíce.


Kategorie: Imunita Aktuality 
28.duben 2020

Vzhledem k současné situaci ohledně pandemie nového koronaviru o své zdraví většina lidí patrně dbá o něco více, než dříve. K teplejšímu počasí se aktuálně všichni upínají a doufají, že pomůže v boji s pandemií. Přitom jaro může naši obranyschopnost i oslabovat. Je potřeba si uvědomit, že je imunita po zimě oslabená. Samozřejmě lze jí významně pomoci využitím sluníčka, procházkami na čerstvém vzduchu, odlehčenou stravou a pozvolným otužováním. Organismus je však nutno zvykat na změnu ročního období.


Kategorie: Aktuality Imunita 
20.prosinec 2019

Naše střeva jsou díky bilionům místních mikroorganismů klíčovým orgánem pro naši imunitu. Ovlivňují produkci bílých krvinek v jiných imunitních centrech, jako je kostní dřeň či slezina, a zásadním způsobem se podílejí na formování naší obranyschopnosti hned po našem narození. Jak souvisí střevní mikrobiom s alergiemi či depresí, jak o něj správně pečovat a právě před Vánoci vysvětluje MUDr. Bohumil Ždichynec.


Kategorie: Aktuality Imunita 
12.září 2019

K začátku školního roku neodmyslitelně patří příval viróz, nachlazení a kašle, kterými se děti nakazí v kolektivu a pak „přinesou“ domů. Imunitu celé rodiny je ale překvapivě možné podpořit – správnou životosprávou. Podle MUDr. Jiřího Bartoše ze Sdružení praktických lékařů (SPL) je pro imunitu důležité získat dostatek vitamínů a stopových prvků v přirozené formě, tedy z potravin. Tělo tak snáz odolá nástrahám podzimních dnů.  Rady jsou známé, ale občas je dobré je připomenout.


Kategorie: Imunita Aktuality 
17.květen 2019

Imunitní systém je hlavní hradbou našeho těla proti nemocem. To, že nás ve chvíli jeho oslabení může zachvátit rýma, kašel, chřipka či angína, ví i malé dítě. Oslabený imunitní systém však často stojí v pozadí i celé řady dalších potíží, u nichž zpravidla hledáme příčinu jinde. Následují méně známé zdravotní obtíže z  nedostatečně obranyschopnosti.


Kategorie: Imunita Aktuality 
26.říjen 2018

Děti mají za sebou téměř dva měsíce pobytu ve škole. Obzvláště pro prvňáčky a jejich rodiče znamenal počátek školního roku období značných změn, psychické i fyzické zátěže a také nemocí. S nástupem dětí do škol a školek výrazně stoupá nemocnost. Dítě v kolektivu svých vrstevníků ovšem není vystaveno jen různým virovým a bakteriálním infekcím, ale i riziku úrazů a může být ohroženo též stresem. Navíc se školáci často v kolektivu musejí potýkat i s problematickými mezilidskými vztahy.


Kategorie: Aktuality Imunita 
06.červen 2018

V produktivním věku se dnes každý dostává na hranu svých možností, ať už pod tlakem náročného zaměstnání, rodiny nebo všeho dohromady. A muži mají navíc tendenci o svých problémech moc nemluvit. Pokud si ale na neustálou únavu stěžuje někdo každý večer, a dokonce i ráno nebo po víkendu či dovolené, mohlo by se jednat o závažnější zdravotní problém. Únava totiž může být varovným signálem počínajícího onemocnění -  přesnou diagnózu by měl vždy určit odborný lékař.


Kategorie: Aktuality Imunita 
21.listopad 2016

Respirační onemocnění – typické trápení podzimních a zimních měsíců, které většina z nás důvěrně zná. Pokud je způsobí bakteriální nákaza, pak musí lékař obvykle nasadit antibiotika. Ta ale zároveň se škodlivými bakteriemi zničí i ty prospěšné.


Kategorie: Aktuality Imunita 
23.březen 2016

Až 15 % českých párů, tedy každé 7. manželství, je podle údajů České průmyslové zdravotní pojišťovny nechtěně bezdětných. Na plodnost má kromě genetických, hormonálních a fyziologických poruch vliv také obranyschopnost organismu a aktuální zdraví partnerů. Které choroby snižují šance na početí ve svém komentáři  uvádí gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.