Epilepsie


Kategorie: Aktuality Epilepsie 
13.červen 2018

Epilepsie je neurologické onemocnění charakterizované opakovaným výskytem neprovokovaných epileptických záchvatů. Patří mezi nejčastější mozková onemocnění a u dětí je nejčastější chronickou chorobou mozku vůbec. Ke stanovení diagnózy epilepsie zpravidla dochází při výskytu dvou a více epileptických záchvatů, výjimečně již po jednom takovém záchvatu. Typů epilepsie je nyní již určeno více než 40. Hlavním projevem jsou epileptické záchvaty, které mohou mít různou podobu. Mohou se projevovat např. pouhým zahleděním, brněním, výpadkem paměti nebo pak známými křečemi končetin se ztrátou vědomí. Vyskytují se jak v průběhu dne, tak v noci během spánku.


Kategorie: Aktuality Epilepsie 
26.březen 2018

Tento den si celý svět připomíná tzv. Purple day, jehož cílem je zvýšit povědomí o epilepsii a tématech s ní spojených. Jeho idea vznikla v roce 2008 v Kanadě, aktuálně se tento den oblékají do fialové barvy lidé v mnoha zemích světa. Smyslem je upozornit na to, že mezi námi žijí lidé s epilepsií; zejména proto, že na nich toto onemocnění většinou není na první pohled vidět. Epilepsie je přitom nejčastější chronické neurologické onemocnění, které postihuje  0,5 - 1 % populace. Na světě žije více než 50 milionů lidí s epilepsií, z toho až 15 milionů dětí.


Kategorie: Epilepsie Aktuality 
25.září 2017

 Epilepsie je neurologické onemocnění, charakterizované opakovaným výskytem neprovokovaných epileptických záchvatů. Patří mezi nejčastější mozková onemocnění a u dětí je nejčastější chronickou chorobou mozku. Ke stanovení diagnózy epilepsie zpravidla dochází při výskytu dvou a více epileptických záchvatů, výjimečně již po jednom takovém záchvatu. Typů epilepsie je nyní již určeno více než 40. Hlavním projevem jsou epileptické záchvaty, které mohou mít různou podobu. Mohou se projevovat např. pouhým zahleděním, brněním, výpadkem paměti nebo pak známými křečemi končetin se ztrátou vědomí. Vyskytují se jak v průběhu dne, tak v noci během spánku.  Jsou životní období, ve kterých je nový výskyt epileptických záchvatů častější než v jiných – hlavními vrcholy jsou první rok života a období stáří.  Ve světě trpí epilepsií více než 40 miliónů lidí, v Evropě 6 miliónů lidí, z toho přibližně 2 milióny dětí.

 


Kategorie: Aktuality Epilepsie 
29.září 2016

Epilepsie představuje souhrnné označení pro více než sto typů neurologických onemocnění. Může být vrozená, ale i získaná, například v důsledku cévní mozkové příhody. Typickým projevem jsou nepředvídatelné záchvaty. Ty mohou mít jen mírné projevy, například ve formě brnění nebo krátkodobého výpadku paměti, až po velké záchvaty doprovázené křečemi a záškuby končetin. 


Kategorie: Aktuality Epilepsie 
11.září 2016

Je možné ovlivnit spojení nově vznikajících mozkových buněk dospělého člověka tak, aby vymizely epileptické záchvaty? Dostávají všichni epileptici nejlepší péči? A jak využít mobilní aplikace pro lepší kontrolu epilepsie? Otázky si položí v tomto týdnu více než 2 tisíce špiček v oboru epileptologie, které se letos sjedou do české metropole. Na akci plynule naváže Národní den epilepsie, který připadá na 30. září.


Kategorie: Epilepsie 
30.září 2013
Na 30. září připadá Národní den epilepsie, závažného neurologického onemocnění. Nemoc postihuje dospělé ale i děti, u kterých se jedná o jednu z nejčastějších chronických chorob. Epilepsií trpí až 100 000 Čechů. Nemoc může udeřit v jakémkoliv věku.

Kategorie: Epilepsie 
11.únor 2013
Epilepsie je závažné chronické neurologické onemocnění, mnohdy ohrožující život pacienta. Je však léčitelné. K jednomu z nejvýznamnějších center v České republice, které má vysoce specializovaný, mezinárodně uznávaný epileptologický program, zahrnující jak medikamentózní, tak chirurgickou léčbu epilepsie dětských a dospělých pacientů, a to včetně psychosociální podpory, patří Centrum pro epilepsie Brno, jak vyplynulo z TZ FN Brno k Evropskému dni epilepsie – 11. února.

Kategorie: Epilepsie 
13.únor 2012
Evropský den epilepsie je iniciativou Mezinárodního úřadu pro epilepsii (IBE) a Mezinárodní ligy proti epilepsii (ILAE) navazující na globální kampaň zahájenou společně s WHO (Světovou zdravotnickou organizací) v roce 1997 “Out of shadows” – “Ze stínu na slunce”.