Encefalitida


Kategorie: Aktuality Encefalitida 
31.srpen 2016

Souvislost mezi klíšťovou encefalitidou a přisátím klíštěte byla prokázána až ve druhé polovině 40. let minulého století. Poprvé byl virus klíšťové meningoencefalitidy popsán na území Čech a Moravy.  I proto se nemoci nejprve říkalo československá klíšťová meningoencefalitida. Každoročně se u nás nakazí několik stovek osob. 


Kategorie: Encefalitida Aktuality 
08.červenec 2016

Virus klíšťové encefalitidy (ang. tick-borne encephalitis virus, TBEV), původce stejnojmenného závažného onemocnění, je na našem území přenášen především klíšťaty Ixodes ricinus. Člověk se nejčastěji nakazí po přisátí infikovaného klíštěte nebo alimentární cestou po požití nepasterizovaného mléka a mléčných výrobků. Příkladem může být aktuální lokální epidemie klíšťově encefalitidy (TBE) v Košicích, na niž upozorňuje Státní zdravotní ústav (www.szu.cz) . Zde bylo registrováno 32 osob, které se nakazili po konzumaci ovčích sýrů.  Obecně se spekuluje i o přenosu viru z neočkované matky na dítě při kojení. Inkubační doba onemocnění kolísá mezi 7 – 14 dny při nákaze získané klíštětem, u alimentárního přenosu se doba může zkrátit na pouhé dva dny.


Kategorie: Encefalitida 
11.únor 2005
Seminář v pražském Lékařském domě počátkem února letošního roku 2005 byl věnován problematice klíšťové encefalitidy, tentokrát v souvislosti se středním a vyšším věkem obyvatel. Nynější generace lidí starších 50 let je aktivní, plná zájmů a ekonomické síly. Na tyto změny musí reagovat společnost i zdravotnický systém.

Kategorie: Bolesti hlavy Doporučené očkování Encefalitida Choroby Imunita Očkování Paraziti Pravidelné očkování Proč očkování 
11.říjen 2002
Klíšťová encefalitida je infekční onemocnění mozku a mozkových blan, které je přenášeno klíšťaty. Počet nemocných se každým rokem mírně zvyšuje a jedinou účinnou ochranou (jako i u jiných nemocí virového původu) zůstává včasné očkování.

Kategorie: Encefalitida 
11.říjen 2002
V České republice je klíšťová encefalitida nejčastěji hlášenou infekcí postihující nervový systém. Počet hlášených onemocnění se ročně pohybuje ve stovkách, obvykle mezi 500-700 případy.

Kategorie: Doporučené očkování Encefalitida Imunita 
11.květen 2000
Klíšťová encefalitida neboli klíšťový zánět mozku je infekční onemocnění způsobené virem Flavivirus.