Další


Kategorie: Aktuality Encefalitida Očkování 
18.prosinec 2020

Ke konci listopadu 2020 se v České republice nakazilo klíšťovou encefalitidou 811 lidí, tedy více než za celý loňský rok, kdy se jednalo o 774 případů. Počet pacientů s tímto závažným onemocněním, u kterého může dojít k celoživotním následkům, roste již pět let po sobě. Ačkoliv je Česká republika zemí s nejvyšším počtem případů, využívá možnost očkování jen 29 % populace. Na současnou skutečnost upozorňuje MUDr. Dita Smíšková, Ph.D. z Kliniky infekčních nemocí z Nemocnice Na Bulovce.


Kategorie: Aktuality Choroby 
16.listopad 2020

Kupodivu nižší počet případů akutního zhoršení, které vyžadují okamžitý zásah lékařů a někdy i pobyt v nemocnici, zaznamenali v těchto týdnech čeští pneumologové u svých pacientů s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN). A to díky nošení roušek, které do velké míry zabraňují přenosu různých bakteriálních infekcí. Pacienty s CHOPN, kteří se obvykle na podzim potýkají s vyšším výskytem tzv. exacerbací (zhoršením dušnosti a kašle, únavy a bolestí na hrudníku) tak roušky chrání před přenosem infekce od okolí. Pneumologové na to upozorňují u příležitosti Světového dne CHOPN a připomínají, že pacienti s CHOPN patří ke skupinám zvláště ohroženým covidem-19 – zejména když ještě kouří.


Kategorie: Aktuality Onemocnění kloubů 
20.říjen 2020

Světový den proti osteoporóze – 20. říjen šíří povědomí o rizicích, prevenci a včasné diagnóze tohoto onemocnění. Řídnutí kostí a následné riziko fraktur postihuje nejčastěji ženy starší 50 let. V mnoha případech choroba nemá citelné příznaky a často bývá diagnostikována pozdě. Vojenská zdravotní pojišťovna proto radí, jak přistupovat k prevenci, a nabádá k včasné konzultaci s lékařem.


Kategorie: Aktuality Choroby 
12.říjen 2020

Neochota spolupracovat, negramotnost, výrazně rozdílné hodnotové orientace komplikují boj slovenských lékařů jak s tuberkulózou, tak nově s nemocí COVID-19 v romských osadách. Na Slovensku žije v segregovaných osadách 300 tisíc Romů, vzdálených mnoho kilometrů od většinové společnosti. Bez přístupu k vodě, v nedobrých hygienických podmínkách a v nejasných rodinných konstelacích je téměř nemožné dohledat kontakty, a to jak u COVIDU-19, tak u tuberkulózy (TBC). Strach z nákazy koronavirem a karantény však vede k tomu, že se obyvatelé osad více hlídají.


Kategorie: Aktuality Poruchy srdečního rytmu 
21.srpen 2020

Brandýská nemocnice v současné době nabízí svým pacientům možnost domácího monitorování srdce za pomoci mobilního telefonu. Hlavní výhodou je možnost vyšetřit díky dlouhodobějšímu monitorování srdeční činnosti také pacienty s méně frekventovanými arytmiemi, které není možné běžným způsobem zachytit.


Kategorie: Aktuality Žloutenka 
28.červenec 2020

Virové hepatitidy – mnohdy laicky označované jako žloutenky – patří mezi běžně se vyskytující onemocnění jater. Samotný termín žloutenka ovšem neoznačuje nemoc samotnou, nýbrž jeden z jejích projevů: zežloutnutí kůže a bělma (tento příznak se ovšem nemusí projevit).


Kategorie: Žloutenka Játra - onemocnění Aktuality 
28.červenec 2020

I v době koronavirové zůstávají podle dat Světové zdravotnické organizace WHO celosvětově druhým největším „zabijákem“ mezi infekčními nemocemi (hned po tuberkulóze) virové hepatitidy typu B a C. Podle údajů WHO je virovou hepatitidou B (VHB) anebo virovou hepatitidou C (VHC) v současnosti na Zemi nakaženo 325 milionů lidí. WHO odhaduje, že ve skutečnosti jich s ohledem na velké množství neidentifikovaných pacientů může být i více než 500 milionů. Z tohoto počtu každý rok v důsledku svého onemocněni umírá 1,5 mil. pacientů. Světový den hepatitid 28. července – výročí narození MUDr. Barucha Blumberga, objevitele viru hepatitidy B a nositele Nobelovy ceny, připomíná tuto problematiku naší i světové veřejnosti. Nemocných hepatitidou opět mírně přibývá. Mezi roky 2018 a 2019 to byl nárůst přes 600 pacientů. Nejvíce klientů VZP trápí chronická hepatitida, kterou vloni mělo 10 386 nemocných. Náklady na její léčbu v roce 2019 byly 909,6 milionu Kč. VZP zveřejňuje tyto údaje rovněž při příležitosti Světového dne hepatitidy.


Kategorie: Novinky ze zdravotnictví Aktuality Demence 
24.únor 2020

Podle Alzheimer Europe je počet Evropanů s demencí zřejmě o milión nižší, než předpokládala 12 let stará studie. Svoji roli nejspíš hraje prevence demence, na niž klade důraz například také WHO. Předpokládané počty lidí s demencí se nicméně do roku 2050 zdvojnásobí.


Kategorie: Onemocnění kloubů Aktuality 
06.únor 2020

Revmatická onemocnění (revma) postihují pohybový aparát (klouby, kosti, páteř, ale i svaly, vazy, šlachové úpony), mnohdy i některé jiné orgány. Rozdělují se do několika základních skupin: revmatická onemocnění zánětlivá (revmatoidní artritida, tzv. systémové nemoci a další), degenerativní revmatické nemoci (artróza), infekční artritidy, metabolické a endokrinní choroby spojené s revmatickými stavy (dna) a mimokloubní revmatismus. Mezi nejčastější a nejznámější patří zejména revmatoidní artritida, Bechtěrevova nemoc a dna. Revmatoidní artritida, která se objevuje nejčastěji mezi 30. a 50. rokem života, může vést často až k plnému invalidnímu důchodu. V Česku jí trpí přibližně 85 000 lidí a každý rok jich dalších asi 3 500 přibude. Změnit život už dnes může moderní – biosimilární léčba.

 


Kategorie: Lázně Aktuality 
30.prosinec 2019

Účinek hydroterapie je znám již z dávné historie, což opakovaně dokazují i současné klinické studie. První písemná zmínka o vodoléčbě je z doby kolem roku 1500 před naším letopočtem z Indie. Vodou se regenerovali Egypťané, Peršané, Řekové a samozřejmě Římané. Dnes je doloženo, že kromě jiných účinků, zlepšuje prokrvení, výživu a elasticitu kůže. Stejně tak i fototerapii, tedy léčbu světlem, znali už staří Egypťané, Sumerové a Číňané. Tyto zkušenosti se využívají i v současnosti u kožních onemocnění.