Chřipka


Kategorie: Aktuality Terapie a prevence chřipky Chřipka 
15.březen 2021

Cílem studie, která proběhla v odběrovém centru FN Motol ve dnech 17. - 25. února 2021 bylo stanovit citlivost antigenního testu v režimu, který je blízký scénáři preventivního testování. Účastnili se jí jen lidé bez příznaků, kterým byl odebrán stěr z nosohltanu, tzn. standardní nasofaryngeální výtěr pro PCR stanovení a současně výtěr z nosu pro antigenní testování (test firmy Abbott). Oba výsledky se pak porovnaly.


Kategorie: Aktuality Chřipka 
14.leden 2021

Největším problémem testování přítomnosti koronaviru v těle je aktuálně diskomfort hlubokého odběru z nosní sliznice. Čeští vědci ale nyní přicházejí s novou metodou samoodběru, který lidem umožní otestování metodou PCR z pohodlí domova a naprosto bezbolestně. Na webu http://www.testujvklidu.cz/ si stačí objednat testovací sadu nazvanou Gargtest a pouhým vykloktáním si odebrat vzorek. Testovací sadu přiveze i odveze kurýr. Účinnost otestování je přitom stejná jako na odběrovém místě a výsledkem se lze prokázat například i pro účely cestování.


Kategorie: Aktuality Chřipka 
13.leden 2021

Zatím nejpřesnějšími testovacími sadami antigenních testů disponuje švýcarský koncern AxonLab. Jejich přesnost a kvalitu potvrdil na konci roku výzkum univerzitní nemocnice v Lausanne, čímž získal validační protokol Švýcarského Federálního úřadu pro veřejné zdraví, uveřejněného na webových stránkách švýcarské vlády. Zprávu jako první zveřejnil server zezdravotnicví.cz.


Kategorie: Očkování Chřipka Terapie a prevence chřipky Aktuality 
17.říjen 2018

S podzimním a zimním časem pravidelně přichází i období zvýšeného počtu onemocnění akutních respiračních onemocnění, chřipek a následně také pneumokokových infekcí. V loňském roce bylo v České republice více než tisíc případů onemocnění chřipkou s velmi těžkým průběhem, z toho zhruba 300 hlášených úmrtí. V průběhu chřipky může dojít, obzvláště u starších a oslabených jedinců, k sekundární infekci bakterií Streptococcus pneumoniae, která může u oslabených jedinců vyvolat zápal plic či ještě závažnější invazivní onemocnění. V loňském roce onemocnělo na invazivní pneumokokovou infekci  444 osob, 79 z nich zemřelo. Nejpočetnější skupinou byli senioři ve věku od 65 let, kterých onemocnělo celkem 238, 45 z nich nemoci podlehlo.


Kategorie: Chřipka 
31.prosinec 2013
Mezi klienty VZP je více těch, kteří již nevěří mýtům o údajných rizicích očkování proti chřipce, než těch, kteří jim přikládají váhu. Ukázal to průzkum, kterého se na pobočkách VZP zúčastnilo koncem roku 2013 3 268 lidí. Většina jich nevěří např. tomu, že se vakcínou mohou nakazit nebo že by očkování bylo kvůli nežádoucím účinkům riskantnější než chřipka samotná. I díky skutečnosti, že bludy o škodlivosti vakcín ustupují, využilo mimořádnou nabídku VZP na očkování zdarma 45 tisíc lidí.

Kategorie: Chřipka 
01.říjen 2013
Sezónní chřipka patří každoročně k onemocněním postihujícím v České republice velkou část populace. Tato choroba mívá mnohdy těžký průběh a může být i smrtelná, a také náklady spojené s léčbou jednoho pacienta dosahují nemalé částky. Ministerstvo zdravotnictví proto vyzývá občany, aby seriózně zvážili možnost očkování proti sezónní chřipce.

Kategorie: Chřipka 
12.leden 2013
Ministerstvo zdravotnictví ČR vzhledem k vývoji výskytu chřipkových onemocnění a počtu hospitalizovaných pacientů s obzvlášť závažným průběhem nemoci rozhodlo o využití části rezerv léku, které má k dispozici. Počet hospitalizovaných se aktuálně (ke včerejšímu dni) pohybuje kolem sedmi desítek. Počet lidí, kteří komplikacím spojeným s chřipkovým onemocněním podlehli, vzrostl na deset.

Kategorie: Chřipka 
12.říjen 2012
Ministerstvo zdravotnictví ČR apeluje na českou veřejnost, aby věnovala zvýšenou pozornost možnostem prevence proti chřipce v souvislosti s příchodem podzimu a chřipkové sezóny. Chřipka představuje závažnou infekci, kterou se v České republice každoročně nakazí statisíce obyvatel, přičemž až ve dvou tisících případech končí onemocnění úmrtím. Nejúčinnější prevencí proti chřipce a následným komplikacím je očkování. Ideálními termíny pro očkování proti chřipce jsou měsíce říjen a listopad.

Kategorie: Chřipka 
29.listopad 2010
Diskusní seminář pořádaný Asociací inovativního farmaceutického průmyslu ve spolupráci s Výborem pro zdravotnictví se uskutečnil v Parlamentu ČR v Poslanecké sněmovně v listopadu 2010 za účasti hlavního hygienika, zástupců EK, epidemiologů a praktických lékařů

Kategorie: Chřipka 
29.listopad 2010
Chřipka postihovala lidstvo i v minulosti epidemicky každý rok. Ke světovému šíření neboli pandemii může dojít po celý rok, bez ohledu na roční dobu. K pandemii dochází, pokud virus chřipky změní svoje povrchové antigeny, proti nimž nemá nikdo protilátky. Onemocnění se potom lavinovitě šíří a může postihnout značnou část světové populace.