Choroby


Kategorie: Aktuality Choroby 
24.březen 2017

Tuberkulóza je infekční onemocnění, které se přenáší z člověka na člověka. Pro nemoc je typický déletrvající kašel s vykašláváním hlenů, zhoršený dech, teplota a pocení, celková slabost a váhový úbytek, bolesti na hrudníku nebo vykašlávání krve. TBC lékaři připomínají v rámci Světového dne boje proti tuberkulóze, který je 24. března. Letos je to 135 let, kdy německý lékař Robert Koch odhalil bacil Mycobacterium tuberculosis, jenž onemocnění způsobuje.


Kategorie: Aktuality Choroby 
22.listopad 2016

Chronický kašel, zadýchávání, únava, vykašlávání hlenů … s těmito potížemi, typickými pro Chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN), se potýká přibližně 800 000 Čechů. Plicní lékaři však léčí pouze 250 000 z nich. Zbytek nemocných o tom, že má CHOPN, neví. Přestože jim není dobře, k plicnímu lékaři nejdou. Nemoc se postupně zhoršuje a každoročně na ni umírá čím dál více nemocných – upozorňují na to plicní lékaři v rámci Světového dne CHOPN, který letos připadl na 16. listopadu.


Kategorie: Aktuality Choroby 
17.listopad 2016

Listopadový seminář 2016 z cyklu Dialýza v praxi, jejímž dlouholetým podporovatelem je provozovatel dialyzačních středisek a výrobce dialyzačních technologií – společnost Fresenius Medical Care, byl zaměřen tentokrát na kritické stavy v nefrologii a přinesl nové poznatky o akutním selhání ledvin, jeho diagnostice a možnostech léčby.

 


Kategorie: Choroby Aktuality 
15.listopad 2016

Hypertenze patří mezi nejčastější srdečně-cévní onemocnění – postihuje 30 až 40 procent dospělých. O rezistentním vysokém krevním tlaku (rezistentní hypertenzi) se hovoří v případě, kdy se i přes více kombinací léků nedaří snížit krevní tlak na žádané hodnoty. Rezistentní hypertenzí trpí pět až deset procent všech hypertoniků – jen v České republice to může být zhruba 300 000 pacientů.


Kategorie: Aktuality Choroby 
17.září 2016

Idiopatická plicní fibróza (IPF) ročně v České republice zabije desítky pacientů. Poškozuje plicní sklípky, jizví je a bere plochu k dýchání. Postup nemoci zpomaluje moderní léčba. Pacienti se k ní však často nedostanou, protože se nemoc odhalí pozdě. Na IPF upozorňují lékaři v rámci Světového týdne IPF 17. září. 


Kategorie: Choroby 
06.leden 2014
Pokud máte potíže s dýcháním, trápí vás kašel již delší dobu, dokonce vykašláváte hlen, při chůzi se zadýcháváte, kouříte a je vám více než čtyřicet let, možná nadešel ten správný čas navštívit svého praktického lékaře. Vyjmenované příznaky mohou být počátkem chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN).

Kategorie: Choroby 
18.září 2007
Svědění, výtok, pálení, bolest při pohlavním styku, bolest při močení … To všechno jsou nepříjemné průvodní znaky tohoto onemocnění. Mnoha ženám se i přes léčbu antimykotickými prostředky mykózy neustále vracejí. Víte, že existuje pomoc?

Kategorie: Choroby 
13.září 2007
Varixy dolních končetin, žilní městky neboli křečové žíly jsou projevem nedostatečnosti žilního zásobení dolních končetin. Projevují se otoky, častými záněty žil a v některých případech i tzv. bércovým vředem, kdy se hovoří o varikózním komplexu. Jsou tedy nejen kosmetickým, ale i zdravotnickým problémem, který je nutno řešit.

Kategorie: Choroby Nemoc a zdraví 
24.říjen 2006
Jedno z nejčastějších onemocnění – nemoc z nachlazení, neboli syndrom infekční rýmy – s přicházejícím ochlazováním počasí opět nabírá na intenzitě. Toto onemocnění se vyskytuje na celém světě, v oblasti mírného pásu se častěji vyskytuje na jaře a na podzim.

Kategorie: Choroby Nemoc a zdraví 
11.září 2006
Osteoporóza je onemocnění vyznačující se úbytkem normálně mineralizované kostní hmoty s poškozením stavby kostní tkáně. Toto poškození vede ke zvýšení křehkosti kosti a častějším zlomeninám.