Cestování


Kategorie: Cestování Aktuality 
22.červen 2018

Počet osob cestujících do zahraničí se meziročně celosvětově zvyšuje. V roce 2016 se tento ukazatel přiblížil k hodnotě 1,8 miliardy za kalendářní rok, což je 4násobně víc než před 10 lety. Do zahraničí míří i z hlediska možného výskytu zdravotních komplikací riziková část populace - senioři. O tom, jak by se  měli ochránit na cestách v  organizaci Život 90 hovořil koncem května 2018 doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA, FRCPS, z Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví.


Kategorie: Cestování Poradna - sex Aktuality 
19.září 2016

Letní dovolená v zahraničí se stává pro Čechy čím dál více dostupnější. Pro většinu je to období plné netradičních zážitků, které se týkají nejen cestování, ale i sexu. Podle aktuálních statistik touží na letní dovolené prožít neobvyklé erotické dobrodružství až 47 % české populace. Sex v zahraničí přitom skýtá mnohá úskalí. Před odjezdem si proto zjistěte, jakými pravidly se v dané destinaci řídit. Zatímco u nás je většina praktik bezproblémových, jinde vás nevinný polibek na pláži může dostat do vězení. Seznamte se s několika zvyklostmi v Evropě i za jejími hranicemi, které byste jako turisté měli respektovat.


Kategorie: Aktuality Cestování 
27.červen 2016

Letní olympijské hry (LOH) 2016 se budou konat od 5. do 21. srpna v Rio de Janeiro a okolí (Copacabana, Maracana, Deodoro, Barra), olympijský fotbalový turnaj budou hostit i mnohem vzdálenější oblasti, města Belo Horizonte, Brasilia, Salvador de Bahia a dokonce Manaus ležící na Amazonce. Rozdíly v průměrných teplotách i srážkách jsou mezi tropickým severem a jihem v mírném klimatickém pásmu Brazílie výrazné. To má vliv na výskyt a přenos jednotlivých nemocí, nejen na infekce přenášené bodavým hmyzem. Na severu a ve vnitrozemí se vyskytuje tropická malárie, žlutá zimnice, schistosomóza a další exotické nemoci. Spektrum nemocí na jihu je podobné naší zemi.


Kategorie: Aktuality Cestování 
15.červen 2016

Blíží se období letních dovolených. Podle odhadů Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO) dosáhne počet cestovatelů v letošním roce téměř 1,2 miliardy. Na významu proto nabývá stále více i obor cestovní medicíny. Riziko nepříjemných zdravotních obtíží během pobytu či po návratu z dovolené lze minimalizovat pomocí cílených preventivních opatření, mezi která patří například očkování či vyvarování se rizikového chování.


Kategorie: Cestování 
24.květen 2013
Mimo kouzelných zážitků, vzpomínek, dojmů, suvenýrů si lidé z dovolené také mohou dovézt průjmy, horečnatá onemocnění, kožní infekce, sexuálně přenosné nemoci a žloutenky. Některým nemilým překvapením lze ovšem předcházet.

Kategorie: Cestování 
30.květen 2012
Letní dovolenou je dobré začít plánovat s dostatečným předstihem. Aby se cestovatelé vyhnuli různým komplikacím, jako jsou infekční nemoci, úrazy či psychosociální problémy, měli by se včas zaměřit na prevenci zdravotních rizik i psychickou přípravu. Zatímco lékárničku či cestovní pojištění lze zajistit během jednoho dne, konzultaci v centru cestovní medicíny a případné očkování je nutné řešit i několik týdnů předem.

Kategorie: Cestování 
09.listopad 2006
V rámci bezpečného provozu na silnicích s cílem snižování všech rizik ohrožujících účastníky, (jak pro letošní rok vyhlásila WHO) je věnována rovněž pozornost přepravě domácích zvířat, zejména psů a koček. Domácí zvířata by však měla být přepravována bezpečně, aby nebyla ohrožena sama nebo neohrožovala řidiče nebo spolujezdce.

Kategorie: Cestování 
10.červen 2006
Ve dnech od 23. do 29. dubna 2007 se uskuteční 1. Globální týden bezpečnosti silničního provozu Organizace spojených národů (OSN), který je připravován ve spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a dalšími agenturami Organizace spojených národů, jako je například UNICEF.

Kategorie: První pomoc Cestování První pomoc 
22.srpen 2002
V rámci první pomoci si dnes něco řekneme o možných nepříjemných překvapeních při letních stravovacích radovánkách i při běžném jídle, které přeci aspoň trochu vybočuje z našich zvyklostí.

Kategorie: Cestování Zajímavosti 
03.duben 2002
Význam ochrany při cestování se nesmí podceňovat. Je třeba si uvědomit, že nebezpečí onemocnění infekční chorobou se týká nás všech. Pro ilustraci uvádíme skutečné příběhy, které se staly českým turistům v zahraničí, pouze jména jsou smyšlená. Tyto příběhy Vás nemají odradit od cestování, ale mají Vás donutit zamyslet se nad otázkou, zda se dostatečně chráníte při svých cestách do zahraničí.