Bolesti hlavy


Kategorie: Aktuality Novinky ze zdravotnictví Bolesti hlavy 
05.srpen 2019

Migréna – krutá bolest hlavy může trvat hodiny, ale i dny. Znemožňuje nejen práci, ale v podstatě jakoukoli běžnou činnost. Je třetím nejčastějším chronickým onemocněním. Pro množství lidí (zhruba desetinu populace) je realitou prožívanou stále znovu každý měsíc. Příčiny nejsou zcela známé. Jisté je, že migréna má genetický podklad. Jsou však známé i případy bez prokázané rodinné zátěže.


Kategorie: Bolesti hlavy 
13.červen 2006
Již téměř třicet let se diskutuje o nejrůznějších zdravotních problémech spojených s používáním umělých sladidel. Nejčastějším zmiňovaným následkem konzumace umělých sladidel jsou však bolesti hlavy.

Kategorie: Bolesti hlavy 
27.duben 2006
Migréna snižuje kvalitu života téměř 10ti % populace. Přesto má více než polovina migreniků pocit viny, pokud musí nečekaně odejít kvůli bolesti hlavy ze zaměstnání či ze školy. Čtvrtina z nich je pak přesvědčená o tom, že migréna negativně ovlivnila jejich kariéru, a že nadřízený považuje bolest hlavy pouze za výmluvu. Tyto údaje vyplynuly z mezinárodního průzkumu The Migraine Experience, organizovaného v deseti evropských zemích. Výsledky průzkumu dále ukazují, že téměř 70 % migreniků projevuje zájem o preventivní léčbu. Jedná se o medikamentózní léčbu, která spočívá v každodenním užívání léků s cílem omezit četnost a intenzitu záchvatů.

Kategorie: Bolesti hlavy 
17.březen 2006
Doktor Shuu-Jiun Wang se svými kolegy z Taipei Veterans General Hospital v rámci studie zjistili, že chronické bolesti hlavy bývají u adolescentů nedostatečně léčeny. Výsledky studie vědci uveřejnili v časopisu Neurology.

Kategorie: Bolesti hlavy 
01.září 2005
V současné době jsou bolesti hlavy jedním z nejčastějších důvodů návštěvy lékaře. Průběh bolesti může být lehčí či těžší. Většinou se dělí na primární ( u kterých se nedaří odhalit příčinu), nebo sekundární, které provázejí nějaké další onemocnění (vysoký krevní tlak, zánět vedlejších nosních dutin). Mohou rovněž vznikat působením chemických látek – například alkoholu. Nepoznané příčiny sekundárních bolestí hlavy mohou mít pro nemocného neblahé důsledky.

Kategorie: Bolesti hlavy 
16.únor 2005
Migréna je záchvatovitá bolest hlavy. Většinou pacienta bolí ohraničená polovina hlavy. Migrénou trpí častěji dívky. Přestože příčiny migrény nejsou dosud zcela jednoznačně vysvětleny, jednou z možných příčin může být právě alergie.

Kategorie: Bolesti hlavy 
18.říjen 2004
Také děti často trpí bolestmi hlavy. U mnoha dospělých začínají bolesti hlavy již v dětském věku. Bylo zjištěno, že až 20 % dospělých s bolestmi hlavy udává, že jejich obtíže začaly již před 10. rokem věku, a 50 % udává začátek těchto obtíží před 20. rokem věku.

Kategorie: Bolesti hlavy 
15.říjen 2004
Bolesti hlavy způsobené hormony Bolesti hlavy u žen, zejména migrény, mají velmi často spojitost se změnami hormonálních hladin, zejména estrogenu v průběhu menstruačního cyklu.

Kategorie: Bolesti hlavy 
13.říjen 2004
Trápí-li Vás bolesti hlavy, první, co byste měli udělat, je navštívit svého praktického lékaře. Ten vás řádně klinicky vyšetří. Je důležité lékaři dopodrobna popsat všechny spouštěcí momenty vašich bolestí hlavy a jejich průběh.

Kategorie: Bolesti hlavy 
11.říjen 2004
Jaké jsou příčiny bolestí hlavy? Bolesti hlavy jsou výsledkem signálů mezi mozkem, cévami a okolními nervy. Během bolestí hlavy se aktivují nervy inervující krevní cévy a svaly hlavy a bolestivé signály pošlou do mozku.