Bolesti hlavy


Kategorie: Bolesti hlavy Aktuality 
12.prosinec 2020

Úporná bolest hlavy, zvracení nebo poruchy vidění. Migréna může takto pacientům komplikovat život i desetkrát v měsíci. Nepochopení společnosti často nutí lidi s migrénou nemoc tajit, ta přitom kromě fyzické bolesti způsobuje řadu dalších problémů – například s hledáním a udržením zaměstnání. Pacientům však svítá naděje v podobě moderní léčby, která je od letošního roku 2020 dostupnější.  Účastníci historicky první pacientské konference pro lidi s migrénou, kterou pořádala pacientská organizace Migréna-help v prosinci 2020  se tak dozvěděli o problematice onemocnění, možnostech léčby, včetně léčby biologické.

 


Kategorie: Aktuality Bolesti hlavy 
13.listopad 2020

 Migrénou trpí každý desátý člověk v České republice a dle výzkumu STEM/MARK si stejný počet lidí myslí, že bolest hlavy a migréna jsou totéž. Pouze čtvrtina respondentů uvedla rozdíl mezi migrénou a běžnými bolestmi hlavy. Migréna je nemoc vyznačující se opakovanými bolestmi hlavy střední až silné intenzity, doprovázená dalšími projevy, jako je například zvracení, nevolnost, citlivost na zvuky, pachy a světlo a extrémní únava. Vyvolat záchvat migrény může celá řada spouštěčů, mezi které Češi správně řadí například stres a změnu počasí, méně spouštěče ze skupiny potravin a nápojů jako alkohol, glutamát nebo tavené sýry. Při dotazech na prevenci respondenti ale přikládají spouštěčům určitou důležitost. 35 % z nich se domnívá, že je migréně možné vždy předejít, pokud se člověk vyhne právě spouštěčům. To ovšem nemusí být vždy pravda.


Kategorie: Aktuality Bolesti hlavy 
19.červen 2020

Některé bolesti hlavy mohou být život ohrožující, jiné, ač nejsou tak fatální, dokáží brát roky života. Dle Světové zdravotnické organizace dokonce až polovina dospělé populace trpí bolestmi hlavy. Více než 30 % dospělých ve věku 18–65 let se potýká s migrénou, která představuje chronické až paralyzující onemocnění. Jedině lékaři mohou správně určit typ bolesti hlavy a zamezit dopadům neléčeného onemocnění. S cílem vytvořit komplexní systém péče pro pacienty, zaměřený na jednotnou diagnostiku, klasifikaci a léčbu bolestí hlavy je lékařská společnost Czech Headache Society, která vznikla v roce 1994.   


Kategorie: Aktuality Novinky ze zdravotnictví Bolesti hlavy 
05.srpen 2019

Migréna – krutá bolest hlavy může trvat hodiny, ale i dny. Znemožňuje nejen práci, ale v podstatě jakoukoli běžnou činnost. Je třetím nejčastějším chronickým onemocněním. Pro množství lidí (zhruba desetinu populace) je realitou prožívanou stále znovu každý měsíc. Příčiny nejsou zcela známé. Jisté je, že migréna má genetický podklad. Jsou však známé i případy bez prokázané rodinné zátěže.


Kategorie: Bolesti hlavy 
13.červen 2006
Již téměř třicet let se diskutuje o nejrůznějších zdravotních problémech spojených s používáním umělých sladidel. Nejčastějším zmiňovaným následkem konzumace umělých sladidel jsou však bolesti hlavy.

Kategorie: Bolesti hlavy 
27.duben 2006
Migréna snižuje kvalitu života téměř 10ti % populace. Přesto má více než polovina migreniků pocit viny, pokud musí nečekaně odejít kvůli bolesti hlavy ze zaměstnání či ze školy. Čtvrtina z nich je pak přesvědčená o tom, že migréna negativně ovlivnila jejich kariéru, a že nadřízený považuje bolest hlavy pouze za výmluvu. Tyto údaje vyplynuly z mezinárodního průzkumu The Migraine Experience, organizovaného v deseti evropských zemích. Výsledky průzkumu dále ukazují, že téměř 70 % migreniků projevuje zájem o preventivní léčbu. Jedná se o medikamentózní léčbu, která spočívá v každodenním užívání léků s cílem omezit četnost a intenzitu záchvatů.

Kategorie: Bolesti hlavy 
17.březen 2006
Doktor Shuu-Jiun Wang se svými kolegy z Taipei Veterans General Hospital v rámci studie zjistili, že chronické bolesti hlavy bývají u adolescentů nedostatečně léčeny. Výsledky studie vědci uveřejnili v časopisu Neurology.

Kategorie: Bolesti hlavy 
01.září 2005
V současné době jsou bolesti hlavy jedním z nejčastějších důvodů návštěvy lékaře. Průběh bolesti může být lehčí či těžší. Většinou se dělí na primární ( u kterých se nedaří odhalit příčinu), nebo sekundární, které provázejí nějaké další onemocnění (vysoký krevní tlak, zánět vedlejších nosních dutin). Mohou rovněž vznikat působením chemických látek – například alkoholu. Nepoznané příčiny sekundárních bolestí hlavy mohou mít pro nemocného neblahé důsledky.

Kategorie: Bolesti hlavy 
16.únor 2005
Migréna je záchvatovitá bolest hlavy. Většinou pacienta bolí ohraničená polovina hlavy. Migrénou trpí častěji dívky. Přestože příčiny migrény nejsou dosud zcela jednoznačně vysvětleny, jednou z možných příčin může být právě alergie.

Kategorie: Bolesti hlavy 
18.říjen 2004
Také děti často trpí bolestmi hlavy. U mnoha dospělých začínají bolesti hlavy již v dětském věku. Bylo zjištěno, že až 20 % dospělých s bolestmi hlavy udává, že jejich obtíže začaly již před 10. rokem věku, a 50 % udává začátek těchto obtíží před 20. rokem věku.