Bolest


Kategorie: Bolesti hlavy Aktuality 
12.prosinec 2020

Úporná bolest hlavy, zvracení nebo poruchy vidění. Migréna může takto pacientům komplikovat život i desetkrát v měsíci. Nepochopení společnosti často nutí lidi s migrénou nemoc tajit, ta přitom kromě fyzické bolesti způsobuje řadu dalších problémů – například s hledáním a udržením zaměstnání. Pacientům však svítá naděje v podobě moderní léčby, která je od letošního roku 2020 dostupnější.  Účastníci historicky první pacientské konference pro lidi s migrénou, kterou pořádala pacientská organizace Migréna-help v prosinci 2020  se tak dozvěděli o problematice onemocnění, možnostech léčby, včetně léčby biologické.

 


Kategorie: Aktuality Bolesti hlavy 
13.listopad 2020

 Migrénou trpí každý desátý člověk v České republice a dle výzkumu STEM/MARK si stejný počet lidí myslí, že bolest hlavy a migréna jsou totéž. Pouze čtvrtina respondentů uvedla rozdíl mezi migrénou a běžnými bolestmi hlavy. Migréna je nemoc vyznačující se opakovanými bolestmi hlavy střední až silné intenzity, doprovázená dalšími projevy, jako je například zvracení, nevolnost, citlivost na zvuky, pachy a světlo a extrémní únava. Vyvolat záchvat migrény může celá řada spouštěčů, mezi které Češi správně řadí například stres a změnu počasí, méně spouštěče ze skupiny potravin a nápojů jako alkohol, glutamát nebo tavené sýry. Při dotazech na prevenci respondenti ale přikládají spouštěčům určitou důležitost. 35 % z nich se domnívá, že je migréně možné vždy předejít, pokud se člověk vyhne právě spouštěčům. To ovšem nemusí být vždy pravda.


Kategorie: Bolest Aktuality 
26.červen 2020

Těla sportovců jsou někdy doslova pokryta barevnými páskami. Jde o takzvané tejpy - elastické pásky, které slouží k podpoře kloubů, svalů, kůže, cévního a lymfatického systému, snížení bolesti i otoků a také ke snížení svalové únavy. Tejpovací páska  podporuje oslabené místo, kterému tím ulevuje a rovná do správné polohy. V současné době se použití pásek využívá ve sportu, při fyzioterapii nebo právě v gynekologii a porodnictví. Kromě masáží, nahřívání bolavých míst nebo používání mastí je proto možnost tejpování ideální. Jedná se o ověřenou metodu, která pomáhá svalům i kloubům. Správně aplikovaná páska přináší úlevu okamžitě a po celou dobu aplikace.


Kategorie: Aktuality Bolesti hlavy 
19.červen 2020

Některé bolesti hlavy mohou být život ohrožující, jiné, ač nejsou tak fatální, dokáží brát roky života. Dle Světové zdravotnické organizace dokonce až polovina dospělé populace trpí bolestmi hlavy. Více než 30 % dospělých ve věku 18–65 let se potýká s migrénou, která představuje chronické až paralyzující onemocnění. Jedině lékaři mohou správně určit typ bolesti hlavy a zamezit dopadům neléčeného onemocnění. S cílem vytvořit komplexní systém péče pro pacienty, zaměřený na jednotnou diagnostiku, klasifikaci a léčbu bolestí hlavy je lékařská společnost Czech Headache Society, která vznikla v roce 1994.   


Kategorie: Aktuality Novinky ze zdravotnictví Bolesti hlavy 
05.srpen 2019

Migréna – krutá bolest hlavy může trvat hodiny, ale i dny. Znemožňuje nejen práci, ale v podstatě jakoukoli běžnou činnost. Je třetím nejčastějším chronickým onemocněním. Pro množství lidí (zhruba desetinu populace) je realitou prožívanou stále znovu každý měsíc. Příčiny nejsou zcela známé. Jisté je, že migréna má genetický podklad. Jsou však známé i případy bez prokázané rodinné zátěže.


Kategorie: Bolest Aktuality 
07.červenec 2015

Aktuální průzkum agentury Datank ukázal, že 85 % praktických lékařů doporučuje svým pacientům trpícím chronickou bolestí návštěvu specialisty – algeziologa. Jsou si vědomi toho, že přetrvávající bolest patří do rukou odborníka a že neustálé zvyšování dávek analgetik nemusí být tou jedinou cestou, jak pacienta bolesti zbavit. Překvapivé je, že v jejich snaze jim někdy brání právě samotní pacienti a návštěvu algeziologa odmítnou. Nejčastějším důvodem je, že pacient léčbu nepovažuje za nutnou a žádá jen léky na bolest. Ti, kteří ale na radu praktika dají a specialistu navštíví, hodnotí návštěvu v 77 % pozitivně, ve 22 % dokonce velmi pozitivně.  

 


Kategorie: Bolest 
31.říjen 2013
Ataky průlomové bolesti se nejčastěji vyskytují u pacientů s nádorem plic, prostaty, konečníku a prsu, častý je i výskyt při metastatickém postižení kostí a páteře a u prorůstání nádorů do nervových pletení. Při těchto onemocněních se rozlišují dva základní druhy bolesti – bolest základní a bolest průlomová. V současnosti se jedná o stále aktuálnější téma spojené s léčbou onkologických onemocnění, které postihuje 40 až 80 % pacientů.

Kategorie: Bolesti zad 
09.leden 2007
Novým trendem, který se začíná uplatňovat i v oboru spinální chirurgie je použití endoskopické techniky v případech, kdy je např. nutno uvolnit nervové struktury komprimované poškozeným obratlem, následně páteř fixovat a provést výplň operovaného obratle.

Kategorie: Bolesti zad 
11.červenec 2006
Na Evropském revmatologickém kongresu EULAR 2006 (European League Against Rheumatism), který se konal koncem června v Amsterodamu, prezentovala farmaceutická společnost Abbott výsledky dvou analýz z fáze III velké klinické studie s lékem HUMIRA (adalimumab) u ankylozující spondylitidy (AS).

Kategorie: Bolesti zad 
02.červenec 2006
Páteřní chirurgie představuje v celosvětovém měřítku jeden z nejmladších a nejrychleji se rozvíjejících chirurgických oborů současnosti. Nové medicínské poznatky a převratné technologie napomohly vytvoření úzké specializace, která v sobě spojuje tři lékařské obory – neurochirurgii, ortopedii a traumatologii. V České republice existuje 19 specializovaných pracovišť, která se věnují páteřní (spinální) chirurgii a kde se provádí operační léčba onemocnění páteře a míchy. Jedno z těchto center se nachází v Krajské nemocnici Liberec. Pracoviště představili na TK 29. 6. 06 v Praze přednosta Neurocentra a zakladatel Neurochirurgického oddělení v liberecké nemocnici primář MUDr. Petr Suchomel, PhD., a MUDr. Pavel Barsa, neurochirurg Nemocnice v Liberci v Praze. Ti seznámili posluchače mj. s historii náhrad krčních meziobratlových plotének i s moderními operačními postupy.