Bolest


Kategorie: Bolest Aktuality 
26.červen 2020

Těla sportovců jsou někdy doslova pokryta barevnými páskami. Jde o takzvané tejpy - elastické pásky, které slouží k podpoře kloubů, svalů, kůže, cévního a lymfatického systému, snížení bolesti i otoků a také ke snížení svalové únavy. Tejpovací páska  podporuje oslabené místo, kterému tím ulevuje a rovná do správné polohy. V současné době se použití pásek využívá ve sportu, při fyzioterapii nebo právě v gynekologii a porodnictví. Kromě masáží, nahřívání bolavých míst nebo používání mastí je proto možnost tejpování ideální. Jedná se o ověřenou metodu, která pomáhá svalům i kloubům. Správně aplikovaná páska přináší úlevu okamžitě a po celou dobu aplikace.


Kategorie: Aktuality Bolesti hlavy 
19.červen 2020

Některé bolesti hlavy mohou být život ohrožující, jiné, ač nejsou tak fatální, dokáží brát roky života. Dle Světové zdravotnické organizace dokonce až polovina dospělé populace trpí bolestmi hlavy. Více než 30 % dospělých ve věku 18–65 let se potýká s migrénou, která představuje chronické až paralyzující onemocnění. Jedině lékaři mohou správně určit typ bolesti hlavy a zamezit dopadům neléčeného onemocnění. S cílem vytvořit komplexní systém péče pro pacienty, zaměřený na jednotnou diagnostiku, klasifikaci a léčbu bolestí hlavy je lékařská společnost Czech Headache Society, která vznikla v roce 1994.   


Kategorie: Aktuality Novinky ze zdravotnictví Bolesti hlavy 
05.srpen 2019

Migréna – krutá bolest hlavy může trvat hodiny, ale i dny. Znemožňuje nejen práci, ale v podstatě jakoukoli běžnou činnost. Je třetím nejčastějším chronickým onemocněním. Pro množství lidí (zhruba desetinu populace) je realitou prožívanou stále znovu každý měsíc. Příčiny nejsou zcela známé. Jisté je, že migréna má genetický podklad. Jsou však známé i případy bez prokázané rodinné zátěže.


Kategorie: Bolest Aktuality 
07.červenec 2015

Aktuální průzkum agentury Datank ukázal, že 85 % praktických lékařů doporučuje svým pacientům trpícím chronickou bolestí návštěvu specialisty – algeziologa. Jsou si vědomi toho, že přetrvávající bolest patří do rukou odborníka a že neustálé zvyšování dávek analgetik nemusí být tou jedinou cestou, jak pacienta bolesti zbavit. Překvapivé je, že v jejich snaze jim někdy brání právě samotní pacienti a návštěvu algeziologa odmítnou. Nejčastějším důvodem je, že pacient léčbu nepovažuje za nutnou a žádá jen léky na bolest. Ti, kteří ale na radu praktika dají a specialistu navštíví, hodnotí návštěvu v 77 % pozitivně, ve 22 % dokonce velmi pozitivně.  

 


Kategorie: Bolest 
31.říjen 2013
Ataky průlomové bolesti se nejčastěji vyskytují u pacientů s nádorem plic, prostaty, konečníku a prsu, častý je i výskyt při metastatickém postižení kostí a páteře a u prorůstání nádorů do nervových pletení. Při těchto onemocněních se rozlišují dva základní druhy bolesti – bolest základní a bolest průlomová. V současnosti se jedná o stále aktuálnější téma spojené s léčbou onkologických onemocnění, které postihuje 40 až 80 % pacientů.

Kategorie: Bolesti zad 
09.leden 2007
Novým trendem, který se začíná uplatňovat i v oboru spinální chirurgie je použití endoskopické techniky v případech, kdy je např. nutno uvolnit nervové struktury komprimované poškozeným obratlem, následně páteř fixovat a provést výplň operovaného obratle.

Kategorie: Bolesti zad 
11.červenec 2006
Na Evropském revmatologickém kongresu EULAR 2006 (European League Against Rheumatism), který se konal koncem června v Amsterodamu, prezentovala farmaceutická společnost Abbott výsledky dvou analýz z fáze III velké klinické studie s lékem HUMIRA (adalimumab) u ankylozující spondylitidy (AS).

Kategorie: Bolesti zad 
02.červenec 2006
Páteřní chirurgie představuje v celosvětovém měřítku jeden z nejmladších a nejrychleji se rozvíjejících chirurgických oborů současnosti. Nové medicínské poznatky a převratné technologie napomohly vytvoření úzké specializace, která v sobě spojuje tři lékařské obory – neurochirurgii, ortopedii a traumatologii. V České republice existuje 19 specializovaných pracovišť, která se věnují páteřní (spinální) chirurgii a kde se provádí operační léčba onemocnění páteře a míchy. Jedno z těchto center se nachází v Krajské nemocnici Liberec. Pracoviště představili na TK 29. 6. 06 v Praze přednosta Neurocentra a zakladatel Neurochirurgického oddělení v liberecké nemocnici primář MUDr. Petr Suchomel, PhD., a MUDr. Pavel Barsa, neurochirurg Nemocnice v Liberci v Praze. Ti seznámili posluchače mj. s historii náhrad krčních meziobratlových plotének i s moderními operačními postupy.

Kategorie: Bolesti hlavy 
13.červen 2006
Již téměř třicet let se diskutuje o nejrůznějších zdravotních problémech spojených s používáním umělých sladidel. Nejčastějším zmiňovaným následkem konzumace umělých sladidel jsou však bolesti hlavy.

Kategorie: Bolesti hlavy 
27.duben 2006
Migréna snižuje kvalitu života téměř 10ti % populace. Přesto má více než polovina migreniků pocit viny, pokud musí nečekaně odejít kvůli bolesti hlavy ze zaměstnání či ze školy. Čtvrtina z nich je pak přesvědčená o tom, že migréna negativně ovlivnila jejich kariéru, a že nadřízený považuje bolest hlavy pouze za výmluvu. Tyto údaje vyplynuly z mezinárodního průzkumu The Migraine Experience, organizovaného v deseti evropských zemích. Výsledky průzkumu dále ukazují, že téměř 70 % migreniků projevuje zájem o preventivní léčbu. Jedná se o medikamentózní léčbu, která spočívá v každodenním užívání léků s cílem omezit četnost a intenzitu záchvatů.