Ateroskleróza


Kategorie: Aktuality Ateroskleróza 
19.duben 2017

Kardiovaskulární onemocnění (KVO) jsou stále na prvním místě  příčinou úmrtí v ČR i v celé Evropě. V ČR ročně na nemoci srdce a cév zemře téměř 50 000 lidí, v Evropě více než 4 miliony, což je dvakrát víc než na rakovinu. Ročně přibude v Česku 14 000 nových pacientů s infarktem myokardu. Přitom pomáhá primární prevence, změna životního stylu a stále se zlepšující léčba.


Kategorie: Ateroskleróza Aktuality 
01.listopad 2016

TZ: Češi nejčastěji umírají na nemoci oběhové soustavy, konkrétně na nemoci srdce a cév. Kardiovaskulární choroby jsou příčinou úmrtí 50 % populace a ve srovnání s vyspělými zeměmi EU je dokonce úmrtnost na srdečně cévní onemocnění dvakrát vyšší. Proto lékárníci společně s lékaři od 17. 10. 2016 nabídnou lidem, aby si zkontrolovali stav svých cév. Tzv. Poradny pro cévní věk budou lidem k dispozici postupně až ve 250 lékárnách po celé České republice.


Kategorie: Aktuality Ateroskleróza 
29.březen 2016

Více než polovina Čechů se nezajímá o svou hladinu cholesterolu v krvi, jak vyplynulo z březnového průzkumu agentury STEM/MARK pro Českou společnost pro aterosklerózu (ČSAT). Třetina Čechů (32 %) pak nevěří, že hladinu cholesterolu lze ovlivnit. Přesto si 85 % dotázaných uvědomuje, že vysoká hladina cholesterolu je nebezpečná. 


Kategorie: Aktuality Ateroskleróza 
14.prosinec 2015

V sídle Evropského parlamentu v Bruselu proběhlo 20. října setkání evropských politiků s pacienty trpícími dědičně podmíněným vysokým cholesterolem v krvi – tzv. familiární hypercholesterolemií. V evropské populaci žije přitom více než 4,5 milionu pacientů trpících touto chorobou. Společným setkáním, pod názvem Call to Action, byl odstartován boj proti tomuto závažnému a v populaci velmi častému onemocnění. Na setkání nechyběli ani zástupci pacientů z České republiky.


Kategorie: Ateroskleróza 
21.červen 2005
Ve vyspělých zemích včetně naší republiky patří nemoci srdce a cév k nejčastějším příčinám úmrtí. Tvoří více než 50 % všech úmrtí. Alarmující je také fakt, že na tyto choroby umírají zejména muži i v poměrně mladém věku. Společným jmenovatelem všech hlavních nemocí srdce a oběhové soustavy je ateroskleróza.

Kategorie: Ateroskleróza Nadváha a obezita 
26.listopad 2002
Nejsilnějším rizikovým faktorem urychlujícím rozvoj aterosklerózy (zejména aterosklerózy srdečních tepen) je vedle věku tzv. dyslipémie – abnormální hodnoty krevních tuků. To není nic nového. Ale co třeba alkohol? Přispívá k ateroskleróze, nebo proti ní bojuje?

Kategorie: Ateroskleróza Choroby Žilní onemocnění 
10.říjen 2002
V souvislosti se vznikem křečových žil v místě jejich výskytu často vzniká také zánět žilních stěn, odborně nazývaný flebitida.