Nemoc a zdraví


Kategorie: Aktuality Kouření 
25.únor 2020

Podle nejnovějších údajů CDC bylo zaznamenáno v USA celkem 2 758 hospitalizací nebo úmrtí v důsledku postižení plic při kouření e-cigaret. Nové formy kuřáctví vyžadují nové znalosti terminologie, definic i žargonu kuřáků (vaping, juuling, dabbing, dripping), které jsou významné pro relevantní anamnestické údaje a pohotovou diferenciální diagnostiku.  Téma bylo přednostně zařazeno na výroční kongres  SCCM v USA.


Kategorie: Novinky ze zdravotnictví Aktuality Demence 
24.únor 2020

Podle Alzheimer Europe je počet Evropanů s demencí zřejmě o milión nižší, než předpokládala 12 let stará studie. Svoji roli nejspíš hraje prevence demence, na niž klade důraz například také WHO. Předpokládané počty lidí s demencí se nicméně do roku 2050 zdvojnásobí.


Kategorie: Aktuality Kožní nemoci 
20.únor 2020

Moderní způsob života je u mnohých spojen s dlouhodobým sezením či stáním. Nedostatek pohybu a dlouhý čas strávený v jedné poloze přitom mohou být důvodem různých zdravotních komplikací – od nadváhy a bolestí zad, přes otékající nohy, metličky a křečové žíly až po hemoroidy.


Kategorie: Aktuality Rakovina 
12.únor 2020

Od února 2020 jsou pacienti, kteří podstupují ve FN Motol v rámci své onkologické léčby radioterapii, ozařovaní prostřednictvím moderního přístrojového vybavení. Nově instalované lineární urychlovače se vyznačují především zvýšenou geometrickou přesností, automatizací pohybů jednotlivých komponentů urychlovače, intuitivním ovládáním a vybavením přídavnými zobrazovacími systémy. Zejména díky přesnějšímu dodání dávek do nádorových ložisek je možné aplikovat při jedné návštěvě větší dávku záření než dříve. Tím se zkracuje i celková doba ozařování. Např. u onemocnění, která se dříve léčila cca 2-3 týdny, lze léčbu absolvovat během  3-5 návštěv.


Kategorie: Aktuality Epilepsie 
10.únor 2020

Na 10. února 2020 připadá Mezinárodní den epilepsie, který je příležitostí pro bourání mýtů a předsudků kolem tohoto záludného onemocnění. S epilepsií zápasí zhruba 1 ze 100 lidí a jen opravdu málokdo ví, jak se správně zachovat, stane- li se svědkem náhlého záchvatu nemocného. 


Kategorie: Aktuality Rakovina 
08.únor 2020

Odhadem polovina pacientek se zhoubným onemocněním vaječníků v České republice stále není geneticky testována na genetickou mutaci BRCA1 či BRCA2. U příležitosti Světového dne boje proti rakovině zahájil Nadační fond Hippokrates společně s ONKO Unií, o.p.s. osvětovou kampaň, kterou chce upozornit na důležitost genetického testování u indikovaných pacientek. Genetická mutace BRCA1 a BRCA2 nesouvisí pouze s rakovinou prsu, ale hraje velmi důležitou roli u pacientek se zhoubným onemocněním vaječníků. Včasné genetické testování na genetickou mutaci BRCA1 a BRCA2 je prevencí i součástí léčby


Kategorie: Onemocnění kloubů Aktuality 
06.únor 2020

Revmatická onemocnění (revma) postihují pohybový aparát (klouby, kosti, páteř, ale i svaly, vazy, šlachové úpony), mnohdy i některé jiné orgány. Rozdělují se do několika základních skupin: revmatická onemocnění zánětlivá (revmatoidní artritida, tzv. systémové nemoci a další), degenerativní revmatické nemoci (artróza), infekční artritidy, metabolické a endokrinní choroby spojené s revmatickými stavy (dna) a mimokloubní revmatismus. Mezi nejčastější a nejznámější patří zejména revmatoidní artritida, Bechtěrevova nemoc a dna. Revmatoidní artritida, která se objevuje nejčastěji mezi 30. a 50. rokem života, může vést často až k plnému invalidnímu důchodu. V Česku jí trpí přibližně 85 000 lidí a každý rok jich dalších asi 3 500 přibude. Změnit život už dnes může moderní – biosimilární léčba.

 


Kategorie: Aktuality Rakovina 
21.leden 2020

Amelii, z. s., se díky spolupráci se zahraničními odborníky a Mezinárodní psychoonkologickou společností (IPOS) podařilo připravit překlad pracovního sešitu pro onkologicky nemocné. Ten si nemocní budou moci vzít domů a sami dle svého tempa a potřeb pracovat na tom, jak lépe zvládnout vpád nemoci do vlastního života. Onkologické onemocnění totiž zasahuje nejen tělo, ale rovněž psychiku a sociální okolí nemocného.


Kategorie: Rakovina Novinky ze zdravotnictví Aktuality 
14.leden 2020

Zcela nový způsob aplikace cytostatika poprvé v ČR použili lékaři FN Motol při léčbě 3leté pacientky s nádorovým onemocněním sítnice. Jedná se o přímou injekční aplikaci cytostatik do oka, která umožňuje docílit ve sklivci dostatečné koncentrace léku a zvyšuje tak pravděpodobnost úspěšného vyléčení. Dosud byla tato metoda dostupná pouze v několika zahraničních centrech, nyní se dostává i k českým pacientům, jak bylo uvedeno na TK v Praze 14. ledna 2020.


Kategorie: Střevní obtíže Aktuality 
13.leden 2020

Clostridium difficile (CD) je Gram-pozitivní, sporulující patogen, vyvolávající průjem a zánětlivou kolitidu. Její těžké formy mohou vést k sepsi, hrozí pseudomebranózní kolitida, toxické megakolon a multiorgánové selhání. CDC (Centers for Disease Control and Prevention) v USA odhaduje, že infekce Clostridium difficile (CDI) napadne ročně až půl milionu lidí. Z nich plných 20 % může mít infekci opakovaně i po léčbě.