Nemoc a zdraví


Kategorie: Cukrovka Inzerce Aktuality 
25.březen 2018

Onemocnění cukrovkou (Diabetes mellitus – úplavice cukrová), nabývá ve světové populaci stále většího významu. V České republice jím trpí téměř 9 % z celkového počtu obyvatel, v Evropě 7 až 10 % podle regionů a v Asii, zejména Indii, je procento ještě vyšší. Z tohoto důvodu Indická vláda vyhlásila "boj s cukrovkou" jako vládní program a investovala finanční prostředky a čas do vývoje nového účinného prostředku na bylinném základě bez vedlejších účinků.


Kategorie: Cukrovka Inzerce Aktuality 
25.březen 2018

Za normálních okolností je hladina krevního cukru v krvi (glykémie) udržována ve velmi úzkém rozmezí. Nalačno u člověka bez diabetu glykémie nepřesáhne 5,6 mmol/l (obvykle ale ani neklesne pod 3,9 mmol/l) a po jídle stoupne maximálně o 2 mmol/l.


Kategorie: Aktuality Očkování Proč očkování 
21.březen 2018

S příchodem prvních jarních měsíců se začnou probouzet klíšťata a s nimi se objeví i riziko klíšťové encefalitídy a Lymské boreliózy. Klíšťová encefalitída se sice vyskytuje méně než Lymská borelióza, ale je zpravidla mnohem nebezpečnější. Oproti jiným evropským zemím je v naší zemi prevelance encefailtídy velmi vysoká.Vzhledem k tomu, že proti této nemoci neexistuje žádná léčba, je nejlepším řešením prevence, a tou je podle všech věděckých poznatků očkování. Nejlepší doba pro něj je právě teď.


Kategorie: Aktuality Zuby 
20.březen 2018

Ústní hygiena ovlivňuje celkové zdraví člověka, což je ústředním tématem letošního ročníku Světového dne ústního zdraví, který tradičně připadá na 20. březen. Zubní kazy, záněty dásní a parodontitida mohou při nedostatečném ošetření ovlivňovat celkový zdravotní stav a přispívat ke vzniku cukrovky, srdečních onemocnění, respiračních chorob nebo některých typů rakoviny. Podle odborníků stačí, vyvážená strava bez nadbytečného množství sladkostí, sladkého pečiva a limonád a fast foodů. Také nekouřit a nepít alkohol. A samozřejmě věnovat zubům a dásním pravidelnou a dostatečnou péči.


Kategorie: Rakovina Aktuality 
16.březen 2018

Nové moderní léky mají pro pacienty významný přínos a často představují průlomové řešení léčebných potřeb pacientů, které dosavadní metody nedokázaly řešit vůbec nebo nedostatečně. Pacient by měl být léčen terapií, která je pro něj individuálně vybrána ošetřujícím lékařem jako nejlepší. Mnoho léků, a to i těch nejmodernějších a nejúčinnějších, však není hrazeno zdravotními pojišťovnami a někteří čeští pacienti tak čelí různým překážkám v přístupu k nim.


Kategorie: Aktuality Rakovina 
19.únor 2018

Rakovina se považuje za jedno z nejzákeřnějších lidských onemocnění, a proto je vítán každý pokrok ve vývoji její léčby. Cílem lékařské vědy je samozřejmě najít účinný lék. V posledních letech však také sílí snaha vyvinout medikaci jak fungující, tak i co nejméně toxickou. Léky pomáhají, ale též poškozují další životně důležité orgány. Nové iniciativy vědců při protinádorové léčbě vycházejí z vlastností bílkovin nebo tuků.


Kategorie: Aktuality Novinky ze zdravotnictví Rakovina 
16.únor 2018

Je všeobecně známé, že díky vysoké úspěšnosti léčby dětských nádorů přibývá vyléčených pacientů. Na Klinice dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol (KDHO) je šance na úplné uzdravení nemocných dětí více než 80%. V podvědomí široké veřejnosti se však moc neví, že léčba dětských pacientů se solidními nádory a leukémiemi je doprovázena nejen četnými časnými, ale zejména i pozdními komplikacemi, které mohou významně ovlivňovat následnou kvalitu jejich života. Riziko je tím vyšší, čím mladší je léčené dítě.


Kategorie: Aktuality Rakovina 
16.únor 2018

Stovky bývalých i současných malých onkologických pacientů z celé České republiky se svými rodinami se v sobotu 17. února 2018 sjedou do Prahy, aby zde společně s tisíci dalšími lidmi prožili Den dětské onkologie. Cílem čtvrtého ročníku je přispět k odstranění mýtů a nepravd, které stále ve společnosti o zhoubném nádorovém onemocnění v dětském věku přetrvávají. Právě tady se může každý na vlastní oči přesvědčit, že onkologická onemocnění přežívá více než 80 procent dětí a že i v době léčby jsou tyto děti stále dětmi, které se smějí, hrají si, učí se a potřebují kamarády jako předtím, než onemocněly.


Kategorie: Aktuality Rakovina 
03.únor 2018

Částky, které VZP vydává každý rok za léčbu svých klientů s rakovinou, rostou mnohem rychleji, než jak přibývá nemocných. Je to dáno zejména tím, že do praxe přichází stále více moderních, ale také velmi drahých léků. VZP se snaží svým klientům zajistit, aby měli k účinné léčbě maximální přístup. Částku, kterou si letos léčba onkologických pacientů vyžádá, odhaduje nejsilnější zdravotní pojišťovna na více než 14,6 miliardy korun. Ještě před pěti lety to bylo skoro o 2,5 miliardy méně.


Kategorie: Aktuality Rakovina 
03.únor 2018

Světovému dni boji proti rakovině byl, na základě iniciativy americké Union for International Cancer Control (UICC), věnován 4. únor. Akce má lidi upozornit na závažnost a četnost nemoci. Zároveň je jejím cílem připomenout, jak důležitá je preventivní kontrola a jak se starat o své zdraví. Česká republika je ve statistikách nemoci bohužel na předních místech. Každoročně onemocní touto zhoubnou nemocí více než 94 000 lidí a téměř 27 000 boji s rakovinou podlehne. V průběhu svého života postihne rakovina každého třetího obyvatele a každý čtvrtý na ni zemře. Nejvíce Češi trpí na kožní nádory, karcinomy tlustého střeva a konečníku, u žen se neustále zvyšuje počet bojujících s rakovinou prsu a u mužů s prostatou. Za velké viníky onemocnění se označují alkohol, tabák, obezita a časté slunění.