Nemoc a zdraví


Kategorie: Aktuality Rakovina 
15.únor 2021

Metoda HPV testování je od začátku roku součástí screeningového schématu v rámci prevence proti rakovině děložního čípku. Ženy ho nyní podstupují v 35. a následně v 45. roce svého života s tím, že test dokáže detekovat nebezpečí maligního onemocnění roky předtím, než se rozvine.


Kategorie: Epilepsie Aktuality 
08.únor 2021

Svět si 8. února 2021 připomíná Mezinárodní den epilepsie. S touto diagnózou žije 1 Čech ze 100. A ne vždy je pro něj jednoduché najít zaměstnání. Sociální květinářská dílna Aranžérie vznikla proto, aby nabídla lidem žijícím s epilepsií uplatnění.


Kategorie: Aktuality Rakovina 
04.únor 2021

I starší vůz může perfektně jezdit, pokud se mu věnuje potřebná péče. S touto myšlenkou chce brněnský dopravní podnik oslovit co nejvíce lidí a upozornit je tak na důležitost pravidelných preventivních vyšetření. Prostřednictvím příspěvků na sociálních sítích a svých webových stránek se tak připojuje k Světovému dni boje proti rakovině.

 


Kategorie: Aktuality Rakovina 
04.únor 2021

U příležitosti Světového dne boje proti rakovině startuje již druhý ročník osvětové kampaně BRCA nejsou jen PRSA. Společný projekt Nadačního fondu Hippokrates, ONKO Unie a Pacientské organizace VERONICA vyvrcholí 8. května 2021 v den Světového boje s rakovinou vaječníků. Karcinom vaječníku je v ČR ročně diagnostikován u více než 900 žen, kterým se díky moderní cílené léčbě zvyšuje šance na delší, a přitom kvalitní život.


Kategorie: Aktuality Rakovina 
04.únor 2021

Po celém světě se 4. února připomíná Světový den boje proti rakovině. Češky dostaly jako dárek moderní cílenou léčbu na metastatickou rakovinu prsu. Po téměř čtyřech letech bojů Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) na konci roku 2020 schválil první z trojice léků ze skupiny CDK 4/6 inhibitorů, který je díky tomu od začátku letošního roku 2021 hrazen z veřejného zdravotního pojištění.


Kategorie: Aktuality Rakovina 
04.únor 2021

4. únor – den, který je již tradičně připsán Světovému dni boje proti rakovině. Rakovina je velkou zátěží nejen pro nemocného, kterého ohrožuje na životě a omezuje v běžném životě, ale také pro rodiny a celkově i společnost. Světově se tomuto tématu věnují odborníci a i politici, pracuje se na strategiích boje s rakovinou. V současnosti se připravuje revize Národního onkologického programu ČR a provázání se strategií Zdraví 2030, pak přijde na řadu akční plán. Rakovina se počítá na čas, lidské životy, kapacity, peníze, ale znalosti i poznání.


Kategorie: Aktuality Očkování 
02.únor 2021

Praktičtí lékaři se ohrazují proti vyjádření premiéra Andreje Babiše, který dnes, 2. 2. 2021 řekl, že s očkováním proti COVID-19 v ordinacích praktiků se zatím nepočítá. Prioritní skupiny se mají naočkovat v očkovacích centrech. Na svých sociálních sítích to jako první uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Sdružení praktických lékařů (SPL) považuje rozhodnutí premiéra za naprostý nesmysl.


Kategorie: Očkování Aktuality 
30.leden 2021

Pokud jde o očkování, Češi dlouhodobě patří spíše mezi pochybovače, zvláště pokud jde o nepovinnou vakcinaci. Názorně to ilustruje proočkovanost proti chřipce, v průměru se proti ní každoročně nechává očkovat jen zhruba 5–7 % běžné populace, mezi zdravotníky jde podle odhadů o 10–15 %. Jak se přistupuje k očkování proti onemocnění COVID-19? Převáží strach z nemoci a touha po návratu do „normálního života“?


Kategorie: Aktuality Očkování Doporučené očkování 
29.leden 2021

Čeští kardiologové apelují na vládní činitele, aby společně s lidmi vyšších věkových skupin upřednostnili v očkování proti koronaviru i pacienty s nemocemi srdce a cév. V Česku jde o skupinu čítající přibližně 800 000 osob.


Kategorie: Očkování Terapie a prevence chřipky Aktuality 
20.leden 2021

V zadávacím řízení na distributora očkovací vakcíny proti onemocnění COVID-19 od společnosti Moderna, byla zdravotními pojišťovnami vybrána společnost Avenier a.s. Veřejnou zakázku zadávaly všechny zdravotní pojišťovny společně ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví ČR, které zajišťuje nákup vakcín.