Poradna - nemoci a příznaky


Kategorie: Aktuality Poradna - nemoci a příznaky Nemoci a jejich příznaky 
27.říjen 2020

Význam, počet, rozsah parenchymových plicních chorob a onemocnění stoupá. Příčin i forem je mnoho. Patologické změny dominují především v plicním intersticiu; z toho důvodu patří do společné kategorie intersticiálních plicních chorob ( ILDs). Idiopatická plicní fibróza ( IPF) je nejčastější. Více se vyskytuje u mužů v poměru 7 : 3 vůči ženám, především u seniorů nad 60 let. Má chronický a nezvratný průběh s postupným rozvojem dechové nedostatečnosti a s výhledem dožití přibližně 3 roky. U ostatních ILDs dominuje převážně fibrfbrotizace nad zánětem; choroby jsou poměrně heterogenní a s příznivější prognózou přežití a dožití. I u nich ale postupnmě převažuje fibrotizace a finální multiorgánové selhání.


Kategorie: Poradna - nemoci a příznaky Aktuality 
11.červen 2015

S infekcí močových cest se alespoň jednou za život setká více než polovina žen. U 15 % z nich se navíc záněty opakovaně vrací. První močové infekce mohou vznikat již v dětském věku. Největší procento dívek se však s nemocí setká se začátkem pohlavního života. Další životní období, kdy jsou ženy k rozvoji infekcí více náchylné, představuje menopauza. Prevence spočívá především v dodržování tzv. režimových opatření. 


Kategorie: Poradna - nemoci a příznaky 
18.červen 2001
Jiz třetí rok beru antidepresiva, konkrétně Deprex 1 tbl denne a večer Xanax, dostala jsem se k dávce 1-2 mg denně. Ráda bych lék vysadila, mám ale nepříjemné abstinenční příznaky v podobě třesu a nevolnosti a vrací se mi depresivní pocity. Prosím o radu zda existuje nějaký lék pro potlačení abstinenčních přiznaků.

Kategorie: Poradna - nemoci a příznaky 
13.červen 2001
Jsem student postgraduálního studia Fakulty aplikované psychologie na J.M.Universitě v Liverpoolu. Moje téma disertační práce se týká poruch příjmu potravy mezi uživatelkami drog. Vzhledem k tomu, že jsem již téměř dva roky ve Velké Británii, nemám dostatek přístupu k českým informacím. Zajímalo by mě, jestli existuje nějaká nová studie v obecné populaci a jak se k této stutii dostat co nejrychleji. Jedná se mi především o velmi obecné informace rázu ""x% v obecné populaci v ČR trpí těmito pruchami"".

Kategorie: Poradna - nemoci a příznaky 
12.červen 2001
Vážený pane doktore, chtěla bych se Vás zeptat, co si myslíte o opakovaném (chronickém?) zánětu spojivek. Asi tři roky chodím k očnímu lékaři se stále stejným problémem: zarudlé oči, pocit pálení a řezání. Za tu dobu jsem vystřídala několikery kapky s antibiotiky a kortikoidy (Cortison, Isopto Cetaprex, Spersadex). Mezitím jsem střídavě dostávala ""umělé slzy"", které mě spíš dráždily. Jedině Spersadex mi vždy pomohl, ale nyní pouze dočasně. Byla provedena kultivace a objevil se Streptococcus alpha a Enterococcus. Dostala jsem kapky Ciplox a antibiotika Sumamed. Výtěr z krku a nosu byl v pořádku. Stále mám ale stejné potíže. Lékař mi řekl, že někdo se podobných zánětů nikdy nezbaví a na chronický zánět spojivek prý neexistují žádné kapky. Chtěla bych se tohoto nepříjemného problému zbavit a proto Vás prosím o radu.

Kategorie: Poradna - nemoci a příznaky 
08.červen 2001
Je mi 29 let, měřím 1,75m, vážím 50 kg. Již delší dobu nemohu přibrat a mám problémy s menstruací. Můžete mi poradit, popř. odkázat na odborné pracoviště?

Kategorie: Poradna - nemoci a příznaky 
01.červen 2001
Vážený pane doktore, potřebovala bych vědět, zda je možné navýšení mé váhy z důvodu nedostatku hormonů. Po operaci jsem po roce přibrala 15 kg s tím, že mne předávkovali hormony. Přestala jsem proto brát jakékoliv hormony, ale neustále jsem na stejné váze; nemůže to tedy být zase nedostatek hormonů.

Kategorie: Poradna - nemoci a příznaky 
01.červen 2001
Mám zduřelé tříselné uzliny (na levé straně). Chtěl bych se zeptat, čím je to způsobeno a kam bych měl jít? Také bych se chtěl zeptat, zda to nemůže mít spojitost s tím, že mám zduřené chámovody (také levá strana). Poraďte mi, prosím, jak mám postupovat.

Kategorie: Poradna - nemoci a příznaky 
01.červen 2001
Pětadvacetiletý muž byl před 5 lety operován pro varikokélu vlevo. Varikokéla se zlepšila, ale nápadně se zvětšilo jedno varle. Je možné situaci řešit u sexuologa?

Kategorie: Poradna - nemoci a příznaky 
01.červen 2001
Při brouzdání Internetem jsem narazil na vaše stránky, které mne velice zaujaly. Vždy jsem patřil k příznivcům medicíny, a to jak klasické, tak alternativní. Je mi 47 let a co se týká postavy, jsem štíhlý. V mládí jsem ale byl astenický, a tak jsem měl problémy spíš rázu psychického z toho, jak vypadám. V období dospívání, kdy jsem měřil 186 cm a vážil na střední škole pouhých 56 kilogramů, jsem požádal lékařku o nějaké léky na zesílení. Tehdy se ještě moc nevědělo o anabolikách, a tak jsem začal užívat Stenolon. Využíval jsem několik balení bez většího úspěchu, ale s pocitem, že jsem pro svoji postavu něco udělal. Jasné je, že jsem zesílel a ""zmužněl"" až na vojně. S druhotnými pohlavními znaky jsem neměl nikdy problémy, pohlavní dospívání začalo po třináctém roce. V dospělosti, když už jsem byl ženatý a měl děti, jsem občas pociťoval nepříjemné tření svých prsních bradavek o oděv. Nevěnoval jsem tomu příliš pozornost s tím, že jde asi o nachlazení. Pravda je, že moje bradavky jsou oproti jiným mužům spíš vyvinutější. Protože jsem vlastně ve věku, kdy přechází organismus pomalu do klidu - klimaktéria, pozoruji už několik let nadměrné zvětšení prsů. Je to věc nepříjemná a samozřejmě pro muže na vrcholu sil traumatizující. Porovnávám se s ostatními muži. Nemohu říct, že by byly nějaké abnormálně větší - ženské, ale lidově řečeno, visí, a i přes veškerou snahu spočívající ve cvičení se mi nedaří dát jim normální chlapský tvar. Je mi to samozřejmě nepříjemné a chtěl bych tento stav změnit. Prosím vás o radu, na koho se mám obrátit se žádostí o vyšetření a případnou úpravu a léčbu. Zatím jsem uvažoval pouze o kosmetické úpravě.