Poradna - děti


Kategorie: Poradna - děti 
27.březen 2001
Mám desetiletého chlapce, u něhož se na podzim loňského roku zanítilo lůžko u palce na dolní končetině. Náprava byla po neúspěšné léčbě koupáním v řepíku provedena chirurgicky v celkové narkóze. Byla odstraněna část nehtu a lůžko bylo přišito jedním stehem k nehtu. Zároveň nám bylo sděleno, že chlapec má špatný tvar nehtů a zánětlivá lůžka budou chronická. Jako prevenci jsme prsty každý večer koupali v řepíku i přes tato opatření se mu lůžko zanítilo u téhož prstu znovu. Chtěla bych se zeptat, zda neexistuje nějaká mast či jiná koupel než řepík. Chlapec se nechce znovu podrobit chirurgickému výkonu.

Kategorie: Poradna - děti Doporučené očkování Imunita Žloutenka 
20.březen 2001
Prosím Vás chtěla bych se Vás zeptat – v novinách jsem se dočetla, že by se od nového roku mělo očkovat proti zánětu hrtanové příklopky a mám dojem i proti žloutence.

Kategorie: Poradna - děti 
16.únor 2001
Manželka porodila v 31. týdnu těhotenství dvojčata 1700 g/43 cm císařským řezem. Obě byla do 17. 1. 2001 umístěna na jednotce intenzívni péče (JIRP), nyní jsou na oddělení péče o novorozence. 17. 1. byla manželka hospitalizována na interně s trombózou. Do 22. 1. dostávala infuzí heparin, nyní jí začali dávat warfarin v tabletách. Po celou dobu odstříkává mateřské mléko, které vozím novorozencům. Chci se zeptat, zda heparin a hlavně pak warfarin nemůže přenosem do mléka způsobit našim dětem nějaké problémy.

Kategorie: Poradna - děti 
23.leden 2001
Pane doktore, naše dcera (13 let) měří 178 cm; myslíte, že je zde předpoklad dalšího růstu? Děkuji.

Kategorie: Poradna - děti 
12.leden 2001
Moje dcera 7 let má při výšce 135 cm váhu 38,5 kg. Už jako novorozenec byla baculka – měla 4,3 kg, do 8 měsíců byla pouze kojena, pak ještě 2 měsíce, její váha v jednom roce byla 14,25 kg. Snažíme se z její stravy odbourávat sladká a tučné jídla, ale váhový úbytek není žádný. Její o 1,5 roku starší sestra se stravuje stejně jako ona i co do množství porcí a je “poloviční”. Poraďte mi, prosím, jestli se nejedná možná o nějakou nemoc nebo poruchu, případně nějaký podpůrný prostředek pro úbytek váhy vhodný pro děti. Ve škole se jí děti posmívají, že “tlustá” a má z toho komplex. Děkuji.

Kategorie: Poradna - děti 
02.leden 2001
Syn měří ve svých 6,5 letech 115 cm. Při vyšetření kostního stáří bylo zjištěno tříleté zpoždění. Endokrinologické vyšetření a vyšetření na parazity neobjasnilo příčinu. Můžete poradit, jaká další vyšetření by bylo vhodné podstoupit? Děkuji.

Kategorie: Poradna - děti 
01.prosinec 2000
Po porodu bych ráda odcestovala na delší dobu za manželem do Anglie. Nevím kdy a zda vůbec je vhodné se s novorozencem vydat na takovou cestu, abych náhodou nezanedbala nějakou zdravotní péči. Poraďte mi, prosím, jak to bude s očkováním dítěte, pokud bych zůstala v zahraničí více než rok?

Kategorie: Poradna - děti 
24.listopad 2000
1. Máme dvouletou dcerku a do těchto dnů se nám nepodařilo zjistit příčinu jejího neklidného a občas i pláčem přerušovaného spánku. V ložnici u rodičů, u nichž bydlíme, vždy spává klidně až do rána a v naší ložnici se budí. Výměna postýlek nepomohla. Své dceři věnujeme spoustu času i lásky. Fyzický trest dosud nepoznala, hlas na ni zvýšíme jen vzácně. Netrpí žádnou alergií ani nemocí, výchovné problémy s ní nemáme... Už nás i napadlo, jestli její spánek neruší přítomnost kvítek v naší ložnici nebo nějaká geopatogenní (??) zóna. Brzo ráno vstávám do práce, a tak spím odděleně od manželky a dcery. Třeba je tento problém u některých dětí normální, ale my se tím trápíme, protože podobný případ ve svém okolí neznáme. Poraďte nám, prosím, co máme nebo nemáme udělat nebo co je třeba ještě pro zjištění pravé příčiny neklidného spánku uvést, abyste nám mohl pomoci. Děkuji za případnou odpověď. 2.V naší ložnici už jsme odstranili téměř všechny kvítka, nezvyklé zvuky se v naší ložnici ani v blízkém okolí nevyskytují žádné, ani zvenku (bydlíme v klidné ulici). Několikrát jsme se z manželkou zkusili bezúspěšně vyměnit (s Evkou jsem párkrát spal já a manželka ve vedlejší místnosti) a zavedli stereotypní posloupnost úkonů před uspáváním. Samotný spánek se nezlepšil. Snad jenom to uspávání je kratší. Evička se ve své postýlce celou noc převaluje, najednou procitne, sedne si a začne mluvit. Když dcera vidí, že ten, kdo s ní spí, nereaguje na její probuzení, spustí povyk, když si k ní sedneme, chce si hrát, když se snažíme ji položit a uspat, spustí pláč, brání se. Půlnoc se mění v poledne... Když se nás po hodině marného boje zmocní beznaděj, odnášíme ji spát k babičce, kde usíná téměř okamžitě. Jednou jsme zkusili ji uprostřed noci unavit a opět uložit k spánku tak, aby nečinila povyk. Trvalo nám to tři hodiny. Pak už až do téměř oběda spala klidně. Stává se, že i u nás spí celou noc, ale takových nocí ubývá a bojíme se, aby brzy nevymizely úplně. Vždyť kdyby u nás od narození spávala neklidně, dávno bychom s tímto problémem něco dělali, ale že se Eviččin spánek mění k horšímu až v posledních týdnech, obracím se na Vás až teď. Přes den je naše malá rodinka tou nejšťastnější na světě, trávíme spolu spoustu volného času, hrajeme si, dovádíme, ale s blížícím se večerem nás přepadá opětovný pocit strachu, můra, noc, kdy hodiny se vlečou a nervy nám tečou. Vím, že touto cestou se toho vyřešit zase až tak moc nedá, ale každá i sebemenší rada, která by nám v těchto dnech pomohla přežít byť i jedinou noc klidně. Prosíme, zkuste náš problém znovu posoudit, případně nám sdělte, pokud by Vám to nevadilo, kdy Vám můžeme zavolat. Asi by byl telefonický kontakt s Vámi pružnější než e-pošta.

Kategorie: Poradna - děti 
07.listopad 2000
Můj synovec se narodil s kratší nožičkou o 6 cm (stehenní kost). Nyní ve třech letech je rozdíl 8,5 cm. Chtěla bych se zeptat, jak dlouho probíhá léčení u takového rozdílu a jak probíhá léčení. Za každou informaci velice děkuji.

Kategorie: Poradna - děti 
23.říjen 2000
Mám sedmiměsíčního chlapečka a v současnosti máme za sebou tři dávky očkování alditiperou. Reakce na první dvě dávky byla nepříjemná, na třetí dávku již následovala reakce velmi silná (vysoké horečky, otok, naprostá apatie, jakoby dysfunkce svalu obou dolních končetin a samozřejmě neklid a bolestivost). Lékařka nám nyní doporučila očkování proti hemofilu. Po přečtení knihy Dr. Randalla Neustaedtera “Problémy s očkováním” jsem zejména u tohohle očkování velmi nejistá, jestli je vůbec potřebné. Samozřejmě mám také strach, aby se neopakovala reakce po přeočkování, popřípadě nedošlo k nějakému horšímu postižení. Můžete mi prosím poradit v mém rozhodování? Jak moc je dítě ohroženo nákazou hemofilem? Zatím malého plně kojím a věřím, že je to jedna z cest, jak lze zvýšit přirozenou imunitu dítěte. Alespoň do pěti let bych s ním chtěla být doma, tzn. mimo kolektiv, což znamená i menší riziko jakékoliv nákazy. Děkuji za odpověď.