Medicína


Kategorie: Inzerce Aktuality 
17.červenec 2019


Koncem září vyšlo 5. vydání publikace Compendium - Léčiva používaná v podmínkách ČR, které jste v minulosti znali pod názvem Remedia Compendium.

Ve srovnání se 4. vydáním z roku 2009 byly texty aktualizovány a významně rozšířeny. Text publikace se rozšířil o bezmála 300 článků o léčivých látkách a její rozsah o 200 stran na celkový počet 1 200 stran. Na zpracování textu se podílelo 54 předních odborníků z různých lékařských oborů. Publikace je členěna opět do 16 kapitol, obsahujících popisy téměř všech léčiv registrovaných v ČR.Kategorie: Inzerce 
17.červenec 2019
Cukrovka – diabetes mellitus je porucha funkce slinivky břišní Je charakterizována  nedostatkem inzulínu nebo jeho malou účinností. Postihuje více než 5 % obyvatelstva a reálné prognózy upozorňují na její raketový nárůst v populaci Zákeřnost onemocnění spočívá mj. také v tom, že zpočátku může ujít pozornosti. Dokladem je současná situace, kdy nejméně 200 000 lidí dosud o své chorobě neví! Světový den chce proto upozornit na všechna úskalí diabetu, na možnosti prevence i léčby.

Kategorie: Inzerce Aktuality 
17.červenec 2019
Držte cukr na uzdě

Kategorie: Aktuality 
15.červenec 2019

Neviditelné práci pečujících se v ČR věnuje více než 1,3 milionu lidí, a to bez nároku na finanční odměnu, ocenění okolí, osobní život nebo volný víkend či dovolenou (jak jsme již informovali). Často i při regulérním zaměstnání. Platforma Podpora pečujících v čele s organizací Alfa Human Service – Praze a Brně odměnila jedním červnovým týdnem pečující chrpou a v rámci celé České republiky vyhlásila druhý říjnový den dnem pečujících.


Kategorie: Aktuality Dotazy na VZP 
14.červenec 2019

Má skutečně smysl se při běžné turistické cestě komerčně připojistit? Na co mě pojišťují komerční pojišťovny a co je hrazeno ze zdravotního pojištění na základě průkazu pojištěnce?
Odpovídá Mgr. Oldřich Tichý, MBA, vedoucí tiskového odd.


Kategorie: Aktuality 
12.červenec 2019

Pacienti v pokročilém stadiu renálního onemocnění potřebují k přežití dialýzu nebo transplantaci ledvin. Peritoneální dialýzu si pacienti běžně provádějí sami u sebe doma, během dne, kdykoliv jim to vyhovuje. Proces zbavuje krev toxinů a odstraňuje přebytečnou tekutinu peritoneální dutinou. Nová studie prokázala význam vzdálené technologie pro řízení léčby pacientů na domácí dialýze, který vede ke snížení počtu alarmů a osobních návštěv nemocných na klinikách a šetří tak čas lékařů i pacientů.


Kategorie: Aktuality První pomoc 
11.červenec 2019

Léto je spojené s odpočinkem, cestováním, zážitky, ale někdy také se zdravotními obtížemi vyvolanými sluncem, zkaženými potravinami či alergiemi na hmyz íštípnutí. Útočí na nás horko, změny tlaku vzduchu, klíšťata či bolesti hlavy. Proto následuje manuál, jak se takovým obtížím, pokud možno, vyhnout nebo se s nimi vypořádat co nejlépe.


Kategorie: Aktuality 
10.červenec 2019

Český národ se dá označit za vyznavače pasivního i aktivního sportu. O sport se podle nejnovějšího průzkumu agentury Kantar Millward Brown zajímá až 4,5 milionu obyvatel, ještě o 300 tisíc víc ho provozuje aktivně. V letních měsících téměř dvě třetiny dotazovaných usednou na kolo, každý druhý se pravidelně vydává na túru, 40 % respondentů běhá.  Naopak oproti minulým rokům klesá oblíbenost fotbalu (občas jen 22 % osob v produktivním věku).


Kategorie: Aktuality Novinky ze zdravotnictví 
09.červenec 2019

Oborová zdravotní pojišťovna (OZP) zahájila nový příspěvkový program pro své klienty, kteří musí dodržovat nízkobílkovinnou dietou, tedy pro klienty s dědičnou poruchou metabolismu fenylketonurií. Příspěvek je ve výši až 5 000 Kč.


Kategorie: Aktuality 
08.červenec 2019

Ačkoliv se zdá, že konzumace alkoholu mladistvými dlouhodobě spíše klesá, problematika jeho dostupnosti se s nástupem letních dnů opět dostává do popředí. Nezanedbatelnou roli zde hrají maloobchodní prodejci, resp. jejich zaměstnanci na pokladnách. Pro ty je často složité rychle a správně vyhodnotit problematickou situaci a mohou prodat alkohol i mladším osmnácti let. Podle Českého svazu pivovarů by řešením měla být, spíše než udělování pokut či jiné státní restrikce, praktická pomoc lidem v první linii. Ve spolupráci s obchodními řetězci Kaufland, Makro, Tesco a Coop proto již sedmým rokem realizuje preventivní program „Člověče, nezlob se“. V rámci něj byly proškoleny již desítky tisíc pokladních.