Hubnutí - obezita


Kategorie: Nadváha a obezita Aktuality 
06.leden 2021

Téměř 70 % Čechů ve věku 50 až 60 let má zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi. Údaj vyplývá z posledního testování Zdraví národa společností SYNLAB, kterého se v srpnu zúčastnilo 1 000 zájemců. Nejlépe na tom nejsou ani třicátníci, u nichž se zvýšená hladina cholesterolu naměřila téměř v 50 procentech. Po Vánocích přitom může být situace ještě mnohem horší. Nedostatek pohybu během období nouzového stavu, přejídání a sváteční jídelníček, který je většinou složený převážně z tučného jídla, může křivku hladiny cholesterolu v populaci ještě značně zvýšit.


Kategorie: Nadváha a obezita Aktuality 
05.listopad 2020

Odborný časopis British Medical Journal publikoval v červnu 2020 editorial, který se zabýval vztahem mezi obezitou a onemocněním COVID-19. Riziko se zvyšuje s nárůstem tělesné hmotnosti. Obezita má vliv na imunitní odezvy organismu, snižuje i kapacitu plic.


Kategorie: Hubnutí - obezita Aktuality 
23.říjen 2020

Liposukce a bariatrická operace jsou dva rozdílné přístupy v boji s nadbytečnými kilogramy. Obezita se týká až 25 % české populace a počet obézních žen i mužů dlouhodobě narůstá. Důležité je vědět, že možnosti léčby obezity a odstranění tukových polštářů z problémových partií existují a přinášejí viditelné výsledky. Obezita je závažná diagnóza s mnoha zdravotními riziky – od přetěžování kloubů, zhoršeného pohybu až po riziko rozvoje cukrovky, kornatění cév a vysoké hladiny cholesterolu. Prvním krokem, jak se zbavit nadměrného množství tuku v těle, je konzervativní léčba, tedy postupy, které jsou všem dobře známé: úprava životosprávy, dietní režim, pravidelný pohyb a v případě potřeby užívání předepsaných léků. Pokud tento postup nepřináší ani po několika měsících výsledky a čísla na váze se opakovaně snižují a zvyšují (tzv. jo-jo efekt), nastává vhodný moment zvažovat řešení obezity jiným způsobem.

 


Kategorie: Cukrovka Nadváha a obezita Aktuality 
29.září 2020

Důvodem, proč se 29. září ve více než 100 zemích slaví Světový den srdce je úmrtí téměř poloviny populace na srdečně-cévní onemocnění. Letošní téma „Use Heart“, tedy „Používej srdce“, je spojené nejen se srdečně-cévními onemocněními, větším rizikem u diabetiků, ale i s ostatními oblastmi reálného života.


Kategorie: Aktuality Hubnutí - obezita Možnosti řešení obezity 
17.březen 2020

Otylost, (obezita) nadměrná tělesná hmotnost, nedostatek pohybu, nezdravý životní styl, ale také dědičné vlivy i psychická onemocnění trápí velkou část populace. Je nazývána epidemií civilizace. Její řešení i léčba zůstává „pracovní“ náplní jedince, psychoterapeutů, endokrinologů, diabetologů, internistů, chirurgů,  psychiatrů i institucí. A to nejen pro estetické cítění jedince, ale především pro zdravotní dopady, které mohou být kruté.


Kategorie: Aktuality Doporučený pohyb pro děti Výživa a strava dětí Nadváha a obezita 
25.říjen 2019

V současnosti má zhruba každé čtvrté dítě v Česku nadváhu a každé desáté už je obézní. Navíc dětí, které bojují s hmotností neustále přibývá. Pomoci se jim snaží i dětská lázeňská léčebna Mánes v Karlových Varech, která je součástí Nemocnice Na Bulovce. Za dětskou obezitu může nejen nezdravý životní styl, ale i genetická zátěž. Statistiky jsou alarmující. Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) má více než 27 % dětí v České republice nadváhu a téměř 10 % dětí je obézních. Pro srovnání, v roce 1994 registrovali praktičtí lékaři ve svých ordinacích pouze 3,7 % obézních dětí, takže za poslední čtvrtstoletí se počet dětí bojujících s obezitou prakticky ztrojnásobil. Problematice byla věnována TK ve FN Bulovka v Praze počátkem října 2019.


Kategorie: Možnosti řešení obezity Hubnutí - obezita Aktuality 
04.březen 2019

Časté dotazy, týkající se chirurgické léčby obezity (tzv. bariatrie), objasňují v následujícím sdělení přední odborníci na operace žaludku. Lékaři mají k dispozici několik typů bariatrických operací. Mezi současně nejvyužívanější patří laparoskopicky prováděné gastrický bypass nebo tubulizace žaludku. Obě tyto operace jsou hrazeny pojišťovnou a jejich výsledkem je zhubnutí o 30 kg v průběhu jednoho roku po operaci. 90 % diabetiků 2. typu se pak obejde díky operaci do jednoho roku bez užívání inzulinu.


Kategorie: Aktuality Jak zhubnout? 
02.listopad 2018

Lidem trpícím obezitou svitla nová naděje. Podle britské studie DROPLET (Doctor Referral of People Overweight to Low Energy Treatment), kterou nedávno publikoval tým vědců z Univerzity v Oxfordu, vede krátkodobé nahrazení stravy nutričně vyváženými produkty spolu s pravidelnými konzultacemi s výživovým poradcem až ke třikrát vyššímu úbytku váhy ve srovnání s běžnými redukčními programy.


Kategorie: Hubnutí - obezita Aktuality 
21.říjen 2018

Obezita a nadváha jsou nemoci, proto je má řešit lékař, který pacienta vyšetří komplexně. V povědomí veřejnosti již tento poznatek je, proto také zájem o léčbu obezity a nadváhy u lékaře roste. Vyplývá to ze zjištění projektu Nebudu obézní u příležitosti Světového dne obezity, kterým byl 11. 10. 2018.


Kategorie: Aktuality Hubnutí - obezita 
20.květen 2018

U příležitosti Evropského dne obezity vznikl exkluzivní dotazník. Na otázky odpovídalo více než 2200 lidí s nadváhou a obezitou. Převážně to byly ženy! Následují výsledky dotazů.