Prevence zubního kazu


Kategorie: Aktuality Prevence zubního kazu Zuby 
14.duben 2017

Studenti zubního lékařství 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (1. LF UK) budou v úterý 18. dubna 2017 na Palackého náměstí v Praze radit lidem, jak si mají čistit zuby, aby omezili vznik zubního kazu, zubního kamene a zánětu dásní.


Kategorie: Prevence zubního kazu Aktuality 
12.červen 2015

Více než polovina dětí v Evropě zná základní pravidla ústní hygieny, ale nedodržuje je. Ukázal to výzkum společnosti Colgate, který se uskutečnil v rámci projektu Mise ústního zdraví mezi 7500 rodiči vybraných evropských zemí v únoru letošního roku 2015. Z průzkumu vyšlo také najevo, že téměř třetina dětí si čistí pouze přední zuby a zapomíná na zadní, což vede k větším zásahům zubního lékaře, než by bylo třeba. Dalších 15 % dětí má zuby vyplněné plombou a 9 % z nich přijde o zuby ještě před sedmým rokem života. 


Kategorie: Prevence zubního kazu Aktuality 
29.leden 2015
Po osmi letech klinického výzkumu přichází na trh zubní pasta s patentovanou technologií, která neutralizuje cukerné kyseliny v ústech. Jedná se o první průlomový objev svého druhu od doby, kdy byla objevena zubní pasta s fluoridem. Studie prokázaly, že používáním zubní pasty s technologií neutralizace cukerných kyselin lze snížit výskyt zubního kazu v prvotním stádiu až o polovinu.

Kategorie: Cukrovka Prevence zubního kazu Aktuality 
28.leden 2015

Přibližně třetina Čechů ve věku 35 – 40 let trpí zánětem dásní a s narůstajícím věkem se toto procento ještě zvyšuje. Parodontitida (lidově zvaná paradentóza), kterou nepříznivě ovlivňuje nedostatečná ústní hygiena, kouření nebo stres, způsobuje nepříjemné krvácení dásní, poškozuje okostici a tkáně v dutině ústní. Výrazně ohrožuje pacienty s diabetem, u nichž onemocnění působí recipročně – diabetes je nepříznivě ovlivňován zánětem dásní a naopak. O této souvislosti se však s pacienty ani mezi odborníky stále dostatečně nemluví. 


Kategorie: Prevence zubního kazu Aktuality 
18.září 2014
Téměř 60 % pětiletých dětí v České republice má zuby s kazem či plombou. Ještě hůře jsou na tom adolescenti nad 15 let – nějakou míru poškození zubů vykazuje plných 86 % z nich. Přestože stomatologická péče je u nás na špičkové úrovni, na léčbu kazů bychom se spoléhat neměli. Nejdůležitější je prevence, která dokáže jejich vzniku ve většině případů zcela zabránit. To je také cílem preventivního programu Zdravý úsměv, který v září 2014 slaví 15. výročí.

Kategorie: Prevence zubního kazu 
19.červen 2012
XII. ročník celorepublikového Programu ZDRAVÉ ZUBY a XI. ROČNÍK SOUTĚŽE ZDRAVÉ ZUBY pro děti, X. ROČNÍK SOUTĚŽE ZDRAVÉ ZUBY pro školy. Projekt je podporován Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Ministerstvem zdravotnictví ČR, odborným garantem je Výbor České společnosti pro dětskou stomatologii a od roku 2005 probíhá s podporou Kanceláře WHO v ČR.

Kategorie: Prevence zubního kazu 
30.červen 2005
I když je zubní kaz nemocí stejně starou jako lidstvo samo, kazivost zubů nebyla nikdy tak vysoká jako dnes. Souvisí to zřejmě se složením našeho jídelníčku, ve kterém hrají příliš velkou úlohu cukry.

Kategorie: Prevence zubního kazu 
28.červen 2005
Co je to zubní kaz? Zubní kaz je onemocnění tvrdých zubních tkání. Jedná se o onemocnění infekční. Napadena bývá hlavně sklovina zubu, dále zubovina či zubní cement. Zubní kaz vzniká jako následek tzv. zubního povlaku. To je hromadění mikroorganismů dutiny ústní na povrchu zubu, jejichž hlavním zdrojem energie jsou cukry. Hromadění zubního povlaku je způsobeno nedostatečnou zubní hygienou.